Trajna sreća u vezi – moguće je! Američka studija otkriva presudne faktore za ljubavnu sreću koja će trajati.

TAJNA 1: POSTIŽEŠ VIŠE UKOLIKO OČEKUJEŠ MANJE!
Razmisli šta je glavni razlog propalih veza? Konflikti, verovatno ćeš pomisliti. Loša komunikacija. Nedostatak želje u krevetu. Sve je to pogrešno! Najčešći uzrok za ljubavni krah, kako pokazuje ova dugoročna studija, sasvim je banalan: frustracija. Sve veća napetost, svađe, međusobno zanemarivanje i povređivanje, tuga zbog toga što draga osoba ne ispunjava ono što se od nje očekuje. A obično se mnogo očekuje. Prijatelji, porodica, romantični filmovi i ljubavni romani sugerišu ti da tvoj partner treba da bude vitez na belom konju, a ti ga obavezno zamišljaš kao zgodnog frajera, spremnog da pomogne, senzibilnog, velikodušnog, omiljenog među ženama, sa smislom za humor, ljubaznog, inteligentnog, sličnih interesovanja... „Ukoliko ne ispunjava sva ova očekivanja, javlja se frustracija i narušava se veza, oduzima joj se na optimizmu i strasti, a onda ni kraj ljubavi više nije daleko,“ tvrdi Teri Orbuh, američka terapeutkinja za parove. „Postižeš mnogo više ako naučiš da prepoznaš klišee i promeniš svoje nerealne zahteve.“
15 najčešćih očekivanja od veze koje parovi imaju
1. Da se uvek dobro zezamo u slobodno vreme
2. Da imamo mnogo toga da kažemo o važnim temama
3. Da odvojimo vreme i za to kako bismo saznali šta svako od nas želi u seksu
4. Da smo spremni na kompromis ukoliko smo različitog mišljenja
5. Da jedan deo slobodnog vremena provodimo odvojeno
6. Da dozvolimo jedno drugom da posedujemo i sopstveni novac
7. Da uvek kažemo šta nas muči
8. Da se smirimo pre nego što u svađi kažemo nešto što bi moglo da povredi onog drugog
9. Da brzo prevaziđemo svađe
10. Da pokušamo da ne kritikujemo onog drugog
11. Da obaveze u kući ravnomerno podelimo
12. Da upoznamo sve ljude sa kojima onaj drugi provodi slobodno vreme
13. Da pažljivo slušamo kada onaj drugi govori svoje mišljenje
14. Da odvojimo vreme za zajedničke prijatelje
15. Da smo sigurni u to da nas partner nikad ne bi prevario ili slagao

Kraj mitova: Studija otkriva kojih pet među najčešćim klišeima su totalno pogrešni
1. Suprotnosti se privlače: Studija pokazuje da su parovi srećniji što su sličniji. Lakše se mogu međusobno potvrditi i ređe se svađaju.
2. Konflikti su štetni: Mir, radost, harmonija – zvuči bajkovito, ali nije tako. Parovi koji su većinom istog mišljenja, neće biti dugo srećni zajedno. Nasuprot tome, srećni parovi spremno priznaju da se i svađaju ako je potrebno.Naučili su kako se na zdrav i produktivan način izboriti sa konfliktom.
3. Strast je sve: Ukoliko se partner zaista voli, strast nikada ne prolazi? Istina boli, ali kod parova koji su u dugoj i srećnoj vezi strast nikako nije u prvom planu. Oni su pre svega skoncentrisani na praktičan život.
4. Uz mnogo diskusije: Kako bismo bili srećni, moramo stalno da raspravljamo o svim problemima? Bolje ne! Žučna rasprava u vezi dovodi do frustracija. Ukoliko se partneri mirno i bez ikakve žestine slože oko toga da nisu uvek jedinstveni, živeće u većoj harmoniji.
5. Sačuvati individualnost: Doduše, samostalnost, očuvanje sopstvenih interesovanja i prijatelja dobri su za partnerstvo. Ali, studija je pokazala da su parovi koji su se aktivno trudili da razviju zajednička interesovanja bili mnogo srećniji.
TAJNA 2: HVALITE PARTNERA! PAŽNJA I KONSTANTNO DIVLJENJE GARANTI SU SREĆE!
Jesi li svom dragom danas već poslala poruku u kojoj si mu rekla koliko je sjajan? Jesi li ga poljubila dok je kuvao testeninu? I jesi li mu ujutro skuvala kafu kako bi stigao na posao na vreme? Dobro je! Upravo ti mali gestovi jesu ono što će učiniti da ljubav traje. Instinktivno to već znaš, a američka studija je to i potvrdila. U vezi su neophodne tri stvari: samopotvrđivanje, intimna bliskost i podrška. Ne iznenađuje što muškarci to drugačije shvataju od žena: oni će pre učiniti nešto kako bi podržali ženu, a žena govori ono što će njemu izmamiti osmeh na lice. Istraživanje govori da parovi koji se međusobno pomažu i dive jedno drugome, sa dvostruko većom verovatnoćom mogu se opisati kao srećni.
Šta možeš da kažeš kako bi pružila podršku partneru:
1. Svakim danom volim te sve više. (To mu daje potvrdu, sigurnost i nadu)
2. Ti si moj najbolji prijatelj/najbolji ljubavnik na svetu/ najmiliji muškarac koga mogu da zamislim.
3. U svakom momentu ponovo bih se odlučila za tebe. (Daje podršku, sigurnost i priznanje)
4. Hajde da planiramo sledeći odmor/kuću/bebu. (Pokazuje da želiš zajedničku budućnost sa njim)
5. Mislim da je super koliko radiš/što si uvek tu za svoje ortake. (Poštuješ detalje iz njegovog života)

TAJNA 3: DESET MINUTA DNEVNO DELI SVOJE MISLI SA NJIM!
O čemu uglavnom pričaš sa svojim partnerom? Svakom prija kada se saznaju nove i uzbudljive stvari o partneru. Osvežava vezu, a ta svežina i novina slična je onoj prvoj fazi zaljubljenosti. U grupi srećnih parova, više od 50% njih, često jedno drugom poveravaju intimne detalje i emocije. Kod nesrećnih parova to je slučaj samo sa 19%. Pričaj sa partnerom o svim mogućim temama, osim o poslu, o domaćinstvu, porodici i problemima u vezi. Pričaj sa ljudima sa kojima održava kontakte. Sa kojim kolegama se dobro slaže i zašto? Koje stvari ga opterećuju? Ova mala pitanja čine čudo: postajete bliskiji, otkrivate istine i signale upozorenja i više ćete se voleti. Kako bi bilo da svaki dan opušteno pričate jedno s drugim? Vežbaj aktivno slušanje, pokaži da si pažljiva i da se koncentrišeš na ono što priča.
Saveti kako da pravilno pitaš:
1. Biraj pitanja na koja se ne može odgovoriti sa „da“ ili „ne“, „odlično“ ili „loše“. Dakle, umesto „Kakav ti je bio dan?, radije pitaj „Šta ti se danas desilo na poslu?“
2. Raspitaj se o ljudima, aktivnostima i događajima koji su partneru važni. Poput: „Misliš li da će „Zvezda“ postati prvak?“ ili „“Koga bi rado sreo danas na žurki?“
3. Pitaj o stvarima koje ne poverava svakome, to stvara intimnost. Kao: „Na šta si bio ponosan prošle godine?“, „Zašto imaš tako loš odnos sa ocem?“
Saveti kako da postaneš bolji slušalac:
1. Ponovi sopstvenim rečima šta je on rekao. Tako on može da shvati da si razumela šta misli.
2. Tačno pitaj šta oseća. Ono što može da zvuči kao bes u realnosti je zapravo frustracija, tuga ili žaljenje.
3. Pokloni mu svu svoju pažnju. Dakle, ostavi telefon neka zvoni i isključi televizor.
4. Poštuj njegove stavove. Ne morate da se slažete u svemu, svako može da ima sopstveno mišljenje.
5. Slušaj čitavim telom: gledaj ga, klimaj glavom, prikloni mu se gornjim delom tela.
TAJNA 4: IZAĐITE IZ RUTINE, ZAISTA PROMENITE NEŠTO
Lepo je kada svako veče možeš da zaspiš u zagrljaju partnera. Prijatno je petkom uveče gledati filmove, subotom odlaziti u kupovinu, a nedeljom zajedno spremati ručak. Ustaljeni tok svakodnevnog života pruža osećaj sigurnosti i zaštićenosti. samo, zar ne bi bilo uzbudljivije probuditi se nedeljom i malo izmeniti planove? Zar ne bi bilo strastvenije, vrelije i uzbudljivije za promenu zavući se ispod ćebeta i provesti tako ceo dan? Onda bi bilo vremena i da se veza prilagodi novom programu. Što je manje rutine, to je veća šansa da što duže ostanete srećni zajedno: četiri od pet srećnih parova iz studije priznaje da retko ili nikada živi po ustaljenom obrascu. Nasuprot tome, nesrećni parovi često vode paralelne živote, veoma malo vremena provode zajedno i jednostavno misle kako je samo po sebi razumljivo da je taj drugi tu i igra uobičajenu ulogu.

Spontano planiranje: Razmisli šta je to što ste oduvek želeli da radite zajedno, a što ste stalno odlagali. Skijanje? Trčanje? Salsa? Časovi gitare? Renoviranje stana? Uključi sasvim nove aktivnosti u vaše slobodno vreme i – uživaj! Teško je početi jer nam deluje komplikovano. Preslišaj se i utvrdi šta želiš da radiš. I to precizno. Dakle, ne treba da kažeš: „Hoćemo da naučimo da sviramo instrument“.Već: „Danas tražimo profesora gitare, a u nedelju kupujemo dve e-gitare“. Ili: „Od danas trčimo tri puta nedeljno.“ Počnite sa malim koracima koji će vam pričiniti zadovoljstvo. Dakle, nemojte odmah da razvučete stvari po stanu, već najpre u časopisu za uređenje doma pogledajte kako biste to mogli učiniti na najbolji mogući način. Zatim sledi spremanje, kupovina, promene. Jedno za drugim. Važno: nagradite se za svaki učinjeni korak. Jer što češće odlažete neki plan, on će delovati mnogo komplikovanije nego što zapravo jeste.
Stvorite slobodan prostor: Izležavanje na sofi nedeljom i te kako prija. Ali zar odlazak u šoping ne bi bio mnogo bolji? Ili obilazak muzeja? Ili rok koncert? Ili vikend u malom hotelu na planini u kojem ste boravili kada ste se tek zaljubili? Neka tri od narednih osam vikenda budu slobodna, pa možete krenuti na put. I putujte.
Tražite avanturu: Jedna studija dala je zbunjujuće rezultate: ukoliko nešto doživiš sa svojim partnerom što podiže adrenalin (vožnja rolerkousterom, skakanje bandžijem...) uzbuđenje koje si tada osetila, automatski povezuješ sa njim, a to će probuditi i uzavrele emocije.
Uživajte u nežnosti: Zagrlite se! Od sada svakog dana kada se probudite, sredinom dana, ali i pre odlaska u krevet. Važno je samo da je što više i što bliskije. Ukoliko se često dodirujete, ljubite, grlite, držite se za ruke i maite, kako pokazuju rezultati američke studije, bićete bliskiji. A ponekad se iz maženja razvija i seks na brzinu, zašto da ne?
Pokažite ljubav: Nađite načine da jedno drugom pokažete koliko vam je stalo. Bez nekog posebnog razloga pošalji mu poruku tokom dana u kojoj ćeš mu dati do znanja koliko je seksi. Za rođendan mu pokloni rukom pisano ljubavno pismo. Pozdravi ga sa 30 upaljenih sveća, koje vode od ulaznih vrata u stan do njegove omiljene večere na kuhinjskom stolu. Svejedno šta je na meniju, ova poruka je čarobni štapić ljubavi.
TAJNA 5: ODBACITE UBICE LJUBAVI
Ima dana kada ti se zaista plače. Opet je ostavio posuđe! Priča telefonom sa starom drugaricom koju ne podnosiš. Dogovorio je druženje sa drugarima za nedelju. Ljutiš se i zaboravljaš koliko je tvoj dragi još juče bio sladak i neodoljiv. Za ovakve momente postoji dobar savet – i u ljubavi postoji odnos troškova i dobitaka. Koji vaši potezi čine dobro vašoj ljubavi? Koji joj nanose štetu? Srećni parovi navode pet puta više plus faktora u ponašanju jedno prema drugom nego minus faktora.
Stalna svađa: Ne samo da se često svađate, već ta svađa ne vodi nikuda jer osećaš da te partner ne razuume. Rešenje: ostani fer i obavezno na jednoj temi. Šalji jasne poruke i pomirite se sa tim da ne možete uvek imati jedinstveno mišljenje.
Ljubomora: Ljubomora je sasvim normalna ukoliko partner voli da flertuje ili se redovno upušta u avanture. Ali ona postaje ubica ljubavi ako se javlja iz neosnovanog nepoverenja, jednostavno – jer si nezadovoljna samom sobom ili ti nedostaje samopouzdanja. Učini nešto protiv toga! Zavisi li od tvog partnera koliki je stepen tvog samopoštovanja? Izađi među ljude koji te smatraju divnom osobom. Nauči nešto zanimljivo i novo. Ne poredi se sa drugima jer uvek je neko bolji u nečemu. I priznaj svoje strahove pred svojim dragim, on će ti najbolje pomoći da to prevaziđeš.
Domaćinstvo: Idealno bi bilo da se svi poslovi pravedno podele. Ali to ponekad ne ide tako lako: jer jedna strana radi mnogo na poslu, a druga ima više vremena kod kuće i više se angažuje na tom polju. Ako se stalno zvoca kako se ne razume ni u šta (npr. ako pogrešno uključio mašinu za pranje veša) jasno je da će druga strana tako izgubiti volju za bilo kakvim radom. Oni koji manje čiste po kući često zaboravljaju da primete i pohvale onog drugog da je sve uredno i dobro oprano. Čarobna reč je: pohvala!
Rodbina: Njegova majka se u sve meša? A otac sve najbolje zna? Naravno da te to nervira. Uprkos tome, trudi se! Veoma je teško da se odluči između roditelja i voljene osobe. Prihvati da se svi roditelji plaše da će izgubiti uticaj na svoju decu. Ljudi su jednostavno različiti, i ne pokušavaj da ih menjaš. Tretiraj ih kao počasne goste, ali pritom brani svoju sferu privatnosti, postavi granice i ni u kom slučaju ne pričaj sve intimnosti iz partnerskog odnosa, pa ni najboljoj drugarici.
I srećni parovi se svađaju... ali, pri tom se drže nekoliko važnih pravila. Samo tako posle kiše dolazi sunce, što u idelnom slučaju vodi ka seksu pomirenja.
1. Sasvim je OK ako su neke teme tabu. Prihvati to što u nekim stvkama imate različito mišljenje.
2. Ne opterećuj partnera svojim problemima čim dođe s posla. Za neka objašnjenja potraži odgovarajući momenat kada ste oboje opušteni.
3. U svađu ne uvlači sve što te ljuti, već se drži jedne teme. Izbegavaj reči kao što su “uvek” ili “nikada”.
4. Pokušaj smireno da mu objasniš, umesto da ga napadaš zbog njegovih loših navika. (umesto “Tako si neuredan” bolje kaži: “Kada baciš odeću na pod, ljuti me – jer mi smeta kada je nered u sobi.”) Tako može da promeni svoje ponašanje, a da se ne mora kompletno da se preispituje.
5. Prepoznaj emocije partnera. Ima pravo da se oseća drugačije, zato nemoj da mu govoriš samo u stilu “ma lupetaš”.
Tajne: Postoje stvari koje mu nikada ne bi otkrila? Upitaj se zašto je tako? Imaš osećaj krivice ili se plašiš njegove reakcije? A kako bi se ti osećala kada bi on pred tobom krio takve informacije? Da li bi bila povređena? Savetnik za veze kaže: “Najpre pokušaj da na miru pričaš sa njim o tome zašto se plašiš ili imaš osećaj krivice ili zašto pak oklevaš da mu kažeš svoju tajnu. Tek tada pričaj o samoj tajni.” Često je slučaj da nakon što se objasni to ZAŠTO, ono ŠTA više i nije toliko važno. Tu su pet tajni, pet strategija, i sve što ti je sada potrebno jeste volja da prihvatiš savete u svakodnevnom životu a pri tom ostaneš optimistički raspoložena i izboriš se sa frustracijom uz osmeh, ukoliko se ona ponovo javi. Šta pomaže u tome? Ne dopusti da
svađe i ljutnja unište tvoju sreću. Radi na svojoj vezi.