NIKAD NE ZABORAVI

Odgovori
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

NIKAD NE ZABORAVI

Post od aleksey »

 
NA DANAŠNJI DAN, PRE 12 GODINA, NATO JE POČEO DA NAS BOMBARDUJE.

I to, gle cinizma, pod firmom "humanitarne akcije" i "uvođenja demokratije".

Napadi su trajali 11 nedelja i u njima je, poginulo oko 2.500 civila. Bombardovanje Jugoslavije okončano je 10. juna, usvajanjem Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti.

Akcija "Milosrdni anđeo", kako je nazvano bombardovanje tadašnje SRJ trajala je 78 dana. Poginulo je oko 2,5 hiljade civila i oko hiljadu pripadnika vojske i polcije.

Ranjeno je oko šest hiljada civila, a skoro polovina su deca. Teško su razoreni infrastruktura, privreda, zdravstveni centri, škole, medijske kuće ...

Podaci o pričinjenoj materijlnoj šteti se razlikuju. Tadašnje vlasti u Beogradu procenile su štetu na oko stotinu milijardi dolara i zatražile nadoknadu od članica NATO-a, dok je grupa ekonomista G17 štetu je procenila na 29,6 milijardi dolara.

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dve rafinerije - u Pančevu i Novom Sadu.

P.S.
I sada, posle svega ovoga, ovi naši "zaboravni" (da li su?) mi objašnjavaju da treba da stupimo u taj isti NATO. Čak traže i moj pristanak (glas) za to.

Moreeeee, m'rš u p.... m...
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od Upravnik »

Putin im je lepo objasnio pre neki dan šta bi značilo da uđemo u taj NATO. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od aleksey »

 
24.03.1999. - 24.03.2012.



I danas, nakon trinaest godina, emocije su mi iste:

NATO MARVO,   * E B E M   L I  V A M   M A T E R   K R V A V U...
Poslednja izmena od aleksey u 24 Mar 2012, 18:23, izmenjeno 1 put ukupno.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od Bibliotekar »

Niko nije zaboravljen, ništa nije zaboravljeno.



Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »

Блер: Ја сам инсистирао да се бомбардује Србија

Блер је, према сопственом уверењу, одиграо кључну улогу у тој војној интервенцији и признаје да је био у мањини када се залагао за војно решење косовске кризе

Бивши британски премијер Тони Блер објавио је да је одиграо кључну улогу у НАТО бомбардовању Србије 1999. године и да је његово инсистирање на војном решењу ставило под велики притисак одличне личне односе које је имао са тадашњим америчким председником Билом Клинтоном.

У мемоарима насловљеним “Путовање”, у поглављу “Косово” које заузима око 30 страна, Блер пише о својој улози у НАТО бомбардовању СРЈ, због, како је навео, “етничког чишћења на Косову”, пренео је Би-Би-Си (ББЦ). Блер је, према сопственом уверењу, одиграо кључну улогу у тој војној интервенцији и признаје да је био у мањини када се залагао за војно решење косовске кризе.

Американци, за разлику од њега, нису били толико заинтересовани за војно решење, пошто га није било лако продати америчком јавном мњењу – за разлику од сукоба у Авганистану и Ираку, било је јако тешко рећи шта су директни амерички интереси на Косову, навео је британски радио. Блер у мемоарима пише и да га је Клинтон критиковао зато што су се у америчкој штампи у то време појављивали текстови да британски премијер врши притисак на САД да пристану на слање копнених трупа на Косово и Метохију, уколико ваздушни напади не буду дали резултате, али да је напослетку ипак пристао и на копнене трупе.

Велико инсистирање Блера на војном решењу косовске кризе, у принципу се своди на његов већ познат став о тзв. “хуманитарним интервенцијама”, пренео је Би-Би-Си. Бивши британски премијер пише да је у првом тренутку његов главни мотив за тражење војног решења за Косово био “бес због онога што се тада дешавало на Косову”. Блер ја написао да је Косово за њега у суштини било “морално питање”, истичући да свака војна интервенција са собом доноси одређене ризике, али и да је неинтервенисање такође ризично и навео као пример Босну и Херцеговину почетком деведесетих година.

Блер у мемоарима пише и да га је Косово научило низу лекција – о власти, о вођству и о себи и да сада, када чита материјале из тог времена и размишља о томе како се ситуација развијала, “диви”. Бивши британски премијер навео је да је Косово “дефинисало његово виђење спољних и војних интервенција уопште”.

Како је пренео британски радио, чини се да Блер не жали ни због једне одлуке из тог времена; жао му је, на пример, због тога што су НАТО-ови авиони током бомбардовања погодили један цивилни конвој – не наводи и који. Он је написао и да му је жао што је у бомбардовању Београда страдала и кинеска амбасада. Блер такође признаје да, како је написао, нико не може да каже да су проблеми Балкана сада решени, али да овај простор, који је више од века био синоним за нестабилност барем има шансу за бољу будућност.

Он је наводи да је Хрватска почела преговоре о приступању Европској унији, а да је Словенија већ пуноправни члан ЕУ. Данашњу Србију Блер не помиње, и не бави се питањем једнострано проглашене независности Косова.

У поглављу посвећеном Косову Блер опширно говори и о свом односу са Билом Клинтоном, кога сматра “најимпресивинијем политичарем кога је икада упознао”, помиње и Клинтонову аферу са Моником Левински, као и лични однос Била и Хилари Клинтон.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »

Slika
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od Bibliotekar »

Na godišnjicu NATO agresije

Saša Milenić, visoki funkcioner URS-a i predsednik Skupštine grada Kragujevca, u svojim je postovima na Fejsbuk i Tviter profilima, a na sam dan obeležavanja početka NATO agresije na Srbiju, naveo da je Srbija vršila genocid nad svim narodima bivše Jugoslavije, te da je NATO zapravo oslobađao Srbiju.

On se zapitao da li je tačna ideja ideologa ustaškog pokreta Ante Starčevića da je sam naziv Srbi, izveden od latinske reči Servus, što znači rob.

Slika

Saša Milenić takođe je izjavio da je Srbija izvršila genocid nad albanskim stanovništvom, kao i da je Srbija namerno ušla u rat sa NATO kako bi imala današnju omladinu „koja misli da je branila zemlju od agresora, a ne sebe od suočavanja sa odgovornošću za genocid”.

Slika

Slika

Milenić je naveo i da srpska vojska prilikom povlačenja preko Albanije u Prvom svetskom ratu nije mogla biti zaštićena, te da je Albanski kralj Zogu (vajni srednjoškolski profesor filozofije je zaboravio da je u to vreme državni poglavar Albanije bio Esad Paša Toptani, prim. prev.), bio nemoćan da obuzda mučke napade od strane Albanaca, a razlog za to nalazi u samo njemu poznatim navodnim zločinima koja je srpska vojska nanela albanskom stanovništvu u balkanskim ratovima.

Neka samo neko pokuša, poštovane dame i gospodo, da posle ovoga kaže da u Srbiji nema demokratije. Uveravam Vas, a mogu to i da dokažem, da bi se npr. u kolevci demokratije, Britaniji, za davanje ovakvih iskaza sedelo par godinica u znamenitom Njugejtu. :!:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »

Umesto u Njugejtu, on je sada na vlasti i odlučivaće o sudbini Kosova. :evil:
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od Bibliotekar »

Tačno tako. No u krajnjoj instanci to ni ne čudi - ta činjenica predstavlja samo posledicu žalosnog nefunkcionisanja pravnog sistema države, koji bi - barem u teoriji! - trebao da štiti državno ustrojstvo putem sankcionisanja kršenja osnovnih obaveza građana prema etabliranoj društvenoj zajednici. Ja stvarno ne znam šta radi državni tužilac... :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »

Отац Милице Ракић за Глас Русије: То је моја бол, са тим лежем и устајем...

Све који су учествовали у томе... никога од њих не волим. Све их не волим, ето... Ако има икаквог морала или ичега сличног у ономе што су они радили, требало је макар да упуте извињење.

Годишњицу агресије против Југославије НАТО је „обележио“ објављивањем на свом званичном Твитеру слике са натписом „NATO Air. Just do it.” И објашњење прес-секретара Алијансе да је то само „ретвит“ косовске министарке која је тиме означила 15-годишњицу „ослобођења“ више уопште није важно. Бар из тог разлога што је 1999. године око 90 деце постало „колатерална штета“ афирмативног слогана Алијансе.

У Батајници, у улици Димитрија Лазаревића Раше број 8 фасада поред прозора купатила није поправљена до данас. 17. априла 1999. године трогодишња Милица Ракић седела је на ноши. Обично она је молила маму да буде поред ње, али тог пута је решила да буде самостална. Мама је изашла и за неколико тренутака гелери НАТО бомбе су улетели у купатило. Немогуће је поверовати колико је гелера погодило њу, колико је крви изгубила, сећају се родитељи. Медицина је била немоћна.

И сада, петнаест година касније, Миличин отац Жарко Ракић тешко говори о тим догађајима. Ипак, он је пристао да одговори на неколико питања Гласа Русије.

- Осећам исто, што и раније. Једноставно не могу да заборавим никако. То је моја бол, са тим и лежем и устајем, верујте ми. И убеђен сам да је све што урађено тежак криминал са њихове стране. Не могу то да објасним, како се ја осећам на годишњицу бомбардовања. То су посебна осећања. Криво ми је за све што се дешава и што се десило. Једноставно, човек не може да буде човек. Све који су учествовали у томе... никога од њих не волим. Све их не волим, ето...

Ако има икаквог морала или ичега сличног у ономе што су они радили, требало је макар да упуте извињење. Није људски, не може бити људски никако...

Својевремено је постојала иницијатива за канонизацију Милице као мученице коју је убио НАТО. Да ли постоје неки резултати?

- У манастиру Тврдош постоји икона на којој је приказана Милица и ми смо добили једну икону у дрвету урађену, исто као у манастиру. А за друге ствари, за проглашење и слично, то је једно време била нека еуфорија а онда је све то стало. Нико ништа не прича о томе. А право да вам кажем, ево већ три-четири године, ми на 24. март не примамо новинаре, зато што поједини то користе за своју промоцију или да бипоједини добили неки поен или глас на изборима.

Да ли је могла да се избегне НАТО агресија, шта ви мислите?

- Не знам да ли смо могли да избегнемо, али десило се… Било је и наших политичара коју су призивали све то и зато ја нерадо причам о свему томе, али добро, кад сте из Русије и када хоћете да чујете о томе, ја вам све искрено кажем.


А да је пре 15 година у Москви било друго руководство?

Прво на Косово су дошли ваши људи. Ко је погрешио тада, ја сад немам право да причам о томе. Ипак, мислим да, да је на челу Русије био овај састав, да бомбардовања не би било. Одушевљен сам вашим председником, то је за мене сада најјачи лик на овај земаљској кугли.

Да ли Србија треба једном да ступи у НАТО?

Не би требало Србија да уђе у НАТО и не требало да се игра са њима.

На шта бисте ви као човек који је прошао кроз све то могли да позовете Русе и Србе?

Русима бих поручио да не дају своје, мојима бих поручио да не забораве оно шта је било и да памте добро ко и шта је радио.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »



Mama će ponovo da me rodi
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: NIKAD NE ZABORAVI

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju