- desetine hiljada ljudi, vozila, brodovi, kuće i čitava imanja nestali u plimnom talasu visine deset metara
Zemljotres 1.000 puta jači nego u Kraljevu!
Katastrofa Zemljotres jačine 8,9 stepeni rihtera izazvao je talas koji je potpuno uništio nekoliko gradova i odneo hiljade života
Zemljotres jačine 8,9 stepeni Rihterove skale pogodio je juče Japan i izazvao nekoliko cunamija, od kojih je najviši bio 10 metara, a koji je opustošio obale te ostrvske zemlje u Pacifiku. Najjači potres koji je ikad zabeležen u Japanu, a peti po jačini registrovan u svetu, odneo je hiljade života.
Posle prvog, najjačeg udara sa epicentrom 130 kilometara istočno od grada Sendaja, na dubini od 24 kilometra, usledilo je još najmanje 19 manjih zemljotresa, a većina njih je imala magnitudu veću od šest stepeni. Potres se osetio čak i u 2.500 kilometara udaljenom glavnom gradu Kine, Pekingu, a uzbuna od cunamija proglašena je širom pacifičkog regiona, u 20 zemalja, uključujući celu zapadnu obalu SAD, Kanadu, Aljasku, Južnu Ameriku, zatim Novi Zeland, Filipine, Papuu Novu Gvineju i Havaje.
Na plaži nađeno 300 tela
U Sendaju, u blizini Mijakija, na jednoj plaži pronađeno je 200 do 300 tela, a pretpostavlja se da su žrtve stradale u naletu cunamija. U Mijakiju je cunami odneo jedan putnički voz, a sudbina ljudi koji su se u njemu nalazili za sada je nepoznata. U luci Ofunato u cunamiju je nestalo 48 ljudi, među kojima i 23 studenta. U prefekturi Mijađi nestao je brod sa 100 putnika. Tačan broj žrtava nije poznat, kao ni obim materijalne štete zbog haosa koji je nastao u zemlji.
Veliki ribarski brodovi su, nošeni talasima, završavali na ulicama poplavljenih gradova, kojima teku blatnjave reke prepune otpadaka i nose automobile kao igračke. Japanska javna televizija NHK i britanski BBC prikazali su snimke blatnjavih voda koje se valjaju oranicama u okolini grada Sendaija, dok vozači na drumovima pokušavaju da pobegnu od nadirućeg talasa.
Piste aerodroma u Sendaiju prekrivene su muljem, prevrnutim i naguranim automobilima, kamionima i autobusima, a u delovima grada izbili su požari.
U Sendiaju je eksplodirao kompleks petrohemijske fabrike.
Zbog zemljotresa, deo zemlje je ostao bez električne energije, veze mobilne telefonije su u prekidu, kao i saobraćaj. Građani zbog prekida u saobraćaju ne mogu da se vrate kući, tako da će veliki broj njih spavati na poslu.

Tadić za pet sati izbegao katastrofu
Predsednik Boris Tadić s članovima delegacije poleteo je iz Osake tačno u 23.30 sati, samo pet sati pre katastrofalnog zemljotresa koji je pogodio Japan. Naša delegacija u Beograd je stigla u 6.30 ujutru, a u trenutku zemljotresa nalazila se negde iznad Rusije. Prvi u nizu zemljotresa potresao je Tokio pre tri dana, baš kada je predsednik bio u poseti kod japanskog cara. Tadić je uputio premijeru Japana Naotou Kanu telegram saučešća:
- Primite izraze mog najdubljeg saučešća. Molim vas da porodicama poginulih i narodu Japana prenesete da građani Srbije saosećaju sa njima.
Nezamislivo Srušio bi 60 odsto Srbije - Potres bio čak hiljadu puta jači od Kraljeva
Zemljotres u Japanu bio je hiljadu puta jači nego onaj u Kraljevu, kažu seizmolozi. Kada bi se takav potres dogodio u Srbiji, srušio bi do 60 odsto zgrada i kuća, koliko ih nema seizmološku zaštitu.
Srećom, ne postoji teoretska mogućnost da se to dogodi. Najjači zemljotres koji bi mogao da pogodi našu zemlju iznosio bi 5,9 stepeni Rihterove skale, a on bi srušio petinu građevina koje se nađu u epicentru.
Slavica Radovanović, direktor Seizmološkog zavoda Srbije, kaže za Press da ne treba da razmišljamo o tome šta bi se desilo u Srbiji da nas pogodi ovako jak zemljotres kao u Japanu, ali da treba ozbiljno da razmislimo šta bi se dogodilo da nas pogodi najjači mogući na ovom prostoru.
- Najtragičniji scenario podrazumeva zemljotres od 5,9 rihtera na četrdeset kilometara južno od Beograda, gde je najtrusnije područje. U tom slučaju bili bi ugroženi svi objekti koji nemaju seizmološku zaštitu, a takvih je oko 60 odsto. Procenjuje se da bi oko 30 odsto objekata bez zaštite u samoj epicentralnoj oblasti bilo potpuno srušeno ili ostalo neupotrebljivo. To je oko 18 odsto svih objekata koji se nađu na direktnom udaru zemljotresa - kaže Slavica Radovanović.
Naša sagovornica ističe da se u ove projekcije uračunavaju samo planski izgrađeni objekti. Prema njenim rečima, dodatni problem je što kod nas postoji značajan broj „divlje" podignutih objekata koji su najčešće zidani bez ikakve zaštite od zemljotresa. V. M.