Stari, dobri filmovi

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

O, o, o, o... Pa ti razlikuješ dramu i komediju. O, o, o, o...
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Evidentno razlikujem, a za razliku od Tebe, Kušljo. A jošte i Epiku pride. Evo Ti stoga za oproštaj na ovoj stranici jedan primer potonje, da mi još bolje uočiš razliku među fimskim žanrovima: među poznavaocima žanra upravo legendarni film „Carica eroica” (iliti Herojski juriš) Frančeska de Robertisa iz 1952. Za razliku od dolarima subvencionisanog širenja subverzivnog kontrakulturološkog uticaja iza Gvozdene Zavese posredstvom acerbičnog antikomuniste Škvoreckog i njegovih namenskih literarnih fantazmi (pogledati divan dokumentarni esej „Redukovana samoća” Stivena Henigana), predložak za ovaj film dala je sama Istorija: radi se o filmskoj evokaciji poslednjeg kavalerijskog juriša u istoriji ratovanja, a koji se zbio 24. VIII 1942. kada je protiv 812 pešadijskog puka 304 streljačke divizije Crvene Armije krenuo Treći konjički puk „Savoia Cavalleria”... i pobedio!



Ovoga puta nisu, doduše, tenkovi u glavnoj ulozi, ali za valjanu filmsku epiku dovoljni su i konji. Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

S konjima sam imao dovoljno posla.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Rej Nikolas

- Buntovnik bez razloga

Rej Satjadžit

- Apov svet

Renoar Žan

- Ručak na travi
- Pravila igre
- Velika iluzija

Resne Alan

- Hirošimo, ljubavi moja

Ričardson Toni

- Tom Džons
- Zabavljač
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Tja, kad se čovek čega prihvati onoga nek se i drži. Kod Tonija Ričardsona ne sme se izostaviti legendarni „Juriš lake konjice” (The Charge of the Light Brigade) iz 1968. koji prikazuje stvarni događaj i koji se odlikuje izuzetnom brigom o realizmu, čak u tolikoj meri da je autor filmskog scenarija Džon Osborn imao sudsku parnicu sa Ričardsonom zbog svog odbijanja da scenario prilagodi istorijskoj studiji bitke koja je priređena od strane istoričara Sesila Vudhama Smita.



Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Izgleda da bez konja u svom životu ne mogu.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Tja, ni ne znaš koliko si srećan - zamisli samo kako bi Ti bilo da su u pitanju slonovi, koji su - doduše retko - ipak imali uloge u zanimljivim ratnim filmovima, poput britanskog „Hannibal Brooks” Majkla Vinera iz 1969.



Ja, mein Schatz - ein Kriegselefant! :D
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Ima li teme na ovom forumu koju nisi upropastio?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Ništa ja nisam upropastio, Magare moje Malo - samo dajem tematski sadržajne priloge sukladno Tvojim sadržajnim postovima. Nisam ja kriv što se Tebi ne dopadaju ni šarmantni i prijateljski nastrojeni slonovi, koji su u takvom velikom zamešateljstvu kao što je rat imali svoju priču, koja u potpunosti zaslužuje osobeni umetnički osvrt, tim više što je ista zapravo duboko humana. No samo po sebi to ne mora da bude ništa strašno - ko zna, možda će ti krave u glavnoj roli biti duševno prijemčivije. Uzmimo, na primer, znamenitu Margaritu, koja je skupa sa legendarnim Fernandelom odigrala upravo maestralnu glavnu ulogu u srazmerno zaboravljenom remek-delu ratnog filma, izvrsnom „Krava i zarobljenik” (La Vache et le Prisonnier) Anrija Verneja iz 1959. Takvo radijantno ekspresivno umeće nemaju danas ni mnogi školovani glumci.



To je gluma! :ymapplause:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Obistinilo se proročanstvo pokojnog Basarića. Oterao si sve sa foruma. A što sam ja mazohista, pojma nemam.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Hau jes nou - kad sam onomad sa Pokojnikom u tematskom nizu „Film” raspravljao o stvarnom autorstvu plagijatorskog tima braće Koen u filmskoj umetnosti, a povodom s njegove strane pokrenutog pitanja faktičkog doprinosa Vojvode Vejna istinskom glumačkom artizmu u primeru legendarnog True Grit-a, lično je bio zbunjen videvši na kaunteru broj minutnih poseta forumskom nizu (u jedan mah je i po 68 posetilaca gledalo tok rasprave!). To što se pak niko drugi nije javljao niti se sada javlja da doprinese raspravi nije naš problem - ja lično znam najmanje dvadesetak izuzetno renomiranih (čak u odnosnim oblastima referentnih!) web-odredišta na kojima se osim samoga vlasnika istog ne javlja ama baš niko drugi, a da to ni najmanje ne smeta renomeu sajta. Komentarisanje, naime, nije obavezno. Ko voli - nek izvoli. Ako pak ne želi - ne mora. Čist, klasični, liberalni laissez-faire.

Apropo: možda bi se neko i prijavio da ne vidi Tvoj laidarni manir u postiranju. Krene, naime, priča o vrednim starim filmovima. Dođe do legendarnog reditelja Sema Pekinpoa. Pratilac & Štovalac Pekinpoa od duše napomene nešto o njegovom vrednom filmu. Kao ilustrativ rediteljskog kvaliteta navede ono što je na svetski razapetoj mreži dostupno. Prvobitni Istavljač kaže da se dugo premišljao, ali da dotični film nije uvrstio u svoj izbor vrednih ostvarenja. Štovalac Pekinpoa upita zbog čega, pa navede primer filmskog motiva koji je Prvobitni Istavljač nešto ranije u svojoj istavci smatrao vrednim kod jednog drugog, takođe renomiranog reditelja. Prvobitini Istavljač na upit (koji bi mogao da posluži za plodnu tematsku raspravu koja bi eventualno privukla i nekog trećeg) naprasno onemi i kaže da je opservacija kratkovidog Štovatelja Pekinpoa (koga je štovanju odnosnog reditelja korišćenjem eleboriranih primera naučio Ranko Munitić) kritizerska i da predstavlja odsustvo poimanja onog o čemu se priča.

Štzovatelj Pekinpoa krene da navodi druge primere iz svog ratno-tematskog repozitorijuma starih i vrednih filmova, a prvobitni Istavljač krene sa jednorečeničnim kategoričkim sudovima o frojdovskome korijeniku Štovaoca Pekinpoa. Elaboracije opet nigde. I tako, mic po mic... dođe se do kuknjave o rasterivanju pučanstva. Polezno, nema šta. :ugeek:

A da ceo post ne bi bio samo puka rekapitulacija već viđenog, evo i jednog novog, stvarnog tematskog doprinosa ovom nizu: freagment iz - nadam se neupitno vrednog! - ratnog filma „Paton” Frenklina Šafnera iz 1970. U njemu je akcenat na životinjama-epizodistima, poimenično na mulama:



Suština poruke odnosnog fragmenta je jedno vredno životno naravoučenije: u bitnim stvarima ne treba dopustiti mulama slobodu da dovode u pitanje ono suštinski važno. :ugeek:
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Da, ti si magnet za narodne mase.
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Rej Nikolas

- Buntovnik bez razloga

Rej Satjadžit

- Apov svet

Renoar Žan

- Ručak na travi
- Pravila igre
- Velika iluzija

Resne Alan

- Hirošimo, ljubavi moja

Ričardson Toni

- Tom Džons
- Zabavljač
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Nisam. Ja sam samo suvlasnik web-sajta. I to mi je dovoljno.

Toni Ričardson „Juriš lake konjice” (The Charge of the Light Brigade), 1968.

Slika
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Kog?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Ovog.
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Smem li da nastavim niz po mom ćefu g. Suvlasniče ili da se povinujem čarima kapitalizma i slepo slušam vlasnike i suvlasnike?
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
Bibliotekar
Globalni moderator
Postovi: 5511
Pridružio se: 09 Dec 2010, 04:41
Lokacija: Senta

Re: Stari, dobri filmovi

Post od Bibliotekar »

Možete nastaviti, Suvlasniče No. 2, shodno Vašem ćefu. Nadamo se da ćete biti uviđavni i spram savršeno legitimnih ćefova drugih Suvlasnika i Eventualnih Namernika koji bi nešto predmetno, a u najboljim liberalno-demokratskim i racionalističko-prosvetiteljskim tradicijama, želeli neprofitno da prizbore.
Acriter et Fideliter!
Slika
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Ja sam samo platio pola od cene držanja foruma na serveru (a pritom ništa drugo nije urađeno da bi se forum i poboljšao) te se ne osećam suvlasnikom.

No, evo da nastavim. Možda će suvlasnik biti ljubezan da dopunjava, ali se nadam da će vrednovati prave umetničke vrednosti, a ne specijalne efekte bliski srcu i dečačkim snovima (kako vozi tenk i gazi sve pred sobom) njegovom.

Rid Kerol

- Pobuna na brodu Baunti
- Treći čovek


Rit Matin

- Dugo toplo leto
- Norma Re

Rivet Žak

- La Belle Noiseuse


Rob Rajner

- Kad je Hari sreo Sali


Rober Iv

-Slava moga oca
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Re: Stari, dobri filmovi

Post od branko »

Ros Herbert

- Devojka za zbogom


Roselini Roberto

- Seljak (paiza)
- Rim, otvoren grad


Sabo Ištvan

- Pukovnik Redl
- Mefisto


Šabrol Klod

- Neverna žena
- Lepi Serž


Šacberg Džeri

- Panika u parku droga
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 9 gostiju