Komunikacija u virtualnom prostoru

Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Timke »

Ma kako može da vam se potkrade takva greška. Kad sam ja Pera i penzionisan sam kao ložač. I imam "crnim po belom". Vi samo možete da budete lažni Pera ložač. Iako baš ne razumem o čemu govorite jedno je jasno : Istina je samo jedna, univerzalna. A svi putevi vode na jedno mesto. I na kraju krajeva o čemu bi mi uopšte mislili i pisali da nije u pitanju Sex? Kaže M.L. da rat nije nikada prestao samo ga nazivaju drugim imenom - mir. Sve je to Miš-maš opera. Pa dokle ko izdrži.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Bibliotekar »

Poštovana gospođo,

Kao dugogodišnji interesent i iskreni poklonik tzv. Fizičke estetike, koju sam zahvaljujući spram moje malenkosti ispoljene (pritom jošte i nezaslužene!) štedre benevolentnosti dr Ferenca Kermendija, srazmerno malo poznatog Senćanina koji je svojevremeno doktorirao u Berkliju na fizici visokih energija i sada već davne 1975. imao projekat koji je uživao podršku Nacionalne fondacije za nauku (National Science Foundation) SAD, a koji je predstavljao jednog od utemeljivača Fizičke estetike - jednog novog naučno-istraživačkog metoda u estetici pomoću kojeg se analiza recepcije i estetskog doživljaja individue vrši na osnovu promena u stanju mozga individue pod uticajem umetničkog dela - moram da kažem da mi je pristup neimenovanih britanskih istraživača prilično čudan. :(

On je, naime, u direktnoj suprotnosti sa rezultatima prof. dr Georga Brunera, dr Bernda Buhofera i dr Jirgena Fridrihsa koji su ispitivali efekte recepcije i dejstva muzike na psihofilziološku konstituciju jedinke, te efekte iste na kategorije muzičke socijalizacije.

Pomenute naučne radove možete pogledati na sledećim odredištima:

http://www.bundespruefstelle.de/bpjm/re ... b=true.pdf

http://www.uni-saarland.de/media/fak5/o ... eption.pdf

Pitate se, verovatno, u čemu se ogleda ta diskrepancija. Uprošćeno i pojednostavljeno, na činjenici da kod tzv. kontinentalnih klasicista (u koje se ubrajam i ja!) strukturirana grupa signala dinamičke akumulacije neuronskog potencijala biva stohastički ekscitirana rezonantnim zvucima E-skale.

Pojednostavljeno i uprošćeno - mene duboko relaksira ovo:



Naravno, subjekti drugačije cerebralne strukturiranosti podložni su uplivima potpuno drugačijih fizičko-estetskih struktura. Osnovni element njihove uslovljenosti je, kao što se da i pretpostaviti, sredinski uticaj socijalnog okruženja. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Eto, tako mi i treba, a samo poželeh malo da te opustim! :mrgreen:
Sad je meni potrebno dooobro opuštanje.

Morala sam malo da "uredim" ovaj svoj post.
Dragi Bibli, da li je moguće da tebe nešto može duboko da relaksira?

Nemoj mi zameriti, moram ovo da te pitam:
Da li si naučio da razlikuješ važno od nevažnog, da ne brineš zbog sitnica, da na život gledaš s vedrije strane i da se prepustiš uživanju? Ili stalno "tražiš dlaku u jajetu", želiš da sve držiš pod kontrolom, praviš dramu i kada to nije potrebno i ponašaš se u stilu "zašto jednostavno kad može komplikovano". Znaš li šta te to sputava da se opustiš bar ovde na forumu, na "neobaveznom" tematskom nizu? :-*
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Bibliotekar »

Naravno, draga moja gospođo. Ja još uvek imam hrabrosti da živim onako kao da ja sam posedujem moj sopstveni život. I ne rukovodim se životnim scenarijem Zmajoubice Đorđa, koji nastoji da ostane upamćen po ubijanju mnogih aždaja i oplođivanju brojnih nerotkinja, a koji vazda zamišlja da luta poljima kao slobodna duša, žudeći za odmorom od duela sa sedmom alom i trećom devicom za manje od nedelju dana u gnevnom svetu nesposobnih. :)

Ja, naime, znam da je termin opustiti se samo izgovor koji ljudi koriste kad nisu posvećeni nekoj ideji. :-*
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od aleksey »

 
Timke napisao:Iako baš ne razumem o čemu govorite jedno je jasno :
Da li si Pera Ložač, ili nisi - pojma nemam.
Ali da si pravi Srbin - to je nesumnjivo. (Pri tom ne mislim na nacionalnu pripadnost)
Bibli napisao:Ja, naime, znam da je termin opustiti se samo izgovor koji ljudi koriste kad nisu posvećeni nekoj ideji
Daj, prosvetli me malo po pitanju ovoga.
Naime, i te kako sam znao da se opustim dok sam bio (Uspravniče, rekao sam: "bio") posvećen nekoj ideji u, veruj mi, pretežnom delu svog života.
Palma napisao:Sad je meni potrebno dooobro opuštanje.
Call me.
Znaš ono: "Nisam ginekolog, al' mogu da pogledam" ;)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Bibliotekar »

Vaše želje za mene su zapovesti, g. Aleksey. Sledite niz - kašće Vam se samo:

Mi smo ono što mislimo. Mi mislimo ono što znamo. Mi znamo ono što možemo da saznamo. Saznanja nema u lagodnosti.

Nadam se da nije odvjeć kriptično. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Upravnik »

Bibli, da te ne znam, pa da i poverujem u ovo što si napisao. :D
Aleksa napisao:Naime, i te kako sam znao da se opustim dok sam bio (Uspravniče, rekao sam: "bio") posvećen nekoj ideji u, veruj mi, pretežnom delu svog života.
Pojma nemam o čemu pričaš. =;
Palma napisao:Eto, tako mi i treba, a samo poželeh malo da te opustim!
Znaš ti to mnogo bolje. ;)
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Upravnik napisao:Znaš ti to mnogo bolje. ;)
Otkud znaš, Upravniče? :o
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Bibliotekar »

Nešto se baš i ne sećam da smo zajednički pud soli (16,38 kg) pojeli, dragi Upravniče. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od aleksey »

 
Veliki Manitu je sve pojeo sam? :lol:
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Upravnik »

Palma napisao:
Upravnik napisao:Znaš ti to mnogo bolje. ;)
Otkud znaš, Upravniče? :o
Mislio sam na tvoje smirujuće postove.
Ali sviđa mi se kako razmišljaš. :D
Bibli napisao:Nešto se baš i ne sećam da smo zajednički pud soli (16,38 kg) pojeli, dragi Upravniče.
Gram je bio dovoljan. :))
Aleksa napisao:Veliki Manitu je sve pojeo sam?


Ma kakvi. Velike su to količine za mene. Moram da mislim i o svom krvnom tlaku. Znaš kako je, godine me sustigle.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Bibliotekar »

Velje hvale u male bisage. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Internet upoznavanje

Autor niže navedenih saveta je Dejvid Vigant, psigolog i stručnjak za emotivne odnose među ljudima. Pomogao je mnogima koji su imali poteškoća u vezi i teške emotivne probleme. O vezama preko interneta ima nekoliko veoma popularnih emisija koje se prikazuju na CBS i MTV televiziji. On kaže da mnogi ljudi imaju rezervu oko online upoznavanja, poneki to rade u strogoj tajnosti čak i kada se izrodi uspešna veza mnogi parovi kažu da su se upoznali na nekom drugom mestu. On naglašava da nema ničeg lošeg u internet upoznavanju, to je samo još jedan način kontakta među ljudima, i isto je kao i upoznavanje u kafiću ili na ulici. Forma je nova, lično upoznavanje postoji od kad postoje ljudi, pa je samim tim vrlo interesantna i privlačna, a da ne govorimo o tome da vam na raspolaganju stoje ljudi sa cele planete, praktično je nemoguće da ne nađete "srodnu dušu". Takođe poručuje da je ta mogućnost izvor mnogih problema i savetuje da uvek birate partnera koji živi blizu vas, u vašem gradu ili u gradu koji nije mnogo udaljen od vašeg prebivališta. Ako je odabranik vašeg srca živi daleko, zaposlen je i ima druge obaveze, viđanje će biti retko, a veza vrlo složena. Pročitajte još par njegovih saveta za uspešno zabavljanje preko interneta.

1. O slikama
Bilo da ih postavljate na profil na nekom dejting portalu ili ih šaljete zainteresovanoj osobi, slike neka budu stare najviše 2 meseca. Neki ljudi čine fatalnu grešku postavljajući slike iz mlađih dana, mršaviji su, imaju drugačiju frizuru i sl. Time dovodite sebe u vrlo nezgodnu situaciju, ako dođe do susreta sa zainteresovanom osobom, vi ćete se osećati veoma nelagodno, on će biti razočaran i osećaće se prevarenim. Čitaj od veze nema ništa!
Nemojte slati slike sa letovanja, zimovanja, slike vaše kuće , kućnih ljubimaca, automobila, osim ako zainteresovana osoba ne traži to od vas. Šire upoznavanje dolazi kasnije, on ne traži turističke informacije, informacije o gajenju cveća ili životinja. Njega zanimate vi i nemojte okolinu bespotrebno zamarati takvim razgovorima i slikama. Osim toga on to može doživeti kao vašu dokazivanje, a niko ne želi razgovor sa nadmenom osobom.

2. O godinama
To koliko ste stari odmah dajte na uvid zainteresovanoj osobi! Sakrivanje godina stvara mnoge probleme.

3. O izgledu
Na internetu su svi zgodni i atletski građeni, naravno u pitanju je neiskrenost. Tu nema ništa od viđanja, ako ste slagali da imate 55 kg, teško ćete na prvom sastanku objasniti kako ste se za 3 dana ugojili 12 kilograma.

4. Stavovi o internet upoznavanju
Bez negativnih stavova o internet upoznavanju u razgovoru sa osobom koja vam se dopada. Zašto onda radite to ako mislite da je pogrešno, stanite iza svojih postupaka, i ostavite utisak stabilne osobe koja zna šta radi i šta hoće.

5.Lični profil ili " sve o meni"
Kada pišete svoj profil ili neko želi da mu nešto kažete o sebi ukratko, nemojte pisati roman, to će ostaviti utisak nesigurne osobe. U kratkim crtama opišite čime se bavite, šta su vaša interesovanja, šta oćekujete od internet poznanstva. Neka sve bude kratko, koncizno i jasno.

6.Neprilagođeni zahtevi
Nemojte muškarcu pisati šta mora da radi da bi vam bio po ukusu, ili još gore kako treba da se oblači, to će delovati odbojno. Ako vam se dopada njegov karakter, duhovitost i životni stavovi nije tako bitno da li nosi džins ili odelo. Ako ste bili tatina princeza nemojte to očekivati od svih muškaraca u životu. Emocionlana veza se sastoji od davanja i uzimanja, niko se ne oseća dobro ako samo daje pažnju a ništa ne dobija za uzvrat.
Ostavite finansiske želje po strani, nemojte nikome reći "želim da me razmaziš skupocenim poklonima". Svakom će biti jasno da niste previše osećajna osoba i da vas zanimaju materijalne stvari. Takve osobe odavno nisu u modi, osim toga ako budete dostojni dobićete i takav poklon, više će vam prijati kada znate da ste ga zaslužili, umesto da ste ga tražili.

7. Bez teških tema
Kada nekom pišete preko interneta nemojte spominjati brak i decu. To može delovati vrlo odbojno, osoba sa druge strane će sigurno pomisliti da ste u krizi koja ima veze sa godinama. Izbegavaće vas! Njegove misli će izgledati ovako "ova žena će se udati za bilo koga da bi dobila decu, oseća da joj vreme prolazi, do sad se nije udala pa sa njom sigurno nešto nije uredu". Umesto toga dovoljno je da kažete "porodica i stabilna veza mi mnogo znače, ja sam takav tip" i odmah ćete dobiti povratnu informaciju.

8. Ako vam neko ne odgovara na poruke i mailove
Ako ste u situaciji da vam se neko dopada, pišete mu nekoliko mailova i on ne dogovara, jasno je da nije zainteresovan za vas. Tu nema posebne filozofije, ne dopada mu se nešto u vezi vas, i ništa nemožete uraditi da to izmenite. Nemojte biti ljuti ili tužni, to je dobro znati. Odustanite i potražite drugu osobu. O ukusima ne treba raspravljati!

9.Iskoristite obostrane simpatije
Ako ste našli osobu koja vam se dopada, ona je zainteresovana i piše vam, među vama ima čak i hemije, nemojte propustiti priliku , nemojte odugovlačiti i tražiti više dokaza ljubavi. Odgovorite konkretno i krenite u akciju. Dok se vi predomišljate ona to može shvatiti kao nezainteresovanost i pronaći neku drugu simpatiju.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Virtuelna tura

Kažu, Internet je porušio sve granice. Kako prostorne, tako i sve druge. Devojke više ne ispisuju karminom broj svog telefona po rukama napaljenih mladića, danas se fejsujemo, emesenujemo, tvitujemo, skajpiramo, dok se ne osetimo potpuno skalpirani. Sajber prostor je meka za lenjive guzice, sportiste iz fotelje, ljubavnike zakopčanog šlica.

Svaka epoha ima svoj pečat, naši matorci su imali korzo, mi imamo izmišljenu stvarnost. Znamo šta je Zorka doručkovala i sa kim, da je Dane morao da koristi kurblu da upali juga, a očajnički je želeo da stigne i na tekmu i da vodi malu plavu na sok. Na klik smo od mudrosti, Dukićeve, Mešine, Radovićeve i svih onih koji posthumno imaju aktivne profile na raznoraznim društvenim mrežama.

A ljubav? Gde se zaturio pogled? Pa eto, kao što za svaku trku postoji konj, makar to bila i kilava kobila, tako je i ova naša sajber stvarnost našla supstitut za ljubav i magiju. Takvo nešto ne postoji? Da, isto kao što smo mislili da ne postoje ljudi koji se obogate tako što nose gajbice, da je biti homoseksualac pošast zapadnog sveta, da je sasvim OK imati tri televizijska programa… Na sve strane trubi se o otuđivanju, a zapravo svaki naš net komentar, lajk, twit, na kraju krajeva i flert, govori samo o nama samima i predstavlja sliku našeg emotivnog upravljača. Ne morate da budete na Fejsbuku, ne morate da guglate, ne morate ni da čitate ovaj tekst. Možete da prebacite program, da se izlogujete, da izađete u šetnju. Još ste tu?

Slika
El Živadin Modem, najpoznatiji srpski sajber ljubavnik

Postoji mnogo izgovora da se ukrcate na autobus koji vozi ka sajber avanturi. Možda ste navatali ljubav iz osnovne škole pa lečite komplekse koje vam je nabila odbijajući vas, jer ste bili loš đak ili imali klempave uši. Možda imate ista interesovanja sa nekim, pa vas zasmejava njegov humor ili vas privlači nečiji mrak. Ili vam je možda samo prokleto dosadno. Koji god da je razlog, hajde da vidimo kako to izgleda u „praksi“.

Tikvica kaže: Ej, jel si tu? Upravo sam ušla, ceo dan sam bila bizi.
(Mooolim te budi tu. Ceo dan se smaram ispijajući kafe, i ne mogu da dočekam momenat da te vidim onlajn)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Ej, gde si bre lepotice. Čekaj sekund, završavam nešto.
(Kud baš sad kad mi ovako krenuo Counter Strike)

Tikvica kaže: Mislićeš da sam luda, ne radim ovo nikad, ne intimiziram se sa ljudima peko mreže…ali ne mogu da te izbacim iz glave. I naš razgovor od sinoć.
(Uf, kad se samo setim onog iz Kraljeva, što me iscimao da dođem tamo, pa se ispostavilo da je oženjen!)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Znam, i ja se isto osećam. Ne mogu da verujem da tako dobro izgledaš i da tako dobro razmišljaš. Danas je tako teško naći nekog normalnog, za razgovor.
(Evo je počinje. Uvek ista emotivna spika. Mogla bi da imaš veće sise. Gladan sam)

Tikvica kaže: Pocrveneću, stvarno.
(Gospode, napokon neko ko uviđa sve moje kvalitete. Znala sam da nije sve u sisama. Hvala ti, hvala ti, hvala ti)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Šta imaš na sebi?
(Što je dobra ova Mila Kunis..)

Tikvica kaže: Svilenu providnu spavaćicu.
(Žutu frotirsku rasparenu pidžamu)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Hmmmmmmmmmmm
(Jede sendvič. Pali pljugu. Ispija koka-kolu. Podriguje)

Tikvica kaže: Šaljem ti jednu super pesmu. Slušaj.
(Chris Rea uvek pali. Blue cafe, tako seksi, tako nedorečen, oooo, sjaj u očima…)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Jedna od mojih omiljenih, srećo.
(Kakvo je bre ovo sranje?)

Tikvica kaže: Je l’ bi voleo da smo sad jedno pored drugog?
(Pozovi me da izađemo, pozovi me da izađemo, pozovi me da izađemo)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Voleo bih da smo uvek jedno pored drugog.
(Spava mi se, ova mala očito puca na vezu, koji će mi to)

Tikvica kaže: Jedva čekam da te vidim.
(Imbecilu, pozovi me da izađemo, pozovi me da izađemo, pozovi me da izađemo)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Čim se izvučem iz ove gužve na poslu. Trenutno sam baš napet, a voleo bih da ti pokažem šta osećam za tebe onako rasterećen.
(Gde je ono block dugme, beše. O, evo je Maja Obrenovac online)

Tikvica kaže: Tu sam. Čekaću te.
(„Voleo bih da ti pokažem šta osećam za tebe“, joj stomak mi poskakuje od sreće)

Ajmtuseksiformajkar kaže: Idem lepotice. Lepo spavaj.
(Ej, Majo lepotice, pa gde si? Čekaj malo, završavam nešto…)

Tikvica kaže: I ti isto. :*
(Ej, Bubi, znam da si off, ali šaljem ti ovako, u poruke. Znaš onaj tip sa četa? Mislim da je otkinuo za mnom)

Zaključak: Da li je Internet krivac za naša pogrešna očekivanja i tumačenja, ili su stvari oduvek stajale ovako, samo nisu bile toliko transparentne, odlučite sami. Svakako, ako se odlučite za virtuelnu turu, pazite da na kraju zaista ne dobijete po turu. (Autor: Snežana Šarčević)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Timke »

Ja ovako nešto, kontam : Komunikaciju je izmislio neko da bi traženjem nešto našao a možda i dobio. Znači iz potrebe. A treba mu pod hitno. Ako ne traži neće ni da nađe a kamoli ili nekmoli da dobije. Kao i ćorava kokoš, kao i momčić, pa kao i beba, malo dete, ako ne zaplače malo koja majka će da mu ponudi sise. Znači u Vakumu je a nedostaje mu - Nešto. Virtualnost ionako traje večno, bez veze, i nema nikakvu realnu pretstavu, značenje, jedino ju je moguće zamisliti kao fantaziju zaogrnutu plaštom realnosti. Pa koliko kome treba neka zahvati. Ima je koliko hoćeš, a i ništa ne košta, jer i nema neku stvarnu vrednost. I svako je ima u neograničenim količinama, bolje reći koliko mu je dozvolio, ograničio tvorac, dajući mu sam životni vek trajanja u ovom svetu. Nismo ni svesni koliko smo zaokupljeni i opterećeni formom. Kodeks, oblik i neograničeni broj ovih znakova, fontova, nam omogućava da sobraćamo i razmenjujemo misli i osećanja. A pri tome nismo ni opasuljeni da je i tu puno te virtuelnosti, praznine, prostora i trajanja, neko opet kaže - vremena. Pokušavam da svima kažem i dokažem da smo ispunjeni velikim prazninama. Ali ne pomaže. Izgleda da svi bolje vide i znaju od mene. No ja. A tako je sve prosto. Ili pak kažu kiselo, ma znali smo mi to. Sve zavisi od imaginacije i uverljivosti.
Istina, kao pile u jajetu kljuje da bi prokljuvilo ljusku u koju je tako nemilosrdno zatvoreno. Da bi disalo punim plućima mora da se bori - a to mu dođe kao da - živi. Nismo ni svesni da svi mi kao i to pilence živimo tuđim životom.
Tražim prijatelja čitavog skorašnjeg života, ali ga nikako ne nalazim, jer sam još uvek sam - samcijat. Sam se rodio, sam živeo i izgleda ako ne bude najavljene apokalipse sam ću i da odem. A tako mi je krivo da ljudi nikako ne žele da spoznaju Istinu. Ili to bar ja tako mislim. U svakom pokušaju da se uspostavi kakva-takva veza, komunikacija, obično dođe do sukoba interesa. U formi : ko je pametniji, ko je bogatiji, ko je sposobniji, ko je lepši, ko je čedniji, pošteniji, ko ima veće pravo na život...I tako u nedogled. Opet se setim onih riba na žaru... Koja jedna drugoj ne veruje. Ili ima i takvih koji u brzini zaobiđu, mimoiđu ono što je važno, krucijalno. Ne stignu ni da pročitaju što je napisano, a tako su pismeni. Ma nek traje dok laje. Ili okrenuto, obrnuto. Nisam siguran šta je gore a šta dole. Šta je pre a šta posle. Mnogi znaju i to bolje od mene.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Mudro zboriš, Timke! :ymapplause:
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Hejt, taj omiljeni greh…

Slika

Razvojem Interneta, a posebno društvenih mreža, blogova, foruma i ostalih oblika egzistiranja na globalnoj mreži, dobili smo mnogo. Može se slobodno reći i previše svega – dobrog i lošeg. Sve je danas tako prokleto kul, ubrzano, olakšano, instant i sve je tako beskrajno dozvoljeno, necenzurisano, reklo bi se – istinska demokratija. Ako se negde vide pogubnosti tog irealnog, utopijskog uređenja, to je Internet, na kom jedino tako virtualno (izgleda) i može da funkcioniše. Ali, mi danas nećemo mnogo divaniti o suštini demokratije, već o jednoj, reklo bi se nuspojavi koju ona sobom neizostavno nosi, a to je da je svakome, baš svakome omogućeno da ima mišljenje i da ga iznese javno.

I onoj Caci iz Maxi-ja, i Hranislavu što po ceo dan stoji na kapiji sa torbom pod miškom, i Iliji Čvoroviću, i turbo Suki, i Jamezdinu Kurtoviću, i Bokiju13, čak i Cezaru i Bjondi… Kakve li krasne slobode, zar ne? Još ako se uzme u obzir da živimo na podneblju gde svako ima makar nekakvo mišljenje i da se, da, o ukusima veoma žustro i krvnički raspravlja, dolazimo do momenta koji je nemoguće izbeći, a on se danas popularno naziva jednim simpatičnim anglicizmom – hejt.

Hejt ili mržnja, kako vam volja, zaista moćno zvuči. A ustvari je odraz potpune nemoći onog ko je emituje i javno pokazuje. I to ne zato što su svi oni moćni, samouvereni i društveno etablirani ljudi nesposobni da osete hejt, nego zato što su sposobni da ga stoički podnesu.

Opravdani – neopravdani hejt?
Da se razumemo – danas svako ima slobodu izbora prilikom odabira da li će nekog gotiviti ili hejtovati, ali niko nema pravo na to, ukoliko vam u životu oči nije video i o vama ne zna ništa. A takvih je bar 97,8% slučajeva na Internetu. Dakle govor mržnje na Internetu se slobodno i bez ikakve zadrške, može okarakterisati kao neosnovan i ničim normalnim, logičkim ili realnim izazvan od strane objekta mržnje.

Ko hejtuje i zašto?
Odgovor na ovo pitanje bi od mene, sigurno bolje, stručnije i latinskije mogle dati one čike u belim mantilima. Ali, daću sebi to malo prava i reći da je profil hejtera često jasan kao dan. Zamislite na primer onu istu Cacu iz Maxija, koja osam sati radi na onoj, za nju prekomplikovanoj kompjuterizovanoj kasi i ne može očima da vidi sve one patuljke koji, nije ih sramota, stalno nešto kupuju, čekaju kusur i zvocaju za račun. I na primer ta Caca, dođe konačno svojoj kućici, nekako se nakači na Internet, jer Bože moj, ko danas nema fejs? i pročita mega vest o tome da je Severina trudna sa tamo nekim ubogim milionerom. I kako će, pitam ja vas, ta Caca, koja za dvaes’ hiljada ceo dan drndelja na kasi i seče butke na delikatesima, reagovati? Pogodili ste! A da je Caca jedina, ni po’ jada. Tolika je količina različitih profila ljudi koji veoma samouvereno, sakriveni iza te proklete kutije, daju sebi legitimno pravo na – pražnjenje. Pražnjenje zbog one, gore spomenute, nemoći. Aw, poor Caca…

Iju, gde mene nađe?
Ne morate biti ni Severina, ni Nataša, ni Goca, Jeca ili Ceca, da biste pražnjenje nemoći na Internetu osetili i na svojoj koži. Da, da… Dovoljno je samo da se nečim bavite, da ste u nečemu (ne daj Bože) uspešni, pametni, samosvesni, a najčešće je dovoljno i da ste samo lepi. Ma, simpatični! Daleko bilo da imate velike grudi ili duge noge! Ne znam da li vam je jasno da ste sa takvim vizuelno/karakternim osobinama zapravo glupa kurva koja puši, pije, drogira se, da ste zapravo rugobe uživo, a da ste kao takve, dakle nakazne, spavale sa pola grada? Nije vam jasno? E, pa Caca će da vam pojasni… Caca, Maca, Cezar, Bjonda i svi oni duboko nesretni, neostvareni, nesigurni i u krajnjoj liniji ljudi koji zaslužuju iskrenu empatiju.

Kako reagovati na hejt?
Najjednostavniji odgovor na ovo kompeksno pitanje je – ne reagovati. Ali… Naravno da to u većini slučajeva nije ni malo lako, još ako ste temperamentna, impulsivna ili osoba koja ne trpi nepravdu, garantujem da će vam teško pasti da izbrojite do 10. Ponovo, ali… Zaboga, pokušajte! Kad se jednom napnete iz petnih žila i uspete u tome, svaki naredni put je limuntus. Setite se, da virtualni hejt nije ništa drugo, do demonstracija nemoći i frustracija i kao takav, nema ama baš nikakvu težinu. A nema efektnijeg načina uzvratiti na isti, do potpunog ingorisanja. Tada se hejter postavlja na mesto koje mu pripada – među nebitne. Još kad se tome pridoda da nema te stvari koje biste o nekome mogli reći bolje od njega samog… Ne zezajte me…

Hardcore reakcije na hejt (isključivo za one koje zabavlja tuđe samouniženje)
Postoji još jedna reakcija na hejt, koja je u odnosu na prvu, nešto poput gledanja “Titanika” i “Dubokog grla”. O da… Priznajte da ste prave dive koje uživaju u tome da ih neko hejtuje i da sa kulturne distance i smeškom u uglu usana, posmatraju te srceparajuće scene demonstracije nemoći! To vam pruža onaj čudni osećaj da ste nekom potpuno nepoznatom bitni, pošto na vas troši vreme i energiju i bavi se vašom ličnošću, pa makar to bio i hejt. Da ne govorimo o slučajevima kada on preraste u pravu opsesiju. I priznajte da ste još toliko maliciozne i zle da ih, nesretne, podstičete na to da mrze još više i više i pišu još gore, nakaradnije, bizarnije gluposti! Znam vas puške dok ste bile pištolji! (Milica Sekulić)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Timke
Postovi: 159
Pridružio se: 02 Jun 2011, 07:36

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Timke »

Ma dobro ta Milica priča ali ne i iscrpno i istinito. Krajnosti, sve same suprotnosti. I hajs i hojs. A gde su tu dobre namere? Izgleda da im nema mesta. Uvek me je interesovalo zašto ljudi uvek reaguju i postupaju na isti način - nazovimo ga ljudski. Ustaljeno, uštogljeno - šablonski, jednostrano. Reaguju kao amebe, grgeči ili akademski izobraženi kapacirteti. Što ne misle svojom glavom? Čemu li im ona služi? Pa zar sam ja taki i toliki izrod ljudski? Govorim nešto a ljudi to jednostavno ne čuju. Ne dopire im do svesti, ili je pak možda i nemaju. A radi se o njihovom, našem, zajedničkom dobru. Stotinam vekovima, hiljadama i hiljadama godina, eonima, ista stvar. Sve strano, kao vulgarno, prima se sa rezervom. Znači da nije samo pretnja izvana nego i iznutra. Navika stečena, implantirana u našim genima. Pa onda opet, ono moje stalno pitanje koje postavljam sam sebi : Zar samo ja vidim nešto? Zar su drugi ćoravi? Zar sam samo ja "genije" iliti "šašavko"? Opet ono moje stalno i dosadno, prostačko, apsurdno pitanje, upućeno svima : Da li postoji NIŠTA? Da, tako je, ne može da bude prostije, naivnije a istvremeno je i toliko krucijalno da nemože da bude važnije jer je to most između Fizike i Metafizike. Između tela i duše! Spopada me jeza da sam ja zaista sam u Kosmosu! I nekud hrlim kroz vreme i kroz prostor. A ja mislio taj Internet će nam pomoći da sagledamo neke stvari u pravom svetlu i u pravoj veličini svoje vrednosti. Kadli ono ćorak. Ukidaju i Wikipediju i ostale opšteoprihodovane stvari. Kažu autorsko pravo. A gde je tu solidarnost i ljudskost? Možda je nikad nije ni bilo? Sve oporezovati : i rupu na točku i nož i vatru i vodu i toplu vodu i vazduh. Urušiće se taj Internet iznutra kao i mnoge druge stvari. Kada se apetiti i mozgovi osuše.
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Da li vam Facebook uništava ljubavni život?

Facebook je dobar za mnoge stvari, možete ponovo da stupite u kontakt sa starim prijateljima, da vidite fotke sa putovanja na kojem se vaša koleginica ludo provela, da podelite sa svetom nešto zanimljivo što vam se desilo... Ali, da li Facebook "radi za vas" i kada je ljubavni život u pitanju?

Slika

Twitter i Facebook su nepresušni izvor informacija o osobi koju volite i nije lako odupreti se iskušenju da svaki čas bacite pogled na profil... Ali, Facebook se može pretvoriti u "minsko polje", tako da morate biti oprezni. Dakle, pre nego što kliknete na "refresh" po ko zna koji put u toku dana zapitajte se da li time minirate sopstvenu vezu.

Da li je Facebook vaš "prozor" u svet osobe sa kojom ste u vezi? Ako je tako, odmah "siđite" sa kompjutera. Pozovite je telefonom, izađite na kafu... Četovanje nikada neće moći da zameni razgovor uživo.

Da li vam se dešava da vas uznemire stvari koje vidite na partnerovom profilu? Postoji mnogo toga što može dovesti do nesporazuma, od starih fotografija do komentara prijatelja koji su izvučeni iz konteksta... Ako ste videli nešto što vas je pogodilo obavezno o tome razgovarajte sa partenrom.

Nemojte dozvoliti da vaše nezadovoljstvo tinja, pošto će kad tad izbiti na površinu, a ako odlažete razgovor situacija može biti samo gora. Nikada nemojte donositi preuranjene zaključke samo na osnovu onoga što ste videli na Facebooku.

Da li vaš partner zna koliko često bacite pogled na njegov profil? Ako uhvatite sebe da prećutkujete neke stvari koje ste tamo videli, to nije baš dobar znak. Ako vam to kasnije izleti, partner će se osećati kao da ga špijunirate, a to sigurno nije najbolji razvoj događaja...

Iako je danas većini ljudi teško da zamisle život bez Facebooka, ne gubite iz vida da se odnosi među ljudima grade na ljubavi i poverenju. Društvene mreže su ok sve dok to ne narušavaju. (Mondo)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Komunikacija u virtualnom prostoru

Post od Palma »

Nije to prevara, samo četujemo

Postali ste prijatelji na Facebooku, često se dopisujete i delite najintimnije detalje iz života. Znate li kada da se zaustavite?

Slika

Društvene mreže, mejlovi i SMS poruke olakšali su nam komunikaciju. Međutim, za one koji su u braku, ili u ozbiljnoj vezi, mogućnost lake i brze komunikacije označava i ozbiljnu pretnju.

Svakodnevna komunikacija putem društvenih mreža i poruka lako može prerasti u flert i prouzrokovati emocionalno varanje - izdaju partnera koja ne uključuje fizički kontakt.

Emocionalni seks je afera koja može da stvori osećaj koji ima isti intenzitet kao realna ljubav i manifestuje se na razne načine - fizički, emotivno, neverbalno ili verbalno, često isključivo virtuelno.

"Kada emocionalni seks napravi prvi korak, fantazija preuzima svoju ulogu. Mozak stvara iluziju i šalje nam poruku da 'savršena ljubav' postoji i da nam 'sudbina' kuca na vrata. To je podmukli oblik neverstva koji se može dogoditi između dvoje ljudi koji za sebe kažu da su 'samo prijatelji'", objašnjava Šeri Mejers, terapeutkinja i autorka knjige "Četovanje ili varanje".

Iako ređe varaju u realnosti, žene lakše "upadaju" u emocionalne afere. Ni muškarci nisu imuni na onlajn zabavu. Osim što teško odole fizičkim prevarama, pripadnici jačeg pola vole i da se prepuste sajber uživanju sa drugim partnerkama, kada im okolnosti to dozvole.

Prema rečima terapeutkinje Šeri Mejers, prevara, stvarna ili virtuelna, predstavlja upozorenje da postoji dublji problem u vezi. Često osećamo da nam nešto nedostaje i svesno, ili nesvesno, tražimo to nešto, ili nekog drugog.

Dešava se da "kockicu koja se uklapa" najlakše pronađemo u radnom okruženju, ili među poznanicima.

Sajber prevara uvek počinje sasvim nevino. Postajete bliski sa seksi kolegom, odnosno koleginicom, prihvatate prijateljstvo na Facebooku, sastajete se redovno na četu, dopisujete SMS porukama i više ne možete da zamislite dan bez takvih zajedničkih rituala.

Znaćete da ste odavno prešli liniju nevinog četovanja i druženja kada počnete da otkrivate svom jedno drugom ono što ne govorite partnerima.

Kada više priželjkujete da se "sretnete" sa sajber drugarom na četu, nego da provedete vreme sa partnerom, zapitajte se da li je sve u redu u vašoj vezi.

Ako ste se prepustili emocionalnom varanju, priznajte to sebi i preuzmite odgovornost. Zapitajte se vredi li da iskušavate sreću sa emocionalnim ljubavnikom.

Ukoliko želite da sačuvate vezu ili brak, porazgovarajte iskreno sa partnerom, ali i razjasnite sajber situaciju.

"Razgovor sa partnerom počnite i završite s ljubavlju i rečenicom tipa 'volim te, ali sam uprskala stvar, želim da ti kažem istinu i da nastavimo dalje', a onda objasnite šta se zapravo dogodilo", savetuje Mejersova.

Ako niste vi crna ovca i sumnjate da vas partner zapostavlja, jer ima onlajn aferu, obratite pažnju da li većinu slobodnog vremena provodi na Internetu ili kasno noću prima SMS poruke koje ne čita u vašem prisustvu.

Moraćete da porazgovarate ozbiljno sa partnerom i ako stalno izbegava da razgovara telefonom u vašem prisustvu i na pitanje ko je zvao odgovara sa 'niko', 'nešto u vezi sa poslom', ili reaguje ljutito - 'zašto pitaš'.

Možete opravdano sumnjati da je prste umešao neko treći ako partner izbegava seks sa vama i čas je topao, a čas hladan kada je želja za vama u pitanju.

Naravno, ne smete biti paranoični. Sasvim je normalno da oba partnera imaju krug ljudi sa kojima održavaju kontakt putem društvenih mreža ili SMS poruka.

Razgovarajte otvoreno o takvim odnosima, jer ćete u suprotnom navesti partnera da krije sajber prijateljstva što može dovesti do narušavanja poverenja u vezi.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju