Lokalni izbori

Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Lokalni izbori

Post od Upravnik »

Samo da prenesem post koji napisa Aleksa na jednoj drugoj temi:
Aleksej napisao:Biblijev usud (čitaj: aktiviranje članstva u nekoj partiji), od danas i zvanično, počinje da daje rezultate i u vezi DS-a. :))

Džaba "žutima" što preživeše Slobu i "mračne devedesete". Protiv Biblija leka nema. :ymdevil:
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Ima. Loperamid.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Medice, cura te ipsum! Tuto, cito, iucunde. :twisted:

A u odgovor g. Upravniku pak red je da i ja ovde prenesem jednu ubavu, inače na drugom mestu istavljenu fotografiju:

Slika

Nadam se da će on uspeti da prepozna sve relevantne političke čimbenike, reprezente novog lokalnog koalicionog sporazuma, koji će uskoro biti u prilici da uplivišu na njegov fatum. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Lokalni izbori

Post od Upravnik »

Fali mi neko!? :-???
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Ama baš niko. Tek tri su čaše na tom stolu, a i iz njih se nije rujno vino pilo. I na računicu neku pređašnju se tu očito posve zaboravilo. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Čuje se da će Sentom ipak vladati velika koalicija SVM-DS-URS-PUPS. A priča se i da će Širkova da bude predsednik SO, a Cegledi predsednik opštine. Jedina "opozicija" će biti Resika. Eto, senćanski ringišpil nastavlja sa radom... 8-}
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Lokalni izbori

Post od Upravnik »

S obzirom da je Subotica dogovorena, ova senćanska mogućnost je sasvim izvesna. 8-)
Lepo ja rekoh da mi za onim stolom neko fali. :D
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Jamačno drug Edvard Kardelj - Bevc.

Slika

Lokalna vlast će, naime, biti sastavljena po prokušanim & humanim principima Socijalističkog Saveza Radnog Naroda Jugoslavije - ama baš svi će participirati u društveno-političkoj asocijaciji opšteg tipa zarad uspostavljanja samoupravnih odnosa, a posredstvom objedinjenog fronta demokratskih društvenih snaga - radnih ljudi i građana, koji će, je li, odgovorno & racionalno odlučivati o vlastitim uslovima života i rada.

Kao organizacija dobrovoljnog karaktera, buduća lokalna samouprava će imati pravo i obavezu da svim građanima, nezavisno od njihovih filozofskih i religioznih opredeljenja (socijalistička, liberalno-kapitalistička, fašistička, itd.), omogući preduslove za istinski društveni aktivizam.

Polaznu osnovicu delovanja svakog participanta u okviru iste činiće samoupravljanje (svako sluša i gleda samo sebe!), nacionalna ravnopravnost i idejna otvorenost.

Oni koji eventualno ne budu dobili delegate usled nedovoljne participacije klasnih snaga u elektoratu dobiće adekvatne položaje u pokrajinskim organima uprave. DS npr. već traži mesto za uvaženog Druga Resiku.

Pa neka još neko kaže da u zemlji Sorabiji nema istinske & iskrene političke socijalizacije ličnosti! Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Lepo je to. Podseti me samo, zašto mi glasamo za različite političke opcije na izborima?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Zbog pluralizma samoupravnih interesa, dragaj dušo moja. Biće da Ti nisi čitao druga Kardelja. :lol:

Lepo je on teorijski ustanovio da nasuprot etatističkom socijalizmu (koji polazi od stava da postoji jedan jedinstveni, monolitni interes celog društva u kojem je nemoguće postojanje sukoba interesa ukoliko je proklamovani interes istinski fundamentalan- reče drug Koba! :twisted: ) u samoupravnom socijalizmu postoje suprotni interesi koji treba da budu jasno izraženi i priznati, te branjeni prteko odgovarajućih institucija političkog i društvenog sistema (podizanje spomenika ratnom zločincu g. Albertu Vašu, npr.).

Ono što drug Kardelj, međutim, nije uvideo, jeste činjenica da ceo tako lepo zamišljeni sistem ide u vražju mater ukoliko je participativno pravo na ispoljavanje pluralizma interesa delegirano zasebnoj kasti predstavničkih reprezenata[/u] - elektorni demos tek okaziono (svake 4 godine, npr.) dobija mogućnost da izabere nekoga za koga smatra da će najbolje vršiti njegovu volju, pošto se smatra da je za donošenje odluka nužna podela rada, tj. izvesno znanje, sposobnost, stepen kulture koje običan građanin ne može dostići ukoliko se nije posvetio političkom radu. :twisted:

Izabrani Predstavnici pak uopšte nisu pravno obavezni da vrše volju svojih birača. :twisted:

Je li ti sada jasnije, dušo? :D
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Lokalni izbori

Post od aleksey »

 
...zašto mi glasamo za različite političke opcije na izborima?
Da bi barem tih minut-dva pomislio da si jaaako bitan i da od tebe nešto zavisi.
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Ja sam zadnji put bio u biračkom odboru negde 1986. ili 1987. ne znam tačno. U gimnaziji. Tada se biralo 30 odbornika, a na listi predloga je bilo 30 imena. Pitao sam predsednika odbora, a šta će biti ako jedno ili više imena ne dobije nijedan glas. Odgovori da će svakako biti odbornici. Na drugo pitanje (Čemu onda izbori?) nije odgovorio. 25 godina kasnije ista priča, samo drugi celofan. Jedino od onda nisam bio podoban za člana biračkih odbora i komisija. Pa do danas. ;)
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Biće da ta osoba koja Ti je tako nemušte odgovore pružala nikada nije završila Višu političku školu pri Centru za marksističko osposobljavanje (kod druga Gomboša!). Da jeste pružila bi Ti dostojan i razuman odgovor, koji bi glasio: zbog specifičnosti delegatskog sitema. :P

Vidiš, suština delegatskog sitema u Jugoslaviji ogledala se u konceptu po kojem - za razliku od sistema klasične političke reprezentacije u kojem je delegat puki politički predstavnik - delegat zapravo jeste izaslanik jedne samoupravne organizacije i zajednice koja ga je delegirala, a koja ne može biti izuzeta iz sistema reprezentacije!

Koncept, uostalom, nije nov - Parisku komunu su upravo zarad sprečavanja otuđenja političkih reprezenata od reprezentativne baze činile delegacije ustanika iz pariskih departmana. Lenjinovi voiši sovjeti sastavljeni su od delagata mesnih sovjeta, a tako je bio postavljen i Radnički savet Budimpešte u revoluciji iz 1918. Članovi naših NOO birali su se na konferencijama delegata sela, a to je slučaj i u švajcarskom Conseil de la ville-u, gde određene Gilde reprezentuju delegati, pri čemu Landsgemeinde (zbor građana) ne može da odrekne mogućnost zastupništva delegatu Gilde. :)

No dotični drug koji ti je dao takvo nemušto objašnjenje je napravio i faktičku grešku, koja je zapravo uzrok tvoje nelagode. On ti nije, naime, rekao da je imenovana osoba prethodno već aprobirana na sastancima SK, sindikata, kulturnih udruženja, omladine, žena, itd, ali da je svaki građanin i dalje bio suveren da negira tu kolektivnu personalnu aprobaciju (sa konkretnim kandidatom) tako što bi precrtao ime predloženog kandidata, te, štaviše, da je bio slobodan da upiše neko drugo, po njegovom sopstvenom mišljenju podobnije ime. Ukoliko, nekim čudom, kandidat ne bi dobio potreban broj glasova on ne bi bio potvrđen kao delegat u skupštini i ne bi mogao da stupi na funkciju delegata! ;)

Imponuje činjenica da je u modernom, kontemporarno-demokratskom političkom ustrojstvu ova istinske hvale vredna mogućnost odbačena! Građanin na izborima nema mogućnost izražavanja neslaganja sa od strane neuporedivo uže političke grupacije (stranke ili koalicije stranaka) već aprobiranom personalnom opcijom - on ne može da precrta individualno ime osobe za koje smatra da je egzemplar gadaluka na listi kandidata stranke koja pledira da bude reprezent njegove volje. On jedino može da sle složi ili ne složi sa celom listom koja mu je predočena, ali pravo personalne aprobacije nema!

Štaviše, on uopšte nije siguran ni da li će osoba koja je zastupljena na listi, a koju on lično smatra personalno podobnim reprezentom njegovih težnji, uopšte i biti u stvarnom sastavu reprezentativnog tela za koji je nominalno aprobirana (stranka naknadno, posle izbora, ocenjuje to umesto njega!). :lol:

O pitanju postojanja blanko ovlašćenja za odlučivanje kod delegata ovoga puta ne bismo dalje elaborirali. :twisted:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

=)) =)) =))
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Osmehom mi dušu greješ, najslađi si kad se smeješ. :)

Evo ti još par natuknica o nekim odlikama delegatskog sistema kojih se nećeš nagledati u savremenoj demokratiji:

Slika

Ustavna institucija ograničenja trajanja i obima mandata kao vid demokratske kontrole otuđenja političkog reprezenta

Slika

Ustavna institucija opoziva političkog reprezenta – ultimni vid demokratske kontrole reprezentativnosti od strane elektorata

Možda će te takođe nasmejati. ;)

A ako ti bude zatrebalo bilo šta glede negdašnje demokratije - samo reci. Mi smo sačuvali kompletnu bibliotečku građu iz odnosnog perioda. Nismo bacili ama baš ništa. :twisted:

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Sve to lepo piše, isto kao što je pisalo i nekad. Samo što je život bio sasvim drugačiji. A ja živeo u doba samoupravljanja (mesec dana više nego ti). (-|
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Živeo sam i ja. Štaviše, za razliku od tebe bio sam i DRUG DELEGAT. :lol:

Baš se zato jako dobro sećam slučaja kada je - za razliku od ove kontemporarne višestranačke demokratije - OPOZVAN delegat u Društveno-političkom veću Skupštine opštine Senta. ;)

Posle je, tokom ranih devedesetih, pokušao da bude i istaknuta novodemokratska perjanica, ali mu se nešto nije posrećilo, pa je otišao da živi u Republiku Mađarsku. Inherentno demokratsku, naravno.

Sećaš li ga se, o vremešni vidioče raznorodnih vremena? ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Lokalni izbori

Post od branko »

Jok. Mora da nije znao Kardelja napamet. :-???
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Lokalni izbori

Post od Bibliotekar »

Mora da je znao. Radio je u SUP-u. I bio uza sve to perspektivni omladinac. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Upravnik
SiteAdmin
Postovi: 2370
Pridružio se: 07 Dec 2010, 23:54
Kontakt:

Re: Lokalni izbori

Post od Upravnik »

Je l' danaske (5.07.2012.) dan D?
Nadam se da ćemo imati informacije iz prve ruke. Biblijevo biciklo (ne ono što su mu ga ukrali, nego ono drugo) se već u 8 sati jutros nalazilo ispred biblioteke.
Не бојим се од вражјега кота,
нека га је ка на гори листа,
но се бојим од зла домаћега".
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju