1000 ZAŠTO? ... 1000 ZATO!

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

1000 ZAŠTO? ... 1000 ZATO!

Post od branko »

1000 ZAŠTO? ... 1000 ZATO!

Zašto je morska voda slana? Zbog mineralnih soli morskih stena!

Voda mora i okeana slana je zbog toga što voda rastvara talog stena koje se nalaze u njihovim dubinama. Takode, reke rastvaraju i mineralne soli koje sa planina donose u more. Kada voda na površini ispari, soli u mo rima i okeanima ostaju. Tokom miliona godina kolicina soli dostigla je takve razmere da je morska voda postala nepitka. Sadržaj soli u morskoj vodi naziva se salinitet i najveci je u Crvenom i Mrtvom moru.

Kako kaktusi žive u pustinji bez vode? Nemaju lišce!

Svako živo bice mora da se prilagodi životu u pustinji bez vode. Biljke koje rastu u uobicajenim uslovima troše mnogo vode. Lišce preuzima vodu iz soka koji kruži kroz biljku i ona kroz lišce isparava. Kaktus nema lišce, a stabljike su veoma malo izložene suncu. Time kaktus gotovo uopšte ne gubi vodu. Pored toga stabljike su mu veoma debele, pa se u njima nagomila znatna kolicina vode. Kaktusove bodlje takode i odbijaju žedne životinje. Na ovaj nacin kaktusi bez vode mogu da izdrže i duže od dve godine.

Koliki teret može mrav da ponese? Isto koliko teži njegovo telo!

Ovi majušni insekti mogli bi da pokleknu pod velikim teretom jer su im noge tanke i imaju veoma malo mišica. Uprkos tome, šumski mravi mogu da sa daljine od 150 metara prenesu do svog gnezda teret koji odgovara težini njihovog tela.

Zašto kamila ima grbu? U njoj skladišti masti!

Kamila je jedna od najizdržljivijih životinja na svetu - ona može danima da ne jede i ne pije ništa dok prevaljuje velike razdaljine u pustinji. Ona to može zahvaljujuci svojoj grbi u kojoj skladišti masti - višak hrane koji troši tokom perioda kada u pustinji ne može naci nikakvu hranu. Kamila takode ima i specijalne "kese" sa obe strane trbuha u kojima skladišti višak vode sa kojom "krece" na put kroz pustinju. Kamila tako pred daleki put neprestano jede i pije stvarajuci zalihe masti i vode zahvaljujuci kojima ona može preživeti i do 30 dana u pustinji bez uzimanja dodatne hrane ili vode. Kada svoje zalihe potroši, kamili grba potpuno splasne.

Kako nastaju biseri u školjkama? Biseri su obložena strana tela u školjki!

Biser zapravo predstavlja strano telo zalutalo u unutrašnjost školjke obloženo finom sedefastom materijom koju školjka luci kako bi sprecila da strano telo ošteti veoma nežnu i osetljivu unutrašnjost školjke. Najcešce je to zrnce peska koje naneto vodom upadne u školjku. Radi se o prirodnom procesu zaštite školjke od fizickih povreda pri kojem nastaju prirodni biseri savršenog oblika i lepote. Najveci pronadeni biser na svetu imao je cak 10 cm u precniku! Kako su biseri veoma omiljeni nakit, oni se i "uzgajaju" veštackim putem tako što se u školjke namerno ubacuju zrnca peska, ali se pritom dobija biser nešto slabijeg kvaliteta.

Koje je najstarije živo bice na svetu? Bakterija bacillus!

Najstarije živo bice na Zemlji je bakterija iz roda bacillus nedavno pronadena u kristalu soli na jednom lokalitetu za odlaganje nuklearnog otpada u Novom Meksiku (SAD). U jednoj podzemnoj pecini, na dubini od oko 600m, pronaden je ovaj kristal u kojem se nalazila bakterija u hibernisanom stanju (u obliku spore) stara oko 250 miliona godina. Izolovana bakterija je oživela i pocela da se razmnožava kada je u laboratoriji stavljena u pogodne uslove za život i razvoj i time je postala najstarije živo bice na svetu.

Iz kog jezika potice rec kredit? Iz latinskog!

Originalna latinska rec iz koje je došao pojam kredit je credo što znaci verujem. Oznacava poverenje prema nekome ili necemu. Danas kada neko nekome da kredit znaci da ima poverenja da ce mu taj iznos biti vracen. Mlada populacija rec kredit najviše upotrebljava za iznos koji ima na racunu za mobilnu telefoniju, a to u stvari nije kredit, pošto je taj iznos unapred placen i nema reci o poverenju.

Šta znaci grcka izreka "panta rei"? "Sve tece"!

Izreku panta rei su osmislili i zapisali staro-grcki filozofi. Tim recima oni su hteli da docaraju prolaznost vremena. Dalje bi tu svoju tvrdnju dokazivali cinjenicom da se u istoj vodi nikada ne možeš dva puta okupati, tj. da voda u reci nikada nije ista. Ona ce se uvek razlikovati od prethodne makar po tome što ce u nju upasti neki novi kamencic.

Kog hemijskog elementa ima najviše u vazduhu? Azota!

U vazduhu azota ima oko 78%, a kiseonika oko 21%. Argona ima malo manje od 1%, a ostatak cine gasovi koji su zastupljeni u malim kolicinama kao što su: ugljen-dioksid, helijum, vodonik i dr. Ovo je sastav vazduha koji je suv i cist, ali takav u prirodi ne postoji, vec sadrži i razlicite primese. U njih spadaju vodena para i aerosoli (prašina, cad, vulkanski pepeo, cestice soli i dr.)

Zašto nam kafa daje dodatnu snagu? Sadrži supstance koje nas podsticu!

Najpoznatiji i najvažniji sastojak kafe je kofein. Posle popijene kafe, on se apsorbuje u organizmu (prelazi u krv), podstice rad mozga, povecava budnost, pažnju, poboljšava raspoloženje. Jedna šoljica kafe ima oko 100-150 mg kofeina. Konzumirana u umerenim kolicinama, kafa ne može da škodi, ali preterivanje sa kafom izrokuje nesanicu, uznemirenost, lupanje srca i bol u želucu. Danas se proizvodi i kafa bez kofeina za sve one kojima kofein škodi i koji se u postupku proizvodnje ove vrste kafe uklanja gotovo u potpunosti.

Zašto trepcemo? Treptanjem se vlaži mrežnjaca oka!

Ocni kapci kod coveka sastoje se od više slojeva kože i sluzokože koji se, pokretanjem odredenih mišica oko oka podižu i spuštaju skoro automatski i toliko brzo da uopšte ne ometaju vid. Smatra se da covek trepne svakih 6 sekundi, odnosno da tokom svog života trepne oko 250 miliona puta. Glavna uloga treptanja jeste da se omoguci konstantno vlaženje i ispiranje površine oka, tacnije ocne mrežnjace, tecnošcu koja predstavlja mešavinu izlucevine 20-ak sitnih lojnih i isto toliko suznih žlezda koje se nalaze na ivicama ocnih kapaka. Prilikom svakog treptaja ova tecnost premazuje celu površinu oka. Trepavice na kapcima vrše svoju zaštitnu ulogu, sprecavajuci da sitna prašina i druge necistoce iz vazduha dopru u oko i eventualno ga ozlede.

Šta je hologram? Hologram je trodimenzionalna slika!

Hologram je trodimenzionalna slika koja se stvara pomocu lasera. Svetlost iz lasera se rasplinjuje i usmerava na dve ploce. Slika sa jedne ploce reflektuje se preko ogledala na fotografsku plocu, a pomocu drugog ogledala slika sa druge ploce se reflektuje na prostor iza fotografske ploce. Fotografija se zatim formira sa fotografske ploce i kada se ona osvetli iz odgovarajuceg ugla i odredene udaljenosti, tada se vidi hologram.

Gde je nastao sport vaterpolo? U Velikoj Britaniji!

Velika Britanija je kolevka vaterpola. Ovaj sport je prvi put na Olimpijskim igrama bio zastupljen 1900. godine u Parizu i tada je prvo mesto zauzela baš Velika Britanija. Kasnije, druge zemlje su unapredile ovaj sport, medu kojima posebno treba napomenuti Srbiju i Madarsku koja se u poslednje 2 decenije bore za primat najboljeg u svetu, dok je Velika Britanija potpuno izgubila korak za najboljim vaterpolo zemljama.

Koje je najvece ostrvo na Zemlji? Grenland!

Vece kopnene površine od Grenlanda su jedino kontinenti. Velika vecina površine Grenlanda je pod stalnim ledom, dok je samo južni obod ostrva naseljen ljudima. Inace, Grenland zauzima preko 2.000.000 kvadratnih kilometara, što ga cini više od 200 puta vecim od naše zemlje. Posle Grenlanda, drugo ostrvo po velicini je Nova Gvineja.

Ko je bio prvi covek koji je uspeo da oplovi celu zemljinu kuglu? Fernando Magelan!

On je bio portugalski moreplovac koji je to svoje veliko putovanje sproveo 1519.-1522. godine. Krenuo je sa Pirinejskog poluostrva, stalno je išao u istom pravcu i kroz 3 godine ekspedicija se vratila na mesto polaska. Nažalost, tokom tog istorijskog putovanja i sam Magelan je izgubio zivot u sukobu sa domorocima na Filipinima. Na taj nacin definitivno je dokazano da je Zemlja okrugla.

Koji grad je prirodno zašticen od požara? La Paz (Bolivija)!

La Paz, glavni grad Bolivije, leži na 3.658 metara nadmorske visine, pa je tako prakticno nezapaljiv. Velika razredenost kiseonika u vazduhu, odnosno njegova veoma mala koncentracija, onemogucava bilo kakvo sagorevanje, pa se požar koji eventualno nastane uopšte ne širi, veoma kratko traje, a zatim se sam od sebe gasi.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 14 gostiju