Vesti

Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Prva registrovana vakcina protiv Koronavirusa

Slika

Slika

:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Crvena je za devojčice, a plava za dečake...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Ne. U pitanju je tzv. dvokomponentna vakcina - Crvena je br. 1, a Plava br. 2. Obe komponente dobijaju i Bate i Seke. A i oni što su negde između.:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

A Bila Gejts?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Vakcina Bila Gejtsa? Ne znam koja bi to vakcina trebala da bude. Trenutno se u svetu radi na sveukupno 28 različitih vakcina protiv COVID-a 19 koje razvijaju privatne kompanije ili državni instituti. Bil Gejts je posredstvom svoje i Melindine fondacije (tačnije posredstvom Strateškog Investicionog Fonda dotične fondacije) do sada finansijski direktno potpomagao razvoj vakcine koju zajednički nameravaju da proizvode Institut za serume Indije (Serum Institute of India) i GAVI (Globalna Alijansa za Vakcine i Imunizaciju), a koja je od Bila & Melinde potpomognuta sa 1,6 milijardi dolara.

Faktičke karakteristike te vakcine za sada još uvek nisu poznate, jedino je poznato da bi ona trebala da bude najjeftinija od svih - prema zvaničnim najavama trebala bi da košta svega 3 $ po dozi.
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

GEJTS: Za bogate će se pandemija završiti 2021. godine, a siromašni će se još boriti

10.08.2020.Autor: R. E. / Index. hr

Niko se ne usuđuje da kaže kada će se tačno završiti pandemija koronavirusa, iako je u ovom trenutku to najtraženija informacija na svetu.

Ipak Bil Gejts, osnivač Microsofta, ipak je dao svoje predviđanje. Kaže da će kraj pandemije ljudi dočekati u različito vreme, zavisno od toga žive li u zemljama u razvoju ili bogatijim državama poput Sjedinjenih Američkih Država, prenosi Index.hr.

U bogatim državama do kraja 2021., u ostalima do kraja 2022. godine

“Nacrt inovacija o poboljšanju dijagnostike, novih terapija i vakcina zapravo je vrlo impresivan”, rekao je Gejts za magazin Wired u intervjuu objavljenom u petak.

“I zbog toga mislim da bi pandemija u velikoj meri, pogotovo u bogatim državama, mogla da se završi već krajem 2021. godine. U svetu će taj rok biti produžen do kraja 2022. godine”, istakao je Gejts.

Krtikovao Trampovu administraciju

Gejts, koji putem fonda finansira medicinska istraživanja i pronalazak vakcine za koronavirus, nije previše optimističan. Svestan je da je, čak i ako se njegovo predviđanje ostvari, pandemija unazadila mnoge zemlje sveta, što po ekonomskom, što po infrastrukturnim pitanjima i nivou razvijenosti zdravstva.

Povezane vesti – GEJTS: Testovi na koronu promašaj zbog čekanja na rezultate

U svom intervjuu Gates je oštro kritikovao američki sistem testiranja na koronavirus i iskazao frustracije o tome kako se predsednik Donald Tramp i njegova administracija odnose prema celoj situaciji. To nije prvi put, Gejts je i ranije kritikovao rad Trampove administracije tokom pandemije.

Gejts veruje u pronalazak vakcine, ali ističe da će neka vakcina pomoći isključivo bogatim i razvijenim državama sveta.

“Ova bolest, prema preliminarnim podacima testiranja vakcine na životinjama i podacima testiranja u prvoj fazi, čini se vrlo izlečivom vakcinom”, ističe Gates.

Što se tiče liječenja onih koji su se već zarazili, Gejts je govorio o antivirusnim lekovima poput Remdesivira i kortikosteroida deksametazona.

“Drugi antivirusni lekovi će nam doći za dva do tri meseca”, rekao je Gejts pa je nastavio:

“Antitetla su takođe dva do tri meseca od nas. Već imamo neke faktore poboljšanja u bolnicama, i to zbog korišćenja Remdesivira i deksametazona. Ostali lekovi će se dodavati spomenutima”, zaključio je.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Tja, čini se da je memorija eksperta Gejtsa malčice odvjeć nasumična, da ne kažem randomizirana glede Bogatih & Ravijenih...

Slika

Možda bi mogao da odvoji malo vremena da se upozna sa slučajem Kristine Tarsel:

https://drive.google.com/file/d/1N8unQE ... dWIAh/view

Garantovano više ne bi davao tako izrazito decidne izjave. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

BIRN: Preminulih od korone trostruko više, nadležni znali te podatke

Vanja Đurić

Izvor: N1

Kovid bolnice prijavile su tri puta više umrlih nego što je zvanično saopšteno, a neslaganja u brojevima ne mogu se objasniti nepreciznostima u sistemu, otkriva BIRN. Novinari BIRN tvrde da su nadležni imali uvid u podatke iz baze, a kako piše portal javno.rs, savetnica predsednice Vlade bila je koordinatorka za korišćenje informacionog sistema.

Podsećamo da je pre dva dana i epidemiolog iz Kriznog štaba Predrag Kon odlučio da sa javnošću podeli da je ustanovio da je u Beogradu prijavljivano manje umrlih pacijenata i za to okrivio informatičare i lekare koji su im dostavljali podatke.

Kada se prvi put pojavila sumnja u zvanične brojke o zaraženima i umrlima, predsednica Vlade pokušala je da nas ubedi da tu sve štima. Rekla je da ne možete biti žrtva korone samo ako ste pozitivni i na putu do bolnice vas udari autobus. Od ovog scenarija, ispostaviće se da je realniji onaj po kome je nešto "udaralo" u brojke i za javnost ih ipak znatno umanjivalo. Istraživanje BIRN prst je usmerilo upravo na saradnike iz premijerkinog i kabineta ministra zdravlja. Da je bilo manipulacija podacima, na šta je sada ukazao i epidemiolog Predrag Kon, resorni ministar negira.

"Nemam ništa da dodam, sem da vam odgovorno kažem kao resorni ministar da ta informacija vaša da je umrlo tri puta više ljudi nije tačna. I stojim iza toga, nije utemeljena ni na jednom dokazu i zamolio bih sve da budu oprezni kada iznose takve podatke", rekao je ministar Zlatibor Lončar.

Komentar epidemiologa Predraga Kona danas nismo uspeli da dobijemo, a juče je tvrdio da stoji iza svojih reči.

"Ovo što ja govorim je istina, nekome se sviđa, nekome se ne sviđa. Ali je istina! Znači istina je na osnovu mortalitetne statistike da je trostruko više bilo umrlih u Beogradu nego što je uopšte prijavljeno, što znači da sami lekari nisu prijavljivali da je smrt od kovida", rekao je juče Kon.

Lekari koji od juna, upravo zbog lažiranja podataka, traže smenu kriznog štaba, doktoru Konu zameraju što za greške u prikupljanju podataka prstom upire u kolege.

"Dodatno, pomenuti doktor se usudio da odgovornost prebaci i na informacioni sistem. Isti onaj informacioni sistem koji nam je ispred najviših zvaničnika Republike Srbije svojevremeno hvaljen kao najbolji", navode Ujedinjeni protiv kovida.

A hvalili su ga oni čiji su saradnici za taj sistem direktno bili zaduženi. BIRN otkriva da se Svetlana Jovanović, viša savetnica u Kabinetu predsednice Vlade navodi kao glavni kontakt za sva tehnička pitanja oko sistema Covid 19. Tako su, na primer, u kriznom štabu morali da znaju da je 12. aprila, umrlo ukupno 38 pacijenata, dok su na konferenciji saopštili da da ih je preminulo petoro.

Na naše pitanje da li će ministar kao moralni čin podneti ostavku i kako je i pre ovog otkrića, bilo moguće neslaganje podataka za objašnjenje se ponudio predsednik.

"Ja ću da vam odgovorim na oba pitanja", rekao je Vučić.

N1: Jeste li vi ministar zdravlja?

"Vi ste odavno rekli da sam ja sve, a ja nisam ministar zdravlja, ali pošto ja znam...", kaže Vučić.

N1: Vi se predstavljate kao nadležni za sve.

"Niko od nas nikada nije slagao ni jednu, jedinu reč. Ja sam dobio izveštaj iz Batuta, u Batutu kažu da imaju manje smrtnih slučajeva od onoga što je prijavljeno", kaže Vučić.

A u BIRN-u kažu da su se upravo u Institut Batut slivali podaci iz kovid bolnica, zavoda za javno zdravlje i laboratorija, da su predstavnici kriznog štaba mogli da im pristupe, da su videli stvarno stanje stvari, samo su ga krili od javnosti. Revizija podataka i pre ovog istraživanja se najavljivala, a sada, uverava predesednik, radiće je više eksperata.

"Kompletnu reviziju za svaku smrt, za svakog čoveka, da vidimo kako to izgleda. A to nikada nismo uradili. To nismo uradili ni 2011. godine, iako su nas lagali da će to da urade kada smo imali onaj ... Jel bio ptičji grip ili kako se zove to", pitao je Vučić Gorana Stevanovića.

"H1N1", rekao je Stevanović.

"H1N1 kako god da se to zove. Nije N1 valjda?", rekao je Vučić.

Na šta god da predsednik aludira nije, a ako se pogleda broj žrtava, i tada i sada, nije tema koja je zgodna za šalu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Korona virus: Zašto neki ljudi imaju teži oblik bolesti - odgovor je u genima

Istraživanjem su pronađeni pronašlo geni koji dokazuju zašto se neki ljudi teško razbole od Kovida-19

BBC News

A close-up of the coronavirus which causes Covid-19Science Photo Library
Korona virus koji izaziva bolest Kovid-19 kod nekih dovodi do ozbiljnog oboljenja, dok drugi nemaju nikakve simptome
Zašto neki ljudi sa korona virusom nemaju nikakve simptome, dok se drugi ozbiljno razbole - jedna je od najvećih zagonetki pandemije.

Istraživanjem, sprovedenim na više od 2.200 pacijenata u jedinicama intenzivne nege, utvrđeno je da neki geni mogu da kriju odgovor na ovo pitanje.

Zbog određenih gena neki ljudi su podložniji težim simptomima Kovida-19.

Ovo otkriće pruža novi uvid u to gde imuni sistem pogreši u borbi sa virusom, što može pomoći kod novih terapija.

Nove terapije će biti potrebne uprkos razvoju vakcina, kaže doktor Kenet Bejli, medicinski konsultant Kraljevske ambulante u Edinburgu i vođa projekta Genomik.

„Vakcine će drastično smanjiti broj kovid slučajeva, ali verovatno je da će lekari lečiti ovu bolest u jedinicama intenzivne nege širom sveta još godinama, tako da je velika potreba za novim terapijama", kaže Bejli.

„Ljute" ćelije

Naučnici su posmatrali DNK više od 200 pacijenata u jedinicama intenzivne nege u britanskim bolnicama.

Skenirali su gene svakog od pacijenata - one koji sadrže instrukcije za svaki biološki proces, pa i za to kako se boriti sa virusom.

Genomi su potom upoređivani sa DNK zdravih ljudi kako bi se otkrile razlike. Pronađeno ih je nekoliko - prva je u genu koji se zove TYK2.

„To je deo sistema koji imune ćelije čini ljutijim, usled čega se više upale", objašnjava Bejli.

Ali ako gen nije ispravan, može da izazove preteranu reakciju imunih ćelija, što dovodi do teške upale pluća.

Postoji serija lekova protiv upale koje ciljaju na ovaj biološki mehanizam, poput leka Baricitiniba.

„Zbog toga je taj lek moguć kandidat za novu terapiju", kaže Bejli.

„Naravno, moramo da sprovedemo veliko kliničko testiranje kako bismo znali da li je to istina ili ne".

Premalo interferona
Razlike su pronađene i u genu DPP9, koji takođe ima ulogu kod upala, kao i u genu OAS, koji sprečava virus da se reprodukuje.

Varijacije kod gena IFNAR2 takođe su primećene kod pacijenata na intenzivnoj nezi.

IFNAR2 je povezan sa antiviralnim molekulom koji se zove interferon - on pomaže da se imuni sistem pokrene čim primeti infekciju.

Naučnici smatraju da premalo interferona u organizmu daje početnu prednost virusu, zbog čega se on brže širi i dovodi do teže bolesti.

Interferon u Kovid slučajevima je predmet još dve nedavne studije - i kroz genetičke mutacije i kroz autoimune poremećaje koji utiču na proizvodnju ovog molekula.

Profesor Žan-Loren Kasanova, koji je vodio istraživanje, kaže: „(Interferon) je odgovoran za skoro 15 procenata teških Kovid-19 slučajeva na međunarodnom nivou."

Interferon se može davati u sklopu terapije, ali kliničkim ispitivanjem Svetske zdravstvene organizacije je utvrđeno da to ne pomaže teško obolelim pacijentima.

Profesor Kasanova kaže da je veoma važno vreme davanja interferona.

„Nadam se da će interferon raditi ako se da u prva dva, tri, četiri dana infekcije, jer bi on zapravo pružio molekule koje pacijent ne proizvodi sam", objašnjava on.

„Kada stvari krenu naopako"
Doktorka Vanesa Sanči-Šimicu, genetičarka sa Ipmerijal koledža u Londonu, kaže da genetička otkrića pružaju uvid u biologiju bolesti.

„To je zaista primer preciznosti u medicini, gde mi zapravo možemo da otkrijemo trenutak u kome su stvari krenule nizbrdo u pojedinačnom slučaju", kaže ona za BBC Njuz.

„Ova otkrića će nam pomoći da identifikujemo pojedinačne molekule koji mogu pomoći u budućim terapijama", dodaje.

Ali genomi i dalje kriju neke misterije.

Istraživanjem Genomik - i još nekim ispitivanjima - otkriveno je da je grupa gena na trećem hromozomu povezana sa teškim simptomima. Ipak, naučnici još ne razumeju biologiju iza ove pojave.

Sve više pacijenata će učestvovati u ovakvim istraživanjima.

„Potrebni su nam svi, ali smo posebno zainteresovani za ljude iz manjinskih etničkih grupa, kojih ima najviše među teško obolelima", kaže doktor Bejli.

„I dalje postoji velika potreba za novim terapijama za ovu bolest, a mi moramo da napravimo dobre izbore oko toga šta ćemo sledeće probati, jer nemamo vremena za greške", zaključuje.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Center for Disease Control and Prevention

Slika

Izvor:

https://www.cdc.gov/vaccines/acip/meeti ... -CLARK.pdf

:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

"Svet je na pragu katastrofalnog moralnog neuspeha"

Generalni direktor SZO Tedros Adhanom Gebrejesus obratio se povodom distribucije vakcina protiv kovida 19.

"Svet je na pragu katastrofalnog moralnog neuspeha u distribuciji vakcina protiv koronavirusa", izjavio je Gebrejesus, pozivajući zemlje i proizvođače da pravednije podele vakcine širom sveta.

"Ne samo da ovaj 'prvo ja' pristup ostavlja i ugrožava najsiromašnije i najranjivije, on je takođe samoporažavajući", rekao je Tedros Gebrejesus na otvaranju godišnjeg sastanka izvršnog odbora SZO u Ženevi, preneo je Rojters.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

"BRITANSKI SOJ KORONA VIRUSA STIGAO JE U SRBIJU": Predsednik Srbije objavio najnoviju informaciju!

Aleksandar Vučić je u Jutarnjem programu na TV Prva naveo da je u Srbiju zvanično stigao britanski novi soj korona virusa i da ga je o tome obavestio ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Novi soj je pronađen kod putnice iz Londona koja je doputovala u Srbiju i koja je imala blaže simptome i negativan PCR test.

Predsednik Srbije je rekao da je slučaj otkriven na vreme i da je izolovan.

"Užasno sam uplašen. Važno je da smo to otkrili, a uspeli smo da ispratimo sve kontakte kako bismo to ispitali. Sa nadom kažemo da možemo to da zaustavimo".

Govoreći o vakcinaciji u našoj zemlji, Vučić je rekao da Srbija iz Kovaks programa nije dobila nijednu vakcinu, kao i druge zemlje u regionu.

"Valjda ćemo jednog dana da dobijemo", rekao je Vučić i dodao da svi građani koji su dobili prvu dozu vakcine, imaće i revakcinaciju istom vakcinom.

"Danas je teže nabaviti vakicnu nego nuklearno oružje", rekao je Vučić za Prvu.

Govoreći o vakcinaciji, Vučić je rekao da je u regionu Srbija ubedljivo prva po stopi vakcinacije, a u Evropi četvrta. Kako navodi predsednik Srbije ispred naše zemlje je Malta, Danska i Velika Britanije.

Vučić: Otac mi se još uvek oporavlja
"Ne znam kada će mi se otac vakcinisati. Oporavlja se još uvek. Ja bih primio kinesku vakcinu, ali razmišljam jer nisam toliko bolestan da budem u privih 500.000 vakcinisanih. Što ja da se guram, ima ugroženijih", kaže Vučić

"Sutra ćemo biti treći", najavio je predsednik Srbije.

Predsednik Vučić kaže da se trudio da dođe do kineske vakcine, jer je najbolja. On je potvrdio medijske navode da je kineska vakcina "ubedljivo najskuplja", ali je dodao da je Srbija tu vakcinu dobila po "drastično" manjoj ceni nakon njegovog pisma predsedniku Kine Si Đinpingu.

"O kineskoj vakcini nemojte da istražujete nećete dobiti ništa, ja mislim da će vakcina na crnom tržištu ići I do 500 evra, rat je ljudi", izjavio je predsednik Srbije.

"Bio sam besan kada sam pročitao sve izveštaje o zahtevima. Pojedine zapadne zemlje su naručivale toliko doza kao da su hteli da vakcinišu kučiće i mačiće, hteo sam da plačem jer bi to značilo da za nas ne ostaje ništa", rekao je Vučić.

Predsednik Srbije je istakao da je doneo odluku da primi kinesku vakcinu protiv korona virusa.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Lakše je nabaviti nuklearno oružje nego vakcine? Izvrsno, g. Predsedniče: hajde da nabavimo makar jedno polovno nuklearno sokoćalo! Uveravam Vas - sve naše brige oko Kosova (a i vascelog teritorijalnog integriteta Sorabije mile!) biće rešene. Vo vremja. :)

Ja bih najtoplije preporučio nabavku ovog rabljenog varijeteta:

Slika

Najmanje 2 komada počivaju negde na dnu Sredozemnog mora još od 10. III 1956. Prvobitni vlasnici su ih odavno već otpisali, tako da treba računati samo na podmirivanje troškova pretraživanja i vađenja podvodnih objekata. Ako nemamo gotovine - nije problem: Uprava za javni dug troškove može pokriti emisijom državnih obveznica sa dospećem od 20 g. i sa stopom prinosa od cca 4,5 % na godišnjem nivou. Grantovano će se svima isplatiti! ;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Kina je počela da koristi metodologiju analnih briseva za testiranje osoba na postojanje COVID-19

Slika

Prema izjavi dr Lija Tongženga iz pekinške bolnice Jоuan, ovaj metod „može da poveća stopu otkrivanja zaraženih zbog toga što se tragovi virusa zadržavaju duže u anusu nego u respiratornom traktu”.

Saobrazno Instrukcionom video-klipu, analni bris izvodi se posredstvom inmisije sterilnim pamučnim namotajem opskrbljenogа štapića u anus u dubinu od 3-5 cm, četvorostrukog ili petostrukog rotiranja inmitiranog štapića unutar anusa, te potonje ekstrakcije istog uz promptno prekrivanje pamučnog segmenta zaštitnom navlakom.

Instruktivni video-klip dostupan je ovde:

http://weibointl.api.weibo.com/share/19 ... 4251622505

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Tvoje dve omiljene teme korona i prkno.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Slika

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Mada ti je prkno bliže srcu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Slika

:ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Vesti

Post od branko »

Tebe Bog nizašta nije dao, no da o prknu dumaš.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Vesti

Post od Bibliotekar »

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju