Saveti

Odgovori
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Saveti

Post od Palma »

Lekovi protiv kašlja iz domaće radinosti

Da biste ublažili kašalj, kuvajte neoljušten crni luk, čaj od belog sleza, koristite limun i med, lovor i limun…

Muči vas kašalj u ove hladne jesenje dane a vi nikako da se prisetite dobrog starog bakinog recepta kako da ga bar malo ublažite. Ukoliko znate samo za šerbet i karamel, evo još nekoliko predloga kako da se lakše nosite sa problemom koji muči i stare i mlade. Nije potrebno ni mnogo vremena za pripremu niti puno para, a neke od potrebnih namirnica sigurno već imate u svojoj kuhinji.

Slika

Mleko i žalfija
U šolju ključalog mleka ubacite pola kašičice žalfije. Ostavite da vri tri minuta, dodajte kašičicu svinjske masti i pola kašičice sode bikarbone. Promešajte i pijte u malim gutljajima. Tokom dana možete da popijete do tri šolje. Svaka šolja se priprema neposredno pred uzimanje.

Jabuke i luk
Narendati jabuku i crni luk, dodati med, sve u jednakim količinama. Od ove količine uzimajte po jednu kašiku nekoliko puta na dan.

Limun i med
Pomešajte istu količinu soka od limuna, šećera u prahu i meda. Smesu prokuvajte na laganoj vatri dok se ne sjedini. Uzimajte po kašiku sirupa nekoliko puta na dan ili pri napadima kašlja. Ovaj lek vole i deca jer ima prijatan miris i ukus.

Luk i med
Naseckajte već u glavicu crnog luka, stavite u posudu i pomešajte sa tri kašike meda. Posudu zatvorite i ostavite da odstoji nekoliko sati dok se ne stvori sok. Procedite i popijte po kašiku soka.

Kuvani luk
Glavicu crnog luka sa ljuskom isecite na kolutove i kuvajte u pola litre vode. Kada provri, skinite sa šporeta i ostavite da se ohladi. Zasladite sa dve, tri kašike meda i pijte toplo.

Lovor i limun
Pomešajte šolju i po vode, istu količinu šećera, dva-tri limuna iseckana na sitno sa korom (prethodno limun operite) i dva-tri lovorova lista. Kuvajte ovu smesu dok se količina ne prepolovi i ne bude gusta kao med. Uzimajte po kašiku, nekoliko puta na dan.

Beli slez i limun
Stavite pola litra vode da provri pa sklonite sa šporeta. U vodu stavite dve kašike belog sleza i poklopite. Posle pola sata procedite i dodajte dve kašike meda i sok od jednog limuna.

Žalfija i beli slez
Istopite šolju šećera, dodajte šolju vode i mešajte dok se smesa ne izjednači, dodajte po dve velike kašike žalfije i belog sleza, kuvajte deset minuta neprestano mešajući. Procedite i pijte tri puta dnevno. Ovaj narodni recept možete da dajete i maloj deci.

Bokvica
Bokvicu, deset listova, možete da skuvate kao čaj, zasladite medom i pijete a možete da istucate listove bokvice, iscedite sok i promešate sa istom količinom meda. Uzimajte tri puta dnevno.

Šerbet na starinski način
Šoljicu šećera sipajte u šerpicu i kuvajte na tihoj vatri. Kada se šećer istopi i dobije zlatnomrku boju, uspite jednu do dve šoljice vode i smanjite temperaturu. Mešajte dok se karamelisani šećer sasvim ne istopi. Dodajte na vrh noža đumbira u prahu i malo limunovog soka. Uzimajte dve kašičice tri puta na dan.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

50 saveta kako ishranom da poboljšate svoje zdravlje

Ishrana je veoma važna ako želite da sačuvate ili poboljšate svoje i zdravlje svojih najbližih. Da ne morate da brojite raznobojne pilule, uzmite ceger i posetite pijacu umesto lekara.

Slika

1. SVEŽE JE ZDRAVO
Veliki deo današnje ishrane čine industrijski prerađene namirnice - suhomesnati proizvodi, gotova jela, konzervirana hrana, instant supe... Savet glasi: pređite na sveže namirnice - garantovano sadrže manje natrijuma!
2. KUVAJTE SAMI
Ako češće pripremate hranu u svojoj kuhinji bićete sigurni šta jedete. Osim izbora namirnica, od vas samih zavisi i koliko solite jelo.
3. UŽIVAJTE U VOĆU I POVRĆU
Jedite voće i povrće - sveže ili zamrznuto, po mogućstvu u svakom obroku. Povrće ne morate posebno soliti jer sadrži optimalne količine natrijuma.
4. MESO, MLEKO I MLEČNI PROIZVODI sadrže malo natrijuma. Birajte manje masne vrste mesa, kao i obrano mleko ili jogurt sa manjim procentom mlečne masti. Jedite mlade sireve koji su manje slani.
5. UMESTO SOLI KORISTITE ZAČINSKO BILJE Umesto da hrani dodajete so, začinite je raznovrsnim začinskim biljem, belim lukom, vinskim sirćetom, limunovim sokom...
6. GRICKALICE I ORAŠASTI PLODOVI
Zaboravite na čips i aromatizovane slane grickalice. S druge strane, kada kupujte kikiriki, pistaći i druge orašaste plodove, proverite na deklaraciji i kupite one koji nisu naknadno soljeni.
7. PRILAGODITE SVOJ UKUS ZDRAVLJU
Postepeno smanjujte količinu soli kojom začinjavate jela koja kuvate. Malo po malo, naučićete svoja čula na prirodni ukus hrane.
8. OBAVEZNO ČITAJTE DEKLARACIJE
Proverite da li je na deklaraciji odštampana tabela nutritivnih vrednosti sa vrednostima natrijuma u 100 g proizvoda ili po porciji. Mnogi priozvođači hrane proširili su svoj asortiman proizvodima koji nose oznaku "bez soli" ili "sa manje natrijuma". Potražite ih!
9. ISHRANA U RESTORANIMA
Ako zamolite konobara, kuvar vam naručeno jelo može pripremiti sa manje soli nego što uobičajeno stavlja ili da sos ili dresing za salatu servira sa strane kako biste sami kontrolisali koliko ga pojedete.
10 PAZITE NA DODATKE
Namirnice poput kečapa, soja sosa, maslinki, krastavčića, dresinga za salate i slično, sadrže mnogo natrijuma. Pokušajte da u supermarketima pronađete porizvode sa manje natrijuma.
11. POJAČAJTE UNOS KALIJUMA
Konzumiranje namirnica sa više kalijuma može da snizi krvni pritisak. Kalijum se nalazi u povrću i voću kao što su krompir, paradajz, sok, pasulj, banane...
Konzumiranje voća obezbediće puno pozitivnih efekata na vaše zdravlje. Ljudi koji svakodnevno jedu više voća imaju mnogo manji rizik da obole od nekih hroničnih bolesti. Voće obezbeđuje nutrijente važne za dobro zdravlje kao što su kalijum, dijetalna vlakna, vitamin C i folna kiselina.
12. NAPRAVITE VOĆNI PODSETNIK
Držite činiju sa voćem na trpezarijskom stolu kao stalni podsetnik da servirate sebi ili svojoj porodici zdravu užinu. Na poslu, postavite kao desktop ili skrin sejver fotografiju sočnih plodova voćki koje će vas odvratiti od grickalica i brze hrane.
13. RAZNOVRSNO I UKUSNO
Kupujte sveže voće koje je u sezoni. Osim što je jeftinije, tada je i najukusnije ali i najzdravije. Ako pravite torte i kolače birajte recepte sa voćem i smanjite ukupnu količinu šećera koja je navedena u sastojcima.
14. NE ZABORAVITE VLAKNA
Neka vaš najčešći izbor bude voće, pre nego voćni sok, prvenstveno zbog zdravstvenih koristi koje obezbeđuju dijetalna vlakna kojih nema u napicima.
15. BUDITE DOBAR UZOR SVOJOJ DECI
Jedući svakodnevno raznovrsno voće, svojoj deci postavljate dobre osnove i principe pravilne ishrane.
16. UVRSTITE VOĆE U DORUČAK
Idealan dodatak raznim žitnim pahuljicama koje servirate za doručak jesu komadići voća. Umesto čokoladnih preliva palačinke poslužite sa voćnim marmeladama i svežim voćem. Uz sendvič poslužite napitak sa 100% voćnim sadržajem ili voćni jogurt koji ste sami pripremili u blenderu.
17. VOĆE PO AKCIJSKIM CENAMA
Kada god naiđete na akcijska sniženja cena smrznutog, konzervisanog ili sušenog voća, kupite i čuvajte ga za dane kada ostanete bez svežih plodova u kući.
Nutricionisti preporučuju da se poveća upotreba povrća u ishrani, naročito tamno zelenog lisnatog povrća (krucifera) kao što su brokoli, kupus, kelj, prokelj i karfiol sa ciljem prevencije mnogih bolesti, posebno nekih oblika malignih bolesti. Lako je jesti više povrća - jednostavno dodajte još malo na svaki tanjir kao prilog i obavezno servirajte salatu.
18. OTKRIJTE BRZO KUVANJE
Kuvanje svežeg ili zamrznutog povrća na pari ili u mikrotalasnoj pećnici je lak i brz način da dopunite svoj tanjir zdravim prilogom koji nutricionisti preporučuju.
19. BIRAJTE RAZNOBOJNO POVRĆE
"Obojte" svoj tanjir crvenim, narandžastim ili tamnozelenim povrćem. Plodovi jarkih boja obiluju vitaminima i mineralima. Češće servirajte povrće kao što je plavi patlidžan, paradajz, šargarepa ili brokoli.
20. PROVERITE ZAMRZIVAČ
Zamrznuto povrće se brzo i lako priprema, a jednako je zdravo koliko i sveže. Napravite brz prilog od zamrznutog graška ili boranije ili dodajte u salatu kukuruz šećerac.
21. LIMENKE SU OK!
Nemojte da zaobilazite konzerve - odlično se skladište i mogu vam pomoći da napravite obrok pun povrća kada "zagusti" sa zalihama svežeg ili zamrznutog. Odredite deo police u ostavi za limenke sa paradajz pelatom, crvenim pasuljem ili graškom.
22. ŠARENE SALATE
Osvežite činiju zelene salate raznobrojnih povrćem kao što je crveni pasulj, crvena paprika izrezanana štapiće, kukuruz šećerac, ljubičasti kupus ili narendana šargarepa.
23. ZDRAV OBROK "NA KAŠIKU"
Supe od povrća se brzo spremaju, veoma su zdrave, pa je poželjno da se što češće nađu na vašem jelovniku.
24. POVRĆE "NA ZAHTEV"
Ako ručate ili večerate u restoranu, pitajte da li je moguće da umesto pomfrita prženog u dubokom ulju naručite ekstra prilog od povrća kuvanog na pari.
25. MIKS KOJI SE PREPORUČUJE
Luk, beli luk, paprika, paradajz, papričica, brokoli... Raznovrsno i raznobojno povrće u jednom obroku, ali i tokom čitavog dana! Naučna istraživanja su pokazala da kombinacije više vrsta povrća imaju izraženiju antioksidantnu aktivnost, nego što je imaju zasebno uzete vrste povrća.
26. MAKSIMUM UKUSA PO MINI CENI
Povrće je, kao i voće, najbolje kupovati kada im je sezona u punom jeku. Tada je najukusnije, najzdravije i najjeftinije. Proveravajte i supermarkete - sigurno ćete bar u nekom pronaći povrće na akciji. Takođe je moguće da na obližnjim lokalnim farmama nabavite jeftinije povrće jer ga tada kupujte direktno od proizvođača.
Hleb i proizvodi od celog zrna treba da budu osnovni sastojak u svakodnevnoj ishrani. Odličan su izvor ugljenih hidrata, vlakana, belančevina, vitamina i minerala. Imaju značajnu ulogu u borbi protiv brojnih bolesti, uključujući gojaznost, dijabetes, kardiovaskularne i neke maligne bolesti.
27. NAPRAVITE JEDNOSTAVNE IZMENE
Da biste uneli dovoljnu količinu integralnih žitarica neke uobičajene proizvode zamenite zdravijim, kao što su hleb od celog zrna žitarica umesto belog, pripremite pilav sa smeđim pirinčem umesto sa glaziranim ili napravite pastu sa integralnom testeninom.
28. UŠTEDITE VREME I NOVAC
Kada raspolažete ekstra slobodnim minutama, skuvajte bulgur pšenicu ili ječam, zamrznite u manje porcije pa ćete tako, kada ste u strci sa vremenom, imati zdravu užinu za koju je potrebno samo par minuta odmrzavanja u mikrotalasnoj pećnici i spremna je za serviranje.
29. UVEK ČITAJTE DEKLARACIJE
Imajte na umu da je za pravilnu ishranu vrlo važno unositi dovoljnu količinu dijetalnih vlakana. Dobri izvori sadrže 10% do 19% RDA - dnevno preporučene količine dok odlični izvori vlakana sadrže preko 20% RDA.
Najbolji izvori kalcijuma u hrani su mleko i mlečni proizvodi, pri čemu sadržaj masti bitno ne utiče na sadržaj ovog minerala dragocenog za pravilan rast i razvoj dece i zdravlje kostiju dece i odraslih.
30. ŠTO MANJE % mm
Konzumirajte obrano ili poluobrano mleko i mlečne proizvode. Oni sadrže ispod 1% mlečne masti. Ako trenutno pijete punomasno mleko, postepeno pređite na poluobrano pa obrano. Ova promena će smanjiti i unos kalorija, ali neće uticati na količinu kalcijuma.
31. MLEKO UMESTO SIRA
Mleko i jogurt sadrže više kalijuma, a manje natrijuma nego većina vrsta sireva. Takođe, danas se u gotovo sve vrste mleka i jogurta dodaje vitamin D.
32. MANJE MASTI MANJE I KALORIJA
Sitni sir od obranog kravljeg mleka („švapski sir“) je dobar izbor za sve koji vode računa o ishrani. Ima malu energetsku vrednost i mali sadržaj masti, što mu daje preporuku da se može svakodnevno koristiti u ishrani.
33. MALE IZMENE VELIKA KORIST
Osim što ćete za doručak koristiti obrano i malomasno mleko da prelijete musli, setite se slične izmene kada pripremate preliv za salatu, musaku ili pravite neki umak za koji se traži kisela pavlaka.
34. SLATKO S OPREZOM!
Aromatizovani i voćni jogurti, gotovi pudinzi i slične poslastice sadrže mnogo šećera koji nema zdravstvenu vrednost. Ne zaboravite da su vama potrebni nutrijenti, a ne prazne kalorije.
35. NE SMETE MLEKO?
Ako ste intolerantni na laktozu, probajte mleko bez laktoze ili mleko od soje. Da biste svom organizmu obezbedili dovoljnu količinu kalcijuma proverite deklaraciju da znate jeste li uneli oko 300 mg kalcijuma.
Belančevine su osnovni gradivni element našeg tela, a kako se ne mogu stvarati rezerve u organizmu, treba ih uzimati svakodnevno, tokom čitavog života.
36. PRIPREMITE PROTEINE NA VIŠE NAČINA
Konzumirajte namirnice bogate belančevinama svake nedelje. Eksperimentišite kuvajući glavna jela sa belančevinama biljnog porekla - mahunarkama, sojom, orašastim plodovima... Prirodno su siromašna zasićenim masnoćama, a obiluju vlaknima.
37. MORSKA RIBA DVA PUTA NEDELJNO
Neka se umesto uobičajenih vrsta mesa morska riba nađe na meniju bar dva puta nedeljno. Danas se mnogo lakše mogu nabaviti i ribe iz hladnih mora, vrlo bogate važnim nutrijentima. Odnos masti i belančevina u mesu riba je daleko povoljniji - 1 gram belančevina mesa ribe prati znatno manja količina masti, što ribu čini nezamenljivom namirnicom u svim vrstama dijetetske ishrane.
38. ŠTO MANJE MASNO
U ishrani birajte one vrste mesa koje imaju najmanji sadržaj masti (meso peradi, riba, teletina). Prilikom pripreme mesa uklonite svaki vidljivi trag masnoće. Poznato je da 1 g masnoća oslobađa dvostruko više energije od belančevina i ugljenih hidrata.
39. UKUSNA I ZDRAVA PRIPREMA
Prženje paniranog mesa u dubokom ulju na visokim temperaturama se smatra nepoželjnim načinom obrade namirnica. Pečenje u rerni na suvoj toploti sa minimalnom količinom masnoće je prihvatljiva zamena. Isprobajte grilovanje ili kuvanje mesa bez dodavanja masnoće. Nemasna mesa dinstajte na vodi, na tihoj vatri da biste izbegli isušivanje.
40. SVAKO JUTRO JEDNO JAJE...
Jedno jaje dnevno ne povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti, a predstavlja odličan izvor proteina jer sadrži sve esencijalne aminokiseline. Jaja su dobar izvor lecitina i holina, važnih u održavanju funkcije i zdravlja mozga, gvožđa, luteina, vitamina B grupe, vitamina D i E. Kako samo žumance sadrži holesterol, omlete i kajgane možete praviti kombinovanjem jednog ili dva žumanceta i duplo više belanaca.
41. ALFA JE OMEGA!
Preporuka je da se namirnice bogate omega-3 masnim kiselinama kao što su skuša, sardine, tunjevina, pastrmka ili losos jedu najmanje dva puta nedeljno kako bi se ostvario pozitivan uticaj na kardiovaskularno zdravlje, krvne sudove, funkciju mozga i vida.
42. ZDRAVE MASNOĆE ZA KUVANJE
Kada je to moguće, koristite za pripremu jela ulja koja su bogata mononezasićenim masnim kiselinama – pre svih maslinovo ulje, ali i repičino ulje i ulje koštunjavih plodova. Ograničite upotrebu zasićenih masti kojih ima u puteru, salu i masnom mesu te tropskim uljima zato što podižu nivo holesterola u krvi.
43. UKUS I MIRIS MEDITERANA
Maslinovo ulje je izuzetnog hemijskog sastava i povoljno deluje na zdravlje. Cenjeno je jer sadrži optimalan odnos esencijalnih masnih kiselina i vitamina koji deluju preventivno kod bolesti srca i krvnih sudova. Takođe, smanjuje rizik od nastanka gastritisa i čira na želucu, a ima i pozitivan uticaj na rast i razvoj dece.
44. VODA JE IZVOR ŽIVOTA
Za dobro funkcionisanje organizma i održavanje zdravlja je potrebno dnevno uneti putem napitaka, najbolje vode, između jedne i dve litre tečnosti. Fizički aktivne osobe i sportisti tečnost treba da unose pre, tokom i posle aktivnosti. Na taj način se smanjuje rizik za brojne zdravstvene probleme sa bubrezima, organima za varenje, srcem i krvnim pritiskom, a dobro je i za mentalno zdravlje.
45. POSLASTICE PUNE PRAZNIH KALORIJA
Kako od šećera nema druge nutritivne koristi osim čiste energije, zovemo ga „praznim kalorijama“. Zato, kada je god moguće, zamenite ga drugom, manje štetnom vrstom nenutritivnog zaslađivača. Na raspolaganju je veliki broj bezbednih zamena za šećer.
46. MITOVI I ZABLUDE
Veštački zaslađivači imaju značajnu ulogu u regulaciji telesne mase i regulaciji nivoa šećera u krvi kod dijabetičara. Oko primene veštačkih zaslađivača postoje brojne zablude. Činjenica glasi da su zaslađivači najčešće testirane i proveravane supstance koje se dodaju hrani, te se danas sa sigurnošću može reći da ne povećavaju rizik od nastanka karcinoma ili drugih oboljenja i da su zaslađivači koji su odobreni za upotrebu u potpunosti bezbedni, za sve pa i za trudnice i decu.
47. NAJVAŽNIJI OBROK
Doručak je najvažniji obrok koji nikako ne treba propustiti. Obezbeđuje organizmu preko potrebnu energiju za početak dana i sprečava kasniju nekontrolisanu glad.
48. IZRAČUNAJTE INDEKS TELESNE MASE
Proverite svoje stanje uhranjenosti računanjem indeksa telese mase (BMI), tako što ćete podeliti važu telesnu masu sa kvadratom telesne visine u metrima. Normalna telesna uhranjenost je kada je BMI od 18,5-25. Manje i veće vrednosti od graničnih podrazumevaju pothranjenost, odnosno predgojaznost ili gojaznost.
49. KOLIKO JE VELIKI VAŠ TANJIR?
Veličina porcije treba da se uskladi sa energetskim potreba svake osobe. Budite fizički aktivni! Svakodnevna šetnja brzim hodom značajno će doprineti očuvanju i unapređenju vašeg zdravlja. Umerenost je jedno od osnovnih pravila zdrave ishrane. Uživajte u raznovrsnoj hrani, ali, neka vaše porcije budu razumne veličine. Ako često jedete van kuće, podelite obrok sa prijateljem!
50. POLAKO, ALI SIGURNO
Postupno menjanje navika u ishrani daleko je jednostavnije i lakše od grubih, velikih promena, koje, obično, traju veoma kratko. Osmislite plan za promenu načina života i ishrane na bolje kako bi ste bili korak bliže zdravlju.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Prirodna sredstva protiv promuklosti

Postoji više načina da ublažite promuklost, a mogu vam pomoći kamilica, morska so, crna rotkva, ren, med, mlečna kaša, maslinovo ulje, pa odaberite šta vam najviše odgovara.

Ako ste promukli, ovaj problema brzo ćete rešiti tako što ćete da skuvate čaj od kamilice i u njega stavite kašičicu morske soli, pa time inhalirati grlo. Ili:

* Veću crnu rotkvu izdubite i sredinu stavite narendanu kašiku rena i dve kašike meda. Pripremite uveče a uzimajte ujutru. Potrebne su dve rotkve.

* Skuvajte mlečnu kašu od 250 ml mleka i dve bele zemičke. Nanesite je na vrat i grudi i ostavite da deluje 20 minuta.

* Maramicu natopljenu maslinovim uljem držite tokom noći obmotanu oko grla.

* Lek protiv promuklosti možete da napravite od: čaše meda, 1/4 čaše vode (flaširane, negazirane), 8 prstohvata mlevenog đumbira, 4 prstohvata mlevenog bibera, 2 kesice ili 2 kašičice čaja od kamilice, 3 kašike limunovog soka. Pomešajte med i vodu i stavite na šporet. Malo pre nego što provri dodajte đumbir i biber, pa skinite sa vatre. Ubacite kamilicu i sačekajte 5 minut. Uklonite kesice kamilice, dodajte limunov sok, promešajte, procedite i sipajte u tamnu staklenu bocu. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu. Deca piju po kašičicu ujutru i uveče, a odrasli po 2 kašike dvaput dnevno.

* Pripremite čaj od lovorovog lista. Prokuvajte 1,5 l vode, dodajte 50 g lovorovog lista, pa nastavite sa kuvanjem još pet minuta. Skinite sa vatre, prekrijte glavu peškirom i udišite lekovita isparenja nekoliko večeri uzastopno, pred spavanje.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Neobični, a efikasni saveti za bolje zdravlje

Za mršavljenje menjajte radio stanice, protiv alergija obrijte brkove, a za bolji seks nosite visoke pete! Proverite, deluje!

Svi znamo da je za dobro zdravlje potrebno jesti puno voća i povrća, redovno vežbati i smanjiti slatkiše, ali u posljednjih nekoliko godina pojavili su se i mnogi čudni, ali ipak naučno dokazani zdravstveni saveti.

Kijate? Obrijte brkove!
Ako ste skloni alergijama trebalo bi da razmislite da li su vam brkovi baš neophodan modni detalj. Jedna studija je pokazala da su muškarci koji dva puta dnevno peru brkove i bradu manje koriste antihistaminike. Uočavate logiku?
U dlakama brade i brkova ima dosta prašine, polena i svih onih stvari koje vas teraju na kijanje. Pokušajte ili da redovno perete bradu ili jednostavnije, obrijte se i uvidećete razliku.

Mirišite jabuku kad vas boli glava
„Jabuka na dan, tera doktora van" poznata je poslovica, ali svi učinci tog dragocenog voća idu mnogo dalje od toga. Miris zelene jabuke pomoći će vam ako patite od migrene jer će umanjiti osećaj bola. Bilo da vam skrene misli s boli, ili vas opusti, u svakom slučaju, to je vrlo prirodan način otklanjanja bola.

Visoke pete čuvaju kolena
Istraživači s Warwick i Oxford Brookes Univerziteta otkrili su da nošenje visokih peta može da pomogne sprečavanju razvoja artritisa u kolenu. Zapravo, nošenjem visokih peta jačate mišiće kolena koji onda čvršće drže kosti i manje ih opterećuju.

Još jedna dobra vest za ljubiteljke štiklica: visoke pete pomažu u jačanju mišića karlice - onih koji su direktno povezani s orgazmom.
U svakom slučaju, svi se slažu da vam nošenje razumno visokih peta neće naškoditi, pa se slobodno opustite na svojim novim cipelicama.

Za mršavljenje menjajte radio stanice
Zvuči neverovatno, ali suština je zapravo da se rešite rutine. Svaki dan učinite nešto drugo, makar to bilo samo biranje druge radio stanice dok radite kućne poslove i ta promena će vam pomoći u skidanju kilograma. Svaka promena - nekoliko grama manje. Još ako malo zaplešete uz žestoki ritam...

Operite/dezinfikujte ruke nakon korišćenja bankomata i/ili gotovine
Istraživanja su pokazala da su novac i bankomati najprljaviji predmeti s kojima svakodnevno baratamo. Zamislite samo ko sve dira novac i tipke. Šta vi dirate nakon što baratate novcem? Nadamo se ne decu.

Čokoladno mleko vratiće vam energiju
Nakon vežbanja zaboravite vodu! Čokoladno mleko nadoknadiće vam sve što trebate. Samo koristite manje masno mleko. Nakon treninga morate da oporavite mišiće i da podsaknete dalji rad organizma. Proteini iz mleka će to učiniti na najzdraviji način, dok će čokoladni ugljeni hidrati na ukusan način nadoknaditi izgubljenu energiju. Zašto biste pili neukusne šejkove kad se možete lepo nagraditi i dobiti isti učinak?
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Svanulo je jutro nakon...

... ludog provoda i glava ti „puca”! Ne brini - nisi jedini i nećeš umreti. Evo šta treba da uradiš da ti bude bolje.

„Nakon preteranog konzumiranja alkohola osećamo se isto kao kada smo pod dejstvom sedativa - i jedno i drugo nas čini pospanim i umornim”, kaže psihijatar dr Baskar Punukolu.

On objašnjava da uopšte nije bitno kada smo otišli u krevet - malo posle ponoći ili u ranim jutarnjim satima - alkohol „radi” svoje i mi se osećamo potpuno iscrpljeno. „U pijanom stanju se brzo tone u san, ali tako duboko da ne možemo doći do REM faze koja je neophodna da bismo se osećali odmorno sledećeg jutra.” Takođe je verovatno da će nas puna bešika probuditi tokom noći, kao i neizdrživa žeđ. Alkohol je diuretik, što znači da nas „tera” u WC češće nego što je to uobičajeno.

Upravo zbog dehidracije nas ujutru boli glava. Šta nam to govori? Da navalimo na vodu čim se probudimo! Alkohol nam „krade” i šećer i masnoće, zato - gricnite malo čokolade, na primer.

Dobra hrana za „jutro posle” je ona koja sporo oslobađa ugljene hidrate, kao što su integralni hleb ili ovsena kaša u kmbinaciji sa proteinima sa niskim sadržajem masti - mlekom ili jogurtom.

I kisela čorba, kafa, surutka, rasol otklanjaju simptome mamurluka, ali ako vas pride muči i kiselina, onda bolje pojedite kuvano jaje uz dvopek, ili šejk od banane, mleka i meda.

Nezaslađeni hladni čaj od kamilice, ali jači, će ublažiti stomačne tegobe, a preporučuje se ispijanje tog čaja umesto vode tokom celog dana.

Dobro će doći i vitamini C i B6, kao i aspirin, ali on nikako ne sme da se uzme pre, zajedno niti odmah posle alkoholnog pića.

Ako se mamurluk pogoršava tokom dana to je zato što se jetra, bubrezi i drugi organi ozbiljno muče prilikom obrade alkohola od prošle noći. Možete imati i povišenu temperaturu i krvni pritisak, ubrzan rad srca, ali i da se osećate depresivno, anksiozno...

Šta da radite?

Prijaće vam malo gimnastike, šetnja, kupanje i masaža. Međutim, nekima prija sasvim suprotno - mirovanje uz knjigu, TV, muziku.

Znajte da mamurluk može da traje i dva dana.

„Mamurluk, zapravo, znači da vaše telo slabo reaguje na alkohol, a to dalje znači da ste prilično zdravi”, teši nas doktor. (Mondo)
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Smanjite unos soli

So prilikom kuvanja uglavnom služi kao pojačivač ukusa i sigurno ne možete da zamislite kuvanje bez soli, odnosno da jedete neslano. Ali sigurno često čitate o tome kako je preterana upotreba soli pogubna po naše zdravlje.

So vezuje vodu, samim tim utiče na povišen krvni pritisak a ovo može biti uzrok mnogih kardiovaskularnih oboljenja. Količina soli koju koristite kako biste poboljšalji ukus jelu zavisi od ličnog ukusa, ono što vama nije dovoljno slano nekome je preslano, i obratno, ali da biste znali koja je to količina koja će povoljno uticati na vaše zdravlje, a ne štetiti mu, treba da znate da stručnjaci ne preporučuju konzumiranje više od 6 grama soli dnevno, a da bi naš organizam funkcionisao bez problema, dovoljna su i 2 grama.

Pored toga što utiče na zdravlje, so utiče i na gojaznost, slaniju hranu ćemo više jesti čime unosimo i više kalorija, dok onu manje slanu proglašavamo bljutavom i bezukusnom što utiče na naš apetit.

Većina namirnica već sadrži određenu količinu soli, čak i da so ne koristimo uopšte, ako vodimo računa o ishrani, unećemo neophodnu dnevnu količinu.

Pošto so služi tome da da ukus našoj hrani, a uglavnom smo navilki da jedemo slano, pokušajte da smanjite količinu soli i vidite da li će takva hrana prijati vašim nepcima. Možda vam se ukus hrane u početku neće svideti, ali vremenom ćete početi da osećate razne ukuse i navićićete se na njih, jer sada uglavnom osećate samo slano.

Razmislite malo, kad jedete običnu paradaju zasalatu, od ukusa paradajza, krastavca i luka uglavnom osećate slano. Ukus paradajza ili krastavca nisu dominantni.

Naravno, so ne treba potpuno izbaciti, samo treba smanjiti količinu a ukus hrane možete poboljšati začinskim biljem od koga ćete imati mnovo više koristi.

Ono što se retko koristi u našoj kuhinji je limun, limunom možete začiniti većinu salata, ukus će biti takav da nedostatak soli uopšte nećete osetiti. Ribu takođe možemo začiniti samo limunom, bez imalo soli. Beli luk, ruzmarin i biber, takođe mogu dati odličan ukus hrani.

Ne zaboravite, so se, pored šećera, brašna i masti proglašava jednom od četiri bele “smrti”.

Smanjite unos soli i počnite da uživate u pravom ukusu hrane koju jedete.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Sedam načina da izbegnete bolove u leđima

Pružite podršku svojoj kičmi!

Slika

Bolovi u leđima mogu učiniti da se osećamo prilično očajno a da ne pominjemo samo koliko bolni mogu biti. Dakle, sasvim ima smisla da se na vreme pobrinemo o zdravlju svojih leđa i učinimo sve što je u našoj moći da sprečimo povrede. Možda nećemo moći da izbegnemo baš sve moguće probleme s leđima, jer se oni mogu javiti bez obzira na eventualne povrede, ali zato uz razumne mere opreza možemo znatno smanjiti rizik od tih, tako neprijatnih, bolova u leđima. Zapamtite ove savete koje vam dajemo kako biste izbegli pojavu bolova u leđima sada ili u budućnosti.

Obazrivo s obućom
Ukoliko ne želite probleme s leđima onda bi trebalo da budete razumni po pitanju obuće koju nosite. To ne znači da iz upotrebe isključite ni patike ni štikle, već da samo ograničite u kojoj meri ih i koliko često nosite.

Pametno podižite teret
Da li ste nekada čuli za izraz “ savijte se u kolenima a ne u struku”. To je savet kako da podignete nešto teško a da se ne povredite. Kada želite da podignete neki teret ne savijajte se u leđima, jer ćete stvoriti veliki pritisak na njih. Učinite to tako što ćete najpre čučnuti i saviti se u kolenima, da biste se, kada uzmete teret u ruke, polako ispravili.

Udobno sedenje
Ukoliko provodite dosta vremena u sedećem položaju, bilo da je reč o sedenju ispred računara ili iz nekog drugog razloga, onda se ulaganje u udobnu stolicu za sedenje zaista isplati. Tako će vaša leđa imati adekvatnu podršku i sprečićete pojavu problema u budućnosti.

Pravilno držanje
Počnite da obraćate pažnju na to kako stojite i da li je vaše držanje pravilno. Ukoliko primetite da ono nije u redu potrudite se da to ispravite.

Kvalitetan dušek
Da li znate koliko je star vaš dušek? Da li ste razmišljali, ukoliko živite u iznajmljenom stanu, koliko ljudi je pre vas spavalo na njemu? Razmislite samo koliko sati dnevno provodimo spavajući i da li je vredniji vaš dušek ili kičma.

Višak kilograma
Gojaznost može biti uzrok bolova u leđima. Oslobađanje od viška kilograma može biti vrlo korisno po vaša leđa.

Dobar grudnjak
Žene s velikim grudima najbolje znaju koliko im to zadaje problema s leđima. Najbolji način da se to izbegne je nošenje grudnjaka odgovarajuće veličine koji će postati odlična podrška kičmi i leđima.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Saveti

Post od aleksey »

 
Jedini pravi način da OTKLONITE bol u leđima:

Masaža, i to prava.
I, naročito, redovita.
(Šta god vi pod tim podrazumevali.)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Saveti

Post od Bibliotekar »

Так точно, товарищ Aлексей. Ну а Медведь – молодец!

Slika

:lol:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
aleksey
Globalni moderator
Postovi: 1008
Pridružio se: 08 Dec 2010, 15:28

Re: Saveti

Post od aleksey »

 
Znadoh ja da ima ljudi kojima mašta radi da sasvim drugačijoj frekvenciji nego moja. Zato i napisah u postu onu napomenu (sitnim slovima).

No, kao što jedan moj vrli drug ima običaj često da istakne, De gustibus non est disputandum ;)
Don't cry because it is over, smile because it happened.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Saveti

Post od Bibliotekar »

Ну и что? Вкусы бывают различные, но я постоянно повторяю: Делайте массаж правильно! Будьте осторожны когда делаете массаж - Массажист обязан чутко следить за реакцией больного и ориентироваться на его ощущения, а не на свои! Если вы делаете массаж правильно, то у Вас и девушка научится очень красиво танцевать:

Slika

В результате массажа улучшается общее психическое и физическое состояние организм. :)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Saveti

Post od branko »

Ovaj zna i ruski? Majko mila... #-o
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Saveti

Post od Bibliotekar »

Slika

;)
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Pet bizarnih kućnih lekova koji stvarno deluju

Šta je zajedničko izolir traki, votki, sodi bikarboni, olovci i vodici za usta? Odgovor je vrlo jednostavan, isto kao što je jednostavna i upotreba ovih proizvoda koji rešavaju zdravstvene probleme u trenu.

OLOVKA - protiv glavobolje
Kada smo nervozni, napeti i pod stresom, često podsvesno stiskamo zube, čime napinjemo mišić koji povezuje vilicu i slepoočnicu što rezultira glavoboljom. Da biste to sprečili, jednostavno zagrizite drvenu olovku, što će onemogućiti rad mišića vilice i opustiti ih i tako sprečiti bolove.

VOTKA - protiv neprijatnog mirisa stopala
Votka sadrži visok sadržaj alkohola, koji uništava bakterije i gljivice zaslužne za neprijatne mirise i isušuje vlagu na koži stopala koja deluje pogodno za razvoj bakterija i tako sprečava njihovo vraćanje, piše Zadovoljna.
Ali, votka ne deluje na bakterije stopala kroz digestivni sistem, nego tako što ćete je naneti na komad tkanine ili vate kojom ćete zatim obrisati kožu stopala.

SAMOLEPLJIVA TRAKA - protiv bradavica
Za razliku od najčešće metode spaljivanja, čija uspešnost je 60 odsto, lečenje bradavica pomoću samolepljive trake (kao što je ona za lepljenje ambalaže) uspešno odstranjuje 85 odsto bradavica za dva meseca, a tajna je u hemikalijama koje traka sadrži.
Isecite komadić trake velik tek toliko da prekrije bradavicu, zalepite ga na prethodno očišćeno područje i ostavite da stoji tri dana. Zatim odstranite mrtve ćelije (pomoću turpije za nokte) i očistite i ponovno zalepite novi komadić trake. Postupak ponavljajte dok se bradavica potpuno ne odstrani.

SODA BIKARBONA - protiv urinarnih infekcija
Lek sastavljen od jedne četvrtine kašičice sode bikarbone pomešane sa otprilike dve litre vode (svakodnevno, kroz nekoliko dana) mogao bi pomoći kod problema s urinarnim traktom. Naime, soda bikarbona čini okruženje u bešici više baznom, što bakterijama smanjuje mogućnost širenja.

VODICA ZA USTA - protiv žuljeva
Neprijatnih žuljeva se možete rešiti lako i bezbolno. Jednostavno umočite komadić vate vodicom za ispiranje usta i tri puta dnevno lagano natapkajte na mesto gde se nalazi žulj. Vodica će isušiti tečnost ispod kože i tako ćete izbeći pucanje žulja i nelagodne rane.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Slika
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

10 načina da se upropastite

Uvrženo je mišljenje da mladi žive neuredno i da ne vode računa o svom zdravlju. Međutim i stariji od 30 godina često prave greške koje ih mogu koštati zdravlja.

Predstavljamo vam deset načina da sebi skratite život.

1. Mešate alkohol i sedative. Mešanje lekova za smirenje sa alkoholom (makar to bila samo jedna čaša uz ručak) izuzetno je opasno i potencijalno smrtonosna.

2. Ne proveravate nivo šećera u krvi. Broj osoba obolelih od dijabetesa tipa 2 raste iz dana u dan. Posledice mogu biti slepilo, amputacija ili začepljenje arterija koje dovodi do infarkta i šloga. Zato je izuzetno važno da se na vreme kontrolišete i primetite ovu podmuklu bolest.

3. Gojite se. Kako starimo, naše telo nam samo otežava gubljenje kilograma, jer se metabolizam usporava. Gojaznost dovodi do rasta krvnog pritiska, srčanh oboljenja i niza drugih zdravstvenih tegoba.

4. Ignorišete znake infarkta. To što nemate bol u grudima, ne znači da možda baš u tom trenutku nemate infarkt. Kod žena se obično javlja osećaj nesvestice i zaustavljanja varenja, dok neke od njih osete težinu u stomaku ili probadajući bol na sredini grudi. Bol se širi ka vratu, ramenu ili vilici. Kada je reč o dijabetičnom infarktu, bol se premešta u donji deo leđa.

Slika

5. Minimalno spavate.
Ako suviše kratko ili nemirno spavate, možete imati mnogo više problema nego što su natekli podočnjaci i zevanje. Naime, procenjuje se da više do 100.000 ljudi u Americi doživi saobraćajni udes svake godine zbog spavanja za volanom.

6. Izbegavate vežbanje. Treninge snage treba raditi minimum dva puta nedeljno, a svake nedelje treba da hodate najmanje 2,5 sata. U suprotnom rizikujete povišen krvni pritisak, gojaznost, bolesti kostiju i mišića, ali i slabije pamćenje.

7. Nosite teret sveta na svojim plećima. Ako ste pod stresom i brinete o starim roditeljima i svojoj deci, morate pronaći način da se opustite. U suprotnom, rizikujete depresiju, ali i psihosomatska oboljenja.

8. Imate pivski stomačić. Višak kilograma koji se taloži oko struka naročito je štetan i naučnici ga od nedavno smatraju glavnim indikatorom gojaznosti.

9. I dalje pušite. Osobe stare između 44 i 54 godine više puše od mlađih ili starijih od sebe. Teško je i zamisliti koji su izgovori za to.

10. Previše pijete. Alkohol šteti telu na razne načine, ali malo je ljudi svesno njegovog efekta. On uvećava rizik od pojave kancera, srčanih bolesti, ciroze jetre, demencije, depresije i visokog krvnog pritiska. Umereno treba piti samo crveno vino, jer je dokazano da doprinosi dugovečnosti. Umerenim se smatra u proseku dva pića dnevno za muškarce ili jedno za žene.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
Palma
Postovi: 3582
Pridružio se: 07 Jan 2011, 00:48

Re: Saveti

Post od Palma »

Prirodni melemi za opekotine od sunca

Osim isprobanih recepata, stavljanja obloga od ledene vode, umirivanja kože uz pomoć aloja vere, jogurta,
kamilice..., evo još nekih koji će vam pomoći da zalečite kožu.


Slika

Ako se crvenilo od sunca pojavilo na licu, krompir skuvan u kori ogulite, znječite i pomešajte sa kiselim mlekom. Smesu držite na licu 15-20 minuta. Na opekotinu možete da stavite i masku od jednog izrendanog sirovog krompira i da je držite oko pola sata. Lekovita je i sveža kora oguljenog krompira, jer ima antibakterijska svojstva.
Natopite gazu uljem lavande, stavite je na ugroženu površinu. Postupak ponavljajte na nekoliko sati. Reč je o odličnom antiseptiku, koji će ublažiti bol.

Tri kašike suvih cvetova kantariona prelijte sa 2 dl maslinovog ulja, ulijte u staklenu posudu, dobro je zatvorite i posle deset dana procedite kroz gazu.

Ako su opekotine blaže, pospite preko njih kukuruzno brašno i bol će se smiriti. Ili, od vode i kukuruznog brašna napravite testo i nanesite ga direktno na opekotine.

Pomešajte šoljicu nemasnog mleka i četiri šoljice vode, dodajte u to nekoliko kockica leda. Obloge držite na koži 15-20 minuta i postupak ponavljajte na svaka tri sata.
Svemu mogu da odolim osim izazovu!
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Saveti

Post od branko »

JEDNOSTAVNI LEKOVI PROTIV RAKA / KARCINOMA

Iako se rak smatra kompleksnom bolešću, važno je shvatiti da su kancerogena oboljenja „simptomi“ i vrh ledenog brega. Da bi telo dozvolilo ukorenjivanje i rast kancerogenih ćelija, potrebno je da se oslabi imunološki sistem, poveća toksičnost organizma i takođe je potreban značajan nedostatak hranjivih sastojaka u telu.

Dokazi dobavljeni naučnim istraživanjima pokazuju kako postoji na stotinu poznatih i efektivnih lekova protiv raka. Evo nekoliko vrlo jednostavnih protokola koji mogu učiniti čudo u lečenju kancerogenih oboljenja.
Soda bikarbona

Jedna supena kašika sode bikarbone i sok jednog organskog limuna sa dva i po decilitra vode nekoliko puta na dan, uspešno će smanjiti kiselost tela. Ćelije raka ne mogu rasti u lužnatoj (alkalnoj) okolini.
Sanguinaria canadensis

… ili Bloodroot je višegodišnja biljka koja sadrži alkaloid pod nazivom Sanguinarin. On ubija ćelije raka i ne uništava zdrave ćelije. Može se uzimati oralno i nanositi na kožu kao lek protiv kožnih i drugih spoljašnjih oblika raka.

Chaga ili Čaga

…je lekovita gljiva koja se u laboratorijima izučava godinama. Pokazalo se da čaga menja imunološki sistem i da ima mnoga, antikancerogena svojstva.

Vitamin D

Provera količine vitamina D u krvi i njegovo balansiranje može pomoći u preventivi kancerogenih oboljenja i kao pomoć u borbi protiv raka. Studija iz 2006. godine je pokazala kako su niske količine vitamina D povezane sa smanjenom stopom preživljavanja raka kod pacijentikinja koje se bore s rakom u post menopauzalnom periodu.

Biljni čaj Essiac

Originalna mešavina čaja je stari recept Indijanaca domorodaca koji se u ovoj populaciji koristio stotinama godina. Kanadska medicinska sestra je od Indijanaca saznala za njihovu čajnu recepturu koju je počela deliti s pacijentima koji su se borili s rakom, nakon čega su se pacijenti počeli neverovatno brzo oporavljati i lečiti. Čaj je kombinacija nekoliko antikancerogenih biljaka i biljaka koje čiste telo. Sve što pacijenti trebaju uraditi je da uzimaju ovaj čaj nekoliko puta na dan.

- Ulje lana i mladi neisceđeni sir Dr. Johanna Budwig, nemačka bio-hemičarka i lekar je žena koja je osmislila prirodni način lečenja raka s stopom od 90% izlečenja u periodu od 50 godina. Kombinacija lanenog ulja i mladog neisceđenog sira donosi telu esencijalne masne kiseline i lipo-proteine koje reduciraju tumore i obnavljaju zdravlje.

- Ulje Kanabisa – Cannabis sativa subsp. sativa var. Indica.

Kanabinoidi u ulju Kanabisa ubijaju ćelije raka. Tačka! I isto kao i drugi biljni preparati ne uništavaju zdrave ćelije. Postoje brojne naučne studije koje su potvrdile koliko je ulje kanabisa važno u lečenju mnogih vrsta raka, uključujući i rak dojki. – Jod – 85% ljudske svetske populacije ima premalo joda u telu. Pošto se povečava količina i proizvodnja estrogena u ljudskim telima koja imaju manjak joda, moramo obavezno osigurati proveru količine joda u krvi. (Kako estrogen ne bi stvorio mutacije ćelija i povećao stvaranje cista i tumora, zbog toga su sva hormonalna kontracepcijska sredstva izrazito kancerogena. Op. Ur.)

– Melatonin Melatonin je moćan inhibitor stvaranja ćelija raka. U stvari, laboratorijske studije su pokazale kako melatonin „uspavljuje“ ćelije raka dojke i smanjuje njihov rast za 70%. Melatonin takođe sprečava negativno delovanje estrogena kojeg u telo unosimo iz okoline. (Mleko, meso, mlečni i mesni proizvodi i uzgajana riba i morski plodovi. Op. Ur.)

Izdanci brokule

Ovo povrće je veoma značajno zbog svojih antikancerogenih svojstava. Izdanci brokule u sebi sadrže sulforofane koji ne samo da ubijaju ćelije raka već i zaustavljaju njihov rast i širenje po telu i to za mnoge vrste raka. Postoje na stotine poznatih prirodnih lekova protiv raka koji spasavaju bezbrojne ljudske živote širom sveta. Naravno, izlečenje od raka obavezno obuhvata i zdravlje tela u celini. Promene u ritmu i načinu života i prehrambene navike su esencijalne za pobedu nad ovom bolešću jer je RAK SIMPTOM, A NE UZROK!

Ako poznajete nekoga koji se bori s rakom, molimo Vas da mu pružite ove informacije jer su mu one možda glasnici jedine nade za opstanak.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5510
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Saveti

Post od Bibliotekar »

Budući da zaista ne bi valjalo da nam sud po eventualnoj tužbi Ministarstva zdravlja zatvori ovaj naš web-forum, moraćemo sami da se latimo odvajanja naučno fundiranog žita od senzacionalističkog kukolja, koji se iz najboljih pobuda štedro zapatio i cvate u poslednjem postu mile nam & naopako vredne Kosmate Sneguljice forumske. Elem, da počnemo dok još belaj nije nastao...

Soda bikarbona (natrijum bikarbonat, NaHCO3) ne može da leči i uopšte ne leči rak! Štaviše – čak ne čini ni sam ljudski organizam više ili manje alkalnim. Ljudski organizam je uvek blago alkalan (bazičan), pri čemu se njegova pH vrednost kreće oko 7,4 (u rasponu od 7,3 do 7,5). Razni regulatorni mehanizmi ljudskog tela se staraju da održe blago alkalnu vrednost organizma. To je neophodno da bi on radio normalno. Svaki pomak izvan tih granica dovodi do teških funkcionalnih poremećaja, a pH vrednosti iznad 7,8 i ispod 7,0 znače direktnu životnu opasnost za ljudski organizam.

Unos različitih materija u obliku hrane i nastali produkti metaboličkih procesa prinuđuju organizam da zbog prisustva previše bazičnih ili kiselih valencija neprestano upotrebljava regulatorne mehanizme koji reaguju na svaku promenu i uvek iznova uspostavljaju acido-baznu ravnotežu organizma.

Saobrazno tome čovek čak i da želi ne može da menja alkalitet/aciditet tela oralnim unosom natrijum bikarbonata. Tvrdnja da izmena pH vrednosti tela može da leči rak posredstvom oralnog unosa bikarbonata je potpuno lažna i predstavlja ultimnu nenaučnu glupost! Promene u urinarnoj pH vrednosti koje se javljaju nakon unosa bikarbonata predstavljaju rezultat dejstva regulatornog mehanizma koji održava alaklitet ljudskog organizma, pri čemu se višak kiseline/baze eliminiše posredstvom bubrega.

Ukoliko želite da detaljnije spoznate naučnu neodrživost ove teze samo sledite sledeće linkove:

http://anaximperator.wordpress.com/2010 ... #more-4028

http://www.quackwatch.org/01QuackeryRel ... oral2.html

http://foodconsumer.org/7777/8888/C_anc ... isks.shtml

Za one manje strpljive evo i pojednostavljenog i uprošćenog rezimea: nijedna ljudska ćelija ne može da živi u sredini sa visokom pH vrednošću. No ćelije (kako one kancerozne, tako i one normalne) ne mogu da žive ni u onoj sa niskom pH vrednošću. Pošto je metabolizam kancerogeno mutiranih ćelija izrazito intenzivan, kao rezultat se javlja veliki broj vodonikovih jona.

Da bi kancerogene ćelije mogle da opstanu one moraju da se oslobode tih suvišnih vodoničnih jona. Postoje brojni transportni mehanizmi koji im to omogućuju, no eliminacija vodoničnih jona dovodi do niže pH vrednosti u blizini samog raka. To je, međutim rezultat delovanja samih ćelija raka, a ne preduslov održanja ćelija karcinoma. Štaviše, neki od transportnih sistema eliminacije vodoničnih jona su vezani za bikarbonat (baza) tako da joni bivaju eliminisani unutar ćelije raka reakcijom sa internalizovanim bikarbonatom.

Treba znati i to da se natrijum bikarbonat koristi u onkologiji za tretman sindroma tumorske lize. U najkraćem: on pomaže da otpadni produkti mrtvih ćelija karcinoma ostanu rastvoreni i time udaljivi iz organizma posredstvom urina. Da natrijum bikarbonat ima efekat na rak to bi bilo poznato još od 1878. i radova Kloda Bernara.

Peroralno dati natrijum bikarbonat može jedino da pomogne u neutralizaciji stomačne kiseline, dok se intravenozni unos natrijum bikarbonata primenjuje samo u slučajevima šoka, teške dehidratacije i bubrežne insuficijencije, kao i teških oblika dijabetesa (dijabetička acidoza) - i to isključivo od strane lekara!

Natrijum bikarbonat predstavlja stoga izrazitu metabolički rizičnu supstancu kod osoba sa visokim krvnim pritiskom, plućnom, srčanom i bubrežnom insuficijencijom različite etiologije i kod obolelih od raka! Njegov dodatni unos stoga se mimo indiciranih slučajeva nipošto ne preporučuje!

Toliko o nimalo bezazlenoj sodi bikarboni... O ostalom ćemo nešto kasnije. :roll:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Saveti

Post od branko »

Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju