Quo Vadis, Srbijo?

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11419
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od branko »

Dačić: Ðinđić ne bi imao ništa protiv što ovo radimo

Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić smatra da bivši premijer Zoran Ðinđić, koji je ubijen pred 10 godina, ne bi imao ništa protiv onoga što danas rade njegovi nekadašnji politički protivnici.

"Zoran Ðinđić je bio poštovanja vredan politički protivnik. Ali, baš kao i mi, deo Srbije. Srbije koja se menja, kreće i ponešto uči. I danas, ubeđen sam, on ne bi imao ništa protiv što baš mi, njegovi politički protivnici, radimo ovo što radimo", naveo je predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić za najnoviji "NIN".

U autorskom tekstu povodom godišnjice ubistva Ðinđića, premijer ukazuje da Srbija, deset godina kasnije, još nije rešila pitanje koje je mučilo i Ðinđićevu vladu, da još ne zna gde su joj granice i na kojoj teritoriji zaista ima suverenitet. Predlog za podizanje spomenika ubijenom premijeru dr Zoranu Ðinđiću

"Predstavnici vlasti u Srbiji i dalje nisu dobrodošli na Kosovu, za odlazak u pokrajinu, kako i dalje zovemo Kosovo, treba da dobiju dozvolu prištinskih vlasti, a gotovo da nemaju ni jedan jedini mehanizam kojim bi, eventualno, mogli da zaštite Srbe koji na Kosovu žive. Zoran Ðinđić je o ovim činjenicama prvi u Srbiji pričao. I ironija je da je trebalo da prođe deset godina da to, u Srbiji, neko ponovi", ističe srpski premijer.

Dačić u tekstu "Ðinđić je priča o Srbiji" piše i o tome da je bio deo vlasti koja je i ratom pokušala da reši kosovsko pitanje.

"Možda, zaista, ima neke pravde u tome, da danas budem najodgovorniji za mirno rešenje, rešenje kroz pregovore, i rešenje koje podrazumeva da svako po nešto izgubi. I da to otvoreno kaže", ocenio je on.

Kosovski mit je duboko u našem nacionalnom biću, kaze Dačić i dodaje da su taj mit mnogi zloupotrebili, "jer su ga koristili da opravdaju sopstvene neuspehe i poraze".

"Zoran Ðinđić nije priznavao ni poraze ni opravdanja za poraze. I tvrdio je da je pravi patriotizam samo onaj koji ima konkretne rezultate. Onaj u kojem ne pričaš o ljubavi prema svojoj zemlji, nego nešto za nju radiš... Budućnost Srbije, njega je, uostalom, najviše i interesovala. I tu se apsolutno slažem s njim. Da je ta budućnost naš osnovni posao. Zbog Zoranove, moje, i naše dece. Ona treba da budu u njoj. Zajedno.", zaključio je premijer.
Kako se čovek promeni... :ymsick:
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Palma »

Vuk JeremiĆ i Aleksandar Dr Šapić - Utisak nedelje B92! (Dr Šapić =)))

Aleksandar Dr Šapić na Utisku nedelje izmislio nepostojeću državu Nambiju, mešao padeže, otkrio gledaocima da je "magastrirao", ocenio da su Rusija i Kina nebitne zemlje, i zaključio da LDP i DS imaju dijametralne stavove

Aleksandar Šapić, desna ruka Dragana Đilasa, pokazao je u Utisku nedelje na B92, u pokušaju da parira Vuku Jeremiću, da je Srbija dobila novog Nikolu Šećeroskog!





Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Ne, draga moja gđa Palmo - Srbija, avaj, nije u g. Šapiću dobila novog Nikolu Šećeroskog - jedinog političara koji nikada nikoga nije slagao i prevario. Srbija je u g. Šapiću dobila samo još jednog vajnog tzv. javnog delatnika koji potvrđuje onu znamenitu Sirijevu: Što su nekad bili poroci, sada su običaji. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od aleksey »

 
Ne znam za sličnost sa Šećeroskim, ali ako je "Neko" poslao Šapića na ovaj TV-duel, da bi urušio rejting ovog "reformisanog" DS-a za daljih "petrsto šurnaest" procenata - uspeo je. U potpunosti.

Blamaža - do Kindera. :ymdevil:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Iliti onako proverbijalno kondenzovano: Pojeo Vuk magarca. ::D
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Haški tribunal zakazao izricanje prvostepene presude Vojislavu Šešelju za 30. oktobar 2013.
Haški tribunal je za 30. oktobar 2013. zakazao izricanje prvostepene presude lideru Srpske radikalne stranke Vojislavu Šešelju.

Optužnica Šešelja tereti za progon nesrba na političkoj, rasnoj i verskoj osnovi, deportaciju i nehumana dela (prisilno premeštanje) kao zločine protiv čovečnosti. Vođa radikala optužen je i za kršenje zakona i običaja ratovanja - ubistva, mučenje, okrutno postupanje, bezobzirno razaranje sela ili pustošenje koje nije opravdano vojnom nuždom, uništavanje verskih objekata i pljačkanje javne ili privatne imovine.

U završnoj reči, u martu prošle godine, tužioci su zatražili da Šešelj bude proglašen krivim i da mu bude izrečena kazna od 28 godina zatvora.

Šešelj, koji se brani sam, zatražio je da bude oslobođen zato što „nema nikakvog osnova” za osuđujuću presudu.

U sudskom pritvoru u Ševeningenu Šešelj se nalazi od 24. februara 2003. kada se dobrovoljno predao, neposredno nakon što je Tribunal obelodanio optužnicu protiv njega. Suđenje Šešelju počelo je u novembru 2007. posle jednog neuspešnog pokušaja i štrajka glađu optuženog.

U međuvremenu, Tribunal je Šešelja tri puta osudio zbog nepoštovanja suda, odnosno objavljivanja identiteta zaštićenih svedoka - pravosnažno na 15 i 18 meseci zatvora, a nepravosnažno na zatvorsku kaznu od dve godine.

(Beta)
Već u oktobru? Tek godinu i po dana nakon završetka suđenja? Da neće to biti malo prerano? Možda bi bilo uputno da se pričeka još koja godinica, budući da po izrekom utvrđenim statutarnim odredbama procesnog prava optuženik ima neprikosnoveno pravo na suđenje u razumnom roku:roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od aleksey »

 
pravo na suđenje u razumnom roku…
1.
Da bi o ovome odlučivao, potrebno je prethodno definisati pojam "razum", a taj pojam, sa Haškim tribunalom baš i nema nekih dodirnih tačaka.

2.
Bitno je da Međunarodni sud u Strazburu, malte ne, nedeljno "štancuje" presude u vezi povrede prava na sudjenje u razumnom roku, koja se navodno dešavaju u "banana-državama" kao što je naša. Naravno, sve to po aršinima koja su, kako oni tvrde, "uniformna za sve zemlje" i koji predstavljaju "opšte usvojene principe civilizacijskih društava".

Kojoj to civilizaciji onda Haški tribunal pripada?

3.
Kao svaki profesionalno deformisan pravnik, da pokušam da razjasnim neke eventualne pravne nedoumice i kontraverze, u vezi jedne osobe (sasvim je nebitno njeno ime) koja već jedanaestu godinu provodi u pritvoru, bez da je doneta presuda:

- ovih gore navedenih jedanaest godina se počelo računati od dana njegove dobrovoljne predaje, do koje je došlo NAKON podizanja optužnice

- osnovni USLOV za podizanje optužnice protiv nekoga (u svim zemljama prihvaćen pravni princip) je da je na osnovu nekih prethodnih radnji i dokaza (istražni postupak, pretkrivični postupak i sl.) UTVRĐENO da postoji osnovana sumnja da je neko učinio ono za šta ga terete. Dakle, već postoje neki prikupljeni dokazi koji, sa priličnom dozom sigurnosti, govore u prilog osnovanosti te iste optužnice.

- čak i u totalno "nedemokratskoj" i "zaostaloj" državi kao što je naša (za razliku od njihove) za svaki NEOPRAVDANI dan lišenja slobode (npr. donese se oslobađajuća presuda, a neko je bio u pritvoru) ovako bedna i siromašna država plaća cca 100 €. Po jednom danu. U "civilizovanim i demokratski razvijenim" državama ovaj iznos je i deset, pa i više, PUTA veći-

Nagradno pitanje: da li držanje neke osobe u pritvoru jednaest godina, i stavljanje u izgled visine naknade štete koja bi se morala isplatiti u slučaju oslobađajuće presude (ili kratkotrajne kazne zatvora) predstavlja veoma perfidan i snažan vid pritiska na taj isti sud i sudije, prilikom odlučivanja o presudi?

I onda mi još oni pričaju o nekom njihovom nezavisnom i nepristrasnom sudstvu, kome mi trebamo da stremimo i "pokušamo" da ga dostignemo.

4.
Jeste da je naše sudstvo, po nekim objektivnim kriterijumina, u istom stanju kao i cela država. Dakle - totalni haos. Naročito posle one "žutice" od pre tri godine, lepo nazvane "Reforma".

Ali za Haški tribunal i njihovo nazovi sudstvo, ovo naše dođe kao "melem na ranu".

Moreeee, ... [censored]...
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Odlična evaluacija predmetnog pitanja, dragi moj g. Aleksey! Ja bih je samo nadopunio još jednom malenom pravnom začkoljicom koju će – siguran sam u to! – spram nesuvislih juridičkih patuljaka uposlenih u po međunarodno pravo sramnoj instituciji poznatoj kao Haški tribunal superiorno briljantni g. Šešelj sigurno primeniti.

Vidite,čak i u slučaju da konačnom presudom g. Šešelj bude osuđen na 1000 godina zatvora on i nadalje ima pravo na nadoknadu štete u slučaju lišavanja slobode bez osnova! A upravo tu on ima na raspolaganju juridički apsolutno nepobitni argument - na početak njegovog suđenja čekalo se četiri i po godine nakon njegovove detencije, tj. pokretanje postupka nije usledilo nakon lišavanja slobode. Šešelj od 24. februara 2003. godine boravi u pritvorskoj jedinici haškog Tribunala, a proces je započet tek 7. novembra 2007! Time je učinjena direktna povreda čl. 14 st. 3, para. (c) Međunarodne povelje o građanskim i ljudskim pravima.

Esencijalno je, međutim, da se prilikom pokretanja sledstvenog žalbenog postupka g. Šešelj ne obrati samom Međunarodnom krivičnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju, već da svoju žalbu uputi Evropskom sudu za ljudska prava! Mandat Međunarodnog suda za bivšu Jugoslaviju ne predstavlja, naime, štit od odgovornosti za narušavanje odredbi Međunarodne povelje o ljudskim pravima koja predstavlja integralni deo Evropske konvencije o ljudskim pravima, a koja pak štiti pomenuti sud sa sedištem u Strazburu!

Verovali ili ne, pravni precedent počev od 2012. za to postoji u presudi pomenutog tribunala u znamenitom slučaju NADA v. SWITZERLAND – 10593/08. Njom je zvanično utvrđeno da individualni subjekti u slučaju kršenja svojih Evropskom konvencijom o ljudskim pravima zagarantovanih ljudskih prava od strane organa UN nemaju na raspolaganju efektivni pravni lek, što samo po sebi pak predstavlja kršenje odredbe čl. 13 Evropske konvencije, te da je sud u Strazburu po osnovu toga nadležan da štiti povređeno individualno pravo garantovano Konvencijom!

Time bi se prekinuo začarani krug, u kojem MKTJ sam rešava po prispelim žalbama na njegove odluke! Treba jednom staviti staviti do znanja Teodoru Meronu da i nad popom ima pop, te da njegovo mišljenje uopšte ne mora da bude pravno relevantno. ;)

Evo Vam i direktnog linka do pomenute presude u PDF formatu:

http://hudoc.echr.coe.int/webservices/c ... dfdamoaaac

Uveravam Vas - izvanredno je pravno zanimljiva! A onako uzgred otkriva i još jednu veoma intrigantnu, a u širim okvirima gotovo potpuno nepoznatu činjenicu: Švajcarska je članica UN tek od 2002. godine. :roll:

I, kao što znate, uopšte se zbog toga nije uzbuđivala... :twisted:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11419
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od branko »

Za pet godina standard opao za 80 odsto

Opustošeni novčanici, otkazi, manje plate i veće rate - učinak je petogodišnje ekonomske krize u Srbiji. Prema nekim analitičarima, naš standard je, u odnosu na 2008. godinu, opao za oko 80 odsto.

Danas za prosečnu potrošačku korpu valja izdvojiti nešto manje od 65.000 dinara, prosečna plata je oko 44.000 dinara, pa već osiromašeno domaćinstvo mora još da "steže kaiš". Naravno, koliko je i ako je moguće. Jer, postojeće "rezerve" srpskog domaćinstva su, prema oceni ekonomiste Saše Đogovića na - izdisaju.

To što ih još ima valja zahvaliti, kako kaže, "spoljnim" i "unutrašnjim" izvorima finansiranja. Mnogi opstaju zahvaljujući kakvoj-takvoj pomoći rođaka iz inostranstva, gastarbajtera, ali i sa sela, odakle stižu neke od namirnica. A dosta je i onih koji su bili prinuđeni da se snalaze na drugi način.

"Neki građani su morali da prodaju nekretnine, mnogi su prodali ili dali u zalog zlato i umetnine kako bi mogli da prežive. Posebno su pogođene porodice koje nemaju podršku sa strane i oni su gotovo sve zalihe iscrpli. Već su prezaduženi i već su u velikom problemu", rekao je Đogović.

Đogović je ukazao i na to da se sada, u odnosu na krizno vreme iz, recimo, devedesetih, obilato koriste i izvori prihoda putem zaduživanja kroz kredite, dozvoljene minuse... Otuda ukupan dug stanovništva Srbije trenutno iznosi 591 milijardu dinara, ili oko pet milijardi evra. Svaki građanin Srbije duguje bankarima, u proseku, 791 evro.

Petar Bogosavljević, predsednik Pokreta za zaštitu potrošača, rekao je da je u poslednjih pet godina prosečno domaćinstvo u Srbiji potrošilo skromne rezerve koje su, inače, u prethodne dve decenije drastično smanjivane.

"Kriza predugo traje, domaćinstva su prezadužena zbog nezaposlenosti, pada primanja, bržeg rasta cena, podgrevanja nerealne potrošnje iz finansijskog i biznis sektora, uz podršku države", naveo je Bogosavljević.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11419
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od branko »

Šta je Nikolić pričao (osim što se izvinio)?

Srbija ne traži Republiku Srpsku na teritoriji Kosova, jer bi to značilo da priznaje da je Kosovo država, izjavio je predsednik Srbije Tomislav Nikolić u intervjuu za bosansko-hercegovačku televiziju BHT1, koji je trebalo da bude emitovan 7. maja. Međutim, zbog interesovanja javnosti vanredno je emitovan večeras, a ranije tokom dana objavljen je deo u kojem se Nikolić izvinio zbog zločina počinjenih u ime Srba...

Srbija ne traži Republiku Srpsku na teritoriji Kosova, jer bi to značilo da priznaje da je Kosovo država: pričao je i o odnosima Srbije sa BiH, ali i sa Hrvatskom

U intervjuu, Tomislav Nikolić je rekao i da Srbija sarađuje sa Republikom Srpskom, jer je BiH država i Srbija pomaže jedan entitet. Istakao je da su za njega Srbi iz Republike Srpske Bosanci, iako neki od njih ne vole da ih tako zovu.

Nikolić je naveo da je BiH primer zemlje u kojoj ljudi mogu zajedno da "lepo žive, čak bolje nego u Vojvodini", gde postoji 30 različitih nacija.

"Osećam užase kad se spomene Srebrenica"

Govoreći o genocidu u Srebrenici, Nikolić je naveo da "ne može da opiše koliko užasa oseti kada se spomene Srebrenica". Prema njegovim rečima, Srebrenica je sinonim za teški zločin koji su počinili neki pripadnici srpskog naroda, zbog čega se duboko više puta izvinio.

"Ja klečim i tražim pomilovanje za Srbiju zbog zločina koji je izvršen u Srebrenici. Izvinjavam se za zločine koje je u ime naše države i našeg naroda počinio bilo koji pojedinac iz našeg naroda", kazao je Nikolić i istakao da "sve što se dešavalo u ratu u bivšoj Jugoslaviji ima karakteristike genocida".

Odgovarajući na pitanje da li će posetiti Srebrenicu 11. jula kada se obeležava godišnjica zločina u tom gradu, predsednik Srbije je rekao da se postavlja pitanje kako će tamo biti dočekan.

"Možda ćete samo da čujete da sam tamo bio i dobijete snimke. Teško da bih bio lepo dočekan, ne bih izazivao sukobe", rekao je Nikolić i obećao je da će ove godine posetiti Srebrenicu i pozvao Predsedništvo BiH da tokom njegove skorašnje posete toj zemlji organizuje njegovu posetu Srebrenici.

Nikolić je istakao da je za njega Bosna i Hercegovina "država sa kojom će Srbija da sarađuje".

"Ono što nas je razdvajalo i delilo neka se zakopa sa nama, da ne ostavimo našoj deci u nasleđe podele".

Predsednik Srbije je izrazio želju za saradnju sa BiH i istakao da dve zemlje imaju "neograničene mogućnosti".

"Treba da radimo zajedničke energetske projekte, razvijamo poljoprivredu i na njoj zarađujemo a ne da od nje teško živimo, uveravam vas da smo na to spremni", rekao je Nikolić.

"Srbija nije želela da sprečava ulazak HR u EU (a mogla je)"

Nikolić je demantovao da je ikada rekao da je Vukovar srpski grad i upitao: "Od koga da otmemo Vukovar".

"Ja sam samo govorio o strukturi stanovništva u smislu broja stanovnika. Vidite koja je razlika između Hrvatske i Srbije u tom odnosu. Srbija ima udruženje veterana i oni se bore za svoja prava i samo traže svoj novac za učešće u ratu i to je sve. U Hrvatskoj se udruženje veterana rata okuplja samo kada se radi nešto protiv Srbije. Poginuće radije nego da u Vukovar dođe ćirilica", rekao je Nikolić.

Na pitanje da li postoji mogućnost da se pomogne Srbima koji su proterani iz Hrvatske, Nikolić je odgovorio da Srbija nije želela da sprečava ulazak Hrvatske u EU zbog njenog "neizvršavanja Aneksa G".

"Mi smo mogli da napravimo veliki problem Hrvatskoj na njenom putu ka EU. To je srpska muka i nijedno rukovodstvo Srbije nije uspelo da sa Hrvatskom dođe do tačke da Hrvatska ispuni te svoje obaveze", rekao je Nikolić i dodao da "Srbi koji bi se vratili ne ugrožavaju Hrvatsku, ali je Hrvatska njih ugrozila time što ne mogu da se vrate".
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11419
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od branko »

Svaki Srbin političke greške platio 110.700 evra!

Da smo izbegli ratove i razaranja, prosečna plata bila bi viša od 800 evra, a BDP bi bio između 17.000 i 22.000 dolara po glavi stanovnika. Bili bismo daleko ispred Mađarske, Poljske i Rumunije

Šta bi bilo sa Srbijom da je Milošević uoči čuvenog mitinga na Gazimestanu odlučio da prvi u SFRJ raspiše višestranačke izbore umesto što je glumio Tita i hteo da balansira između Zapada i zamišljenog novog Istoka konceptom jednopartijskog pluralizma, pa je na kraju umesto jugoslovenskog Gorbačova ispao balkanski Staljin, piše “Nedeljnik”.

- Beograd bi verovatno bio ekonomski centar ovog dela Evrope umesto Budimpešte – procenjuje ekonomista Goran Nikolić.

Istraživanja pokazuju da bi samo u ekonomskom pogledu Srbija bila najmanje duplo jača zemlja. I to pod pretpostavkom da je tranzicioni ekonomski razvoj išao u skladu s drugim zemljama bivšeg Istočnog bloka… A SFRJ je u tranziciji imala daleko bolje startne pozicije od drugih.

Prema analizi ekonomiste Miroslava Zdravkovića, prosečan građanin Srbije je u periodu od 20 godina (od 1990. do svetske krize 2009. godine) samo na platama “zakinut” za 57.300 evra, a svaki penzioner 35.200 evra.

Do tog podatka došao je analizom potencijalnog rasta plata u slučaju da je Srbija početkom devedesetih počela da se razvija kao druge zemlje u tranziciji i da je po “regularnoj dinamici pristupila Evropskoj uniji”. Teže je proceniti kako bi se razvijale plate i penzije pod udarom krize, što umnogome zavisi od toga da li bi Srbija bila u evrozoni ili bi sačuvala svoju valutu. Tek, do 2013. godine gubitak prosečnog Srbina kreće se najmanje oko 65.000 evra, što je dvosoban stan u Beogradu.

Srbija je danas prvi put u istoriji manje razvijena nego Bugarska. Da smo izbegli ratove i razaranja, prosečna plata bi bila viša od 800 evra, a BDP bi bio između 17.000 i 22.000 dolara po glavi stanovnika. Bili bismo daleko ispred Mađarske, Poljske i Rumunije, današnjih članica EU, tvrdi Goran Nikolić.

“Nedeljnik” je uz pomoć naših ekonomista napravio i grafiku koja podrazumeva da bi Srbija, kao zemlju u koju je ulazio IBM i koja je imala najbolju startnu poziciju u Istočnoj Evropi, postala američki saveznik na Balkanu i ostvarila prosečne zarade od 918 evra do početka krize 2008. godine. Prema toj računici, svaki građanin Srbije oštećen je minimum za 110.700 evra.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Priznajem da sam duboko impresioniran činjenicom da uprkos postojanju savremenih elektronskih informativnih opštila koja relevantne informacije čine gotovo trenutno dobavljivim i uistinu zadivljujućoj dostupnosti originalnih, a svojevremeno potpuno nepoznatih oficijelnih dokumenata, koja je – uprkos mnogim preprekama i žrtvama! – demokratski izborena, mnogi ljudi i dan-danas ostaju potpuno nesvesni referentnih sadržaja koji razjašnjavaju njima i dalje zagonetne oblasti društvenog (te po tom osnovu i privatnog!) života u kojem su negda participirali i o kojem sada lamentiraju u Jeremijadama o finansijkom gubitku kao rak-rani njihove zle životne sudbe.

Imajući u vidu da sam po profesiji (a i po ličnom uverenju) dužan da raznorodne informacije činim dostupnim pripadnicima društvene zajednice u kojoj i sam obitavam, osećam potrebu da ukažem na neke referentne i neosporene činjenice, koje će – za nadati se je! – doprineti boljem poimanju prošlosti ovog podosta napaćenog regiona i svesti da je upravo ekonomsko lamentiranje nad izgubljenim finansijskim ćarom bilo osnov njihovog zlehudog životnog gubitka.

Krenimo redom.

Zadivljujuće multietnička, multikonfesionalna, ekonomski prosperitetna, socijalno odgovorna i humanistički orijentisana Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija predstavljala je tokom više od 30 godina savremene evropske istorije regionalnu industrijsku silu i obrazac ekonomsko-socijalnog uspeha države. U dve decenije koje su prethodile 1980. godini godišnji rast bruto-nacionalnog dohotka (danas popularno GDP) SFRJ iznosio je u proseku 6,1 % godišnje (poređenja radi, prosek godišnjeg rasta GDP za 193 države sveta iznosio je tada 3,3 % godišnje), zdravstvena zaštita u njoj je bila besplatna, stopa pismenosti populacije iznosila je 91 %, nivo socijalne zaštite bio je veoma visok, a prosečni životni vek stanovnika iznosio je 72 godine.

No nakon dekade programiranog i namernog ekonomskog uplivisanja Zapada, pomenuta država je dezintegrisana, a njena industrijska ekonomija devastirana, dočim su njeni ostaci prepušteni direktno zavisnim nacionalnim državicama klijentskog tipa, a njeni negdašnji pregaoci svedeni na nivo potrošnog i vrlo jeftinog ljudskog repro-materijala .

Navedena spoznaja je evidentno prisutna kod najvećeg dela javnog mnenja u odnosnim klijentskim državicama-naslednicama, ali činjenica da su prethodna država i danas lamentirajući njeni nekadašnji subjekti bili izloženi svesnim i svrsishodnim naporima usmerenim ka repozicioniranju i restrukturiranju SFRJ i njenih stanovnika od strane SAD i njenih saveznika (a u skladu sa konceptom strategijske dominacije pomenute države kao nosioca i zastupnika tzv. liberalno-kapitalističkog društvenog sistema), gotovo je potpuno nepoznata.

Uprkos evidentnog postojanja i doslednog upražnjavanja miroljubive politike nesvrstanosti, te kontinuiranog održavanja intenzivne robno-trgovinske razmene sa zemljama EEZ, administracija predsednika Ronalda Regana je kao cilj svoje proaktivne politike svetske dominacije SAD anonsirala upravo ekonomiju SFRJ, i to u doskora tajnoj Obavezujućoj direktivi o nacionalnoj bezbednosti br. 133 (NSDD – 133) iz 1984. naslovljenoj sa „Američka politika prema Jugoslaviji”, a koja je u svojoj cenzurisanoj varijanti objavljena 1990.

Slika

NSDD 133 - obavezujuće uputstvo o smernicama američke politike prema Jugoslaviji

Ono što je manje poznato jeste da je ista predstavljala zapravo elaboraciju Direktive o Istočnoj Evropi br. 54 iz 1982. koja je postulirala potrebu „za povećanim naporima usmerenim ka promociji tihe revolucije usmerene ka zbacivanju Komunističkih vlada i partija”, te „reintegrisanju pomenutih zemalja Istočne Evrope u ekonomiju Svetskog tržišta”.

Ne verujete da postoji nešto takvo, poštovane dame i gospodo? Previše Vam to nalikuje teorijama zavere? Nema problema. Proverite i uverite se svojim očima. On-line:

http://www.fas.org/irp/offdocs/nsdd/nsdd-54.pdf

Sa stanovišta postizanja strategijskih ciljeva SAD i Kapitalizma in genera veoma poželjna indoktrinacija ciljne populacije proklamovanim vrednostima i postulatima tzv. tržišne ekonomije i laissez faire neoliberalnog društvenog ustrojstva otpočeta je još ranije posredstvom implementacije specijalnih programa – operacija „Moćni Vurlicer” (Operation Mighty Wurlitzer) i operacije „Ptica rugalica” (Operation Mockingbird), no ovoga puta je zarad ostvarenja planova SAD i sledstvenog uništenja ekonomsko-nacionalnog jedinstva na Balkanu operacionalizovana jedna nominalno međunarodna ustanova – Međunarodni monetarni fond – MMF/IMF.

U jesen 1989. MMF je instrumentalizovan da nametne mere rigorozne štednje Jugoslaviji, natera je na devalvaciju nacionalne valute, zamrzavanje plata i proglašavanje državnih industrijsko-proizvodnih subjekata za neprofitabilne i izložene potrebi sistemskog restruktuiranja. Sledstveno tim zahtevima, kojima se SFRJ u nadi štedrog izbavljenja od suštinski nebitnih posledica odsustva promišljenijih, matematički kompleksnijih varijanti racionalne realokacije materijalnih resursa (a koja bi iziskivala primenu metoda planskog matematičkog upravljanja privredom i sledstveno odustajanje od rukovodeće uloge etabliranih ali bazično inkompetentnih političkih upravnih subjekata – državno-partijske nomenklature) pokorila, nezaposlenost je smesta porasla za 20 %, a federalna vlada u Beogradu je počela da obustavlja transferna plaćanja iz državne blagajne republikama i autonomnim pokrajinama. Fondovi su bili po nalogu MMF-a usmereni ka plaćanju inostranog duga, te su paralelno sa padom Berlinskog zida (uspešno odrađenog III sektora akcionog plana ostvarivanja globalne strateške dominacije sadržanog u direktivi NSDD-54) plate u Jugoslaviji pale za 41 %.

U tom trenutku i pri takvim okolnostima tadašnji je premijer SFRJ, g. Ante Marković, posetio Vašington i izvestio sa zabrinutošću svoje tamošnje sagovornike o rastu (ekonomski namerno izazvanih) etničkih tenzija u republikama–članicama SFRJ. Naslednik g. Ronalda Regana, u pogledu potrebe globalne strateške dominacije SAD takođe bespogovorno neupitni g. Džordž Buš, ubedio je g. Markovića u preku potrebu još dubljeg restrukturiranja Jugoslovenskog spoljnog duga. Obećan je vanredni paket ekonomske pomoći u zamenu za za liberalizaciju ustavne kontrole inostranih investicija, a ta je legislativa pak naterala u bankrot preko hiljadu velikih preduzeća u tadašnjoj SFRJ. Ona su mogla da budu budzašto kupljena od strane Zapadnih investitora.

Daleko je veći problem, međutim, nastao u vezi 650.000 jugoslovenskih radnika koji su ostali bez posla. Ventil njihovog ekonomsko-socijalnog nezadovoljstva lako je mogao da bude otvoren izduvavanjem personalnih egzistencijalnih tenzija u nacionalističkom zanosu, koji je od strane specijalizovanih agencija SAD i njihovih zapadnih posestrima bio štedro subvencionisan.

Ekonomija je i nadalje pak strmoglavo išla silaznom putanjom. Industrijska proizvodnja je zabeležila negativnu stopu rasta od – 10%, dok je BNP/GDP ostvario negativnu stopu rasta od -7,5 %! I tada je u međuvremenu posredstvom nacionalne euforije (izduvnog ventila ekonomskog nezadovoljstva) na vlast u SR Srbiji prispeli Slobodan Milošević napravio po njega neoprostivu grešku u očima Zapadnog Monetarnog Establišmenta: zaustavio je nametnute reforme MMF-a i „strukturno prilagođavanje” praktično anulirao.

Osveta je stigla vrlo brzo. Mesec dana kasnije, novembra 1990, Kongres SAD je usvojio Zakon o dotaciji inostranim operacijama br. 101-513. zvuči Vam komplikovano? Verujte, uopšte nije. Godišnjim dotacijama potpomaže se korporativna kontrola inostranih ekonomija od strane SAD putem davanja/uskraćivanja finansijske podrške međunarodnim finansijskim institucijama, kao što su npr. Svetska banka. Član 559 a. ovog dokumenta obustavio je davanje pozajmica Jugoslaviji i zahtevao momentalne i odvojene izbore u svih šest jugoslovenskih republika!

Da stvar bude još lepša, američko Ministarstvo inostranih poslova (State Departement) bilo je inokosno opunomoćeno da samo odluči o tome da li je svaki zasebni izbor (od 6 sprovedenih izbora po republikama) validan, te da odobri nastavak pružanja finansijske pomoći onim regijama Jugoslavije koje su ocenjene kao „demokratske”.

Rezultat? U jugoslovenskim republikama koje su već bile teško destabilizovane pogrešno alociranom ekonomijom i nastalim mikro-nacionalističkim pukotinama koje su razbijale i cepale političko i socijalno tkivo jedinstvene države, ogroman priliv američkih dolara otišao je direktno u ruke desničarskih secesionističkih partija, koje su jašući na talasu nacionalizma, etničkog identiteta i obećanog rajskog, dolarski podržanog dembelisanja nakon otklona od ekonomski neefikasnog socijalizma, dobile izbore u Hrvatskoj, Sloveniji i BiH.

Domicilna ekonomija po republikama je potpuno kolabirala, uzajamno optuživanje je izbilo na svim stranama, a separatističke tendencije pothranjivane decenijama od strane inostranih tajnih službi su procvetale. CIA je slavodobitno mogla da u Njujork Tajmsu od 28. novembra 1990. predvidi izbijanje građanskog rata u SFRJ.

Vizionarstvo je bilo zasnovano na svesti o dobro obavljenom zadatku. Koji je pak bio zasnovan na implementaciji usađivanja neutažive želje za personalnim finansijskim dobitkom po svaku cenu.

Hrišćansko-protokomunističkim rečnikom izraženo: na srebroljublju i lakomosti spram dobitka. Koji su - slava Svevišnjemu! - veoma živi & zdravi i danas. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Upravnik »

Muka me u'vati kad vidim ove i slične ''united states'' papire.
K'o da su oni (čitaj: glupi ameri) bogom dani kao nešto što se uzima zdravo za gotovo.

:evil:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Mukica te hvata? Ako. I treba. To je od lošeg varenja nastalog nakon spoznaje da je za par srebrnjaka Srbin spreman da izda zemlju, a ako treba i rođenoga brata. :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od aleksey »

 
My dear LibrarTy,

Kao što znaš, ja ne mislim da su Srbi nebeski narod, a još manje da su bezgrešni.

Isto tako, mogu i da shvatam da si ljut, jer ti je "šef" pukao k'o tikva na zadnjim izborima, i to baš onda kada si konačno odlučio da se ukrcaš u Žuti voz, pa sad preuzimaš ulogu "objektivnog" informatora javnosti, naročito kada treba kritikovati poteze onih drugih.

No, i pored svega toga, mislim da ne bi trebao baš toliko da preteruješ. [-X Posebno stoga jer se upravo ti uvek pozivaš na neku objektivnost i "večitu istinu".

Naime, ova tvoja zadnja rečenica je mnogostruko tipičnija za te tvoje toliko obožavane Teletabise.

P.S. Ručna se obično nalazi kraj vozačevog sedišta. Desno. Dole.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Kada, poštovani g. Aleksey, čovek tokom svoga kratkotrajnog života sticajem neizračunljivih okolnosti postane član ma kojeg korporativnog tela, on zaista - i pored najbolje volje! - ne može čak ni da sanja o obimu iskušenja kojima će obavezno morati da bude izložen:

- o količini hrabrosti koju će morati da poseduje da se odupre iskušenjima koja ga dnevno opsedaju;

- o posvemašnjem suptilnom ili manje suptilnom kljaštrenju svoje ličnosti putem objektivno nezasluženih kritika koje će morati da nauči da istrpi;

- o uvek prisutnom nadmetanju između prirodne ljudske želje za javnim odobravanjem i osećaja za javnu dužnost;

- o bremenu nepravde koju će morati da nauči da podnese, a koja će biti naneta čak i od onih koji bi makar nominalno trebali da budu njegovi prijatelji;

- o nabeđivanjima koja se tiču njegovih pravih motiva;

- o ismevanjima i sarkazmu, neznanju i zlobi kojima će biti izložen od strane bliskih;

- o svim mnogobrojnim uvredama koje pristrasna ili privatnim osujećenjem uzrokovana otrovnost, razočarana u svoje istinske objekte životnog stremljenja, može obrušiti na njegovu glavu.

Pa ipak, poštovani g. Aleksey, ako ta i takva osoba želi da zadrži svoj integritet, ona mora da nauči da nepokolebano istrajava i mirno hodi stazom svoje kategoričke imperativne dužnosti, podržavana jedino mišlju da će joj, možda, vreme učiniti pravdu, ili - u slučaju da ono to ne učini - da će stvarno učinjena dobrobit spram onih čiji je pukim sticajem okolnosti slučajno opunomoćeni predstavnik bila, a nakon gubitka svih njenih individualnih nadanja i htenja, pa čak i njenog imena među ljudima, predstavljati prevagu u konačnom sudbenom odmeravanju sa manifestacijama razočarenja samoproklamovano liberalnih, no faktički neopunomoćenih, premda zavodljivo šarmantnih policajaca ljudskoga duha.

S izrazima osobitog poštovanja, te sa savršenim i nepokolebanim pouzdanjem u ispravnost Calculus Ratiocinator-a opstojećim, odnosno u SSRNJ i Socijalističkoj Internacionali s Vama vazda participativnim pozdravima,

Predrag Popović - Crveni
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Upravnik »

Iz tvojih ovonedeljnih, a i onih malo starijih postova, a što se ove teme tiče, nisam baš stekao utisak nepokolebljive doslednosti. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5684
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Bibliotekar »

Paralaksa u individualnoj percepciji stvarnosti uvek može da postoji. No upravo zato i postoje specijalizovani instrumenti kontrole oličeni u logičkoj analizi, a koji blagodareći zaveštanju doba Prosvetiteljstva slobodno svim individuama stoje na raspolaganju. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od Upravnik »

Odgovoriću na ovaj post čim ga prevedem. 8-)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11419
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Quo Vadis, Srbijo?

Post od branko »

Nemojte mi dirati Bucka! Doslednost, integritet i logika su Sveto Trojstvo za njega! :ymhug:
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 0 gostiju