Dragan Gavrić - Bajka

Odgovori
Korisnikov avatar
branko
Globalni moderator
Postovi: 11417
Pridružio se: 08 Dec 2010, 16:14

Dragan Gavrić - Bajka

Post od branko »

Бајка

По тексту Бранка Стевановића " Прича о принцу јединцу"

Адаптација: Драган Гаврић


ЛИЦА:
- Дечак и девојчица, водичи кроз бајку.
- Светли цар, мудар, добар, али стар.
- Светла царица, још није старица.
- Принц јединац, младенац паметан и вредан.
- Царев ризничар, злом чаробњаку сличан.
- Добри див, царичин брат, принчев ујак , а једно време и
- Шумски патуљак.
- Принцеза вила, љупка и мила, здрава и чила.
- Троглава ала, за једну алу прилично мала.
- Публика, верује у бајку.

1. Слика

Девојчица: /улази на сцену/ Ауу. Шта је ово.
Дечак: Секо, ово је позориште.
Девојчица: А, тако... Баш лепо. А зашто си ме овде довео, бато.
Дечак: Па, да ти покажем како се написана бајка може оживети.
Девојчица: А како ћемо оживети бајку.
Дечак: Сад ћеш видети. Узмемо књигу бајки, отворимо је, нађемо једну бајку, затворимо очи и пустимо машти на вољу.
Девојчица: Јел може овако.
Дечак: Може. Почињемо. У једном далеком царству, био једном један цар.
Девојчица: А, јака ствар.
/укључују се сенке/
Дечак: Уз цара беше и царица.
Девојчица: Гле, стварно, царица и цар.
Дечак: Светлом је цару, светла царица родила дивног принца јединца.
Девојчица: Баш лепо.
Дечак: Али, принцу се свашта врзмало по глави. Почео је да размишља како да се прослави. Забринуо се стари цар, а ништа мање и царица, због свог мезимца, сина јединца.
Девојчица: Бато, можда ће овде најбоље бити, царској породици причу поверити.
Дечак: Признајем, та ми идеја прија, да се одморимо мало и ти и ја.
/цар, сарица и принц излазе на сцену/
Цар: / забринуто/ Морам да приметим, принче мој и сине, твоја потиштеност ме брине.
Царица: / мајчински/ Мене, синко, плаши такво твоје стање. Помало већ личи и на очајање.
Принц: Мајко и оче, шта могу. Тражим начин да се као принц докажем, а ништа ми згодно на памет не пада. Ето, то је узрок мога тешког јада.
Ризничар: /улази на сцену и прекида их у разговору/ Није ли већ време, пресветли царе, да скупљамо порез, да згрћемо паре. /лукав осмех, трља руке/.
Девојчица: Ко је сад ово. Бато, кажи, шта овај у сред приче тражи.
Дечак: Потпуно је јасна ствар. То је царев ризничар.
Цар: Ооо, мој верни ризничару.
Ризничар: На услузи господару. /прави гримасе/ Да намакнем коју пару.
Цар: /одмахује руком/ Мислити на порез сада нема смисла. Страшна породична брига ме притисла. /Уздише/ Дао бих читаву своју ризницу, кад би то помогло мом јединцу, принцу.
Ризничар: Ма, шта је овом излапелом цару. Ризница припада мени ризничару. Принцу ће само мрвице остати. Али цар то не сме нипошто дознати.
Девојчица: Види, види, овде претње ничу.
Дечак: Мируј. Пажљиво прати причу.
Принц: /шетајући тамо-амо/ Морам наћи излаз, морам. Само не знам како. Бити принц јединац, стварно, није лако. Зло и наопако.
Царица: Да, ми место њега, царе узданиче, пронађемо излаз из тог дела приче.
Цар: Ех, драга моја, не иде то тако. Принц је главни јунак приче, а не ма ко. Питај децу, нек ти она кажу.
Публика: Зар мама и тата принцу да помажу. Срамота.
Царица: Можемо бар мало ублажити бригу. /довикује/ Ризничару... амо староставну књигу. Брзо ризничару, додај књигу цару.
Ризничар: По вашој жељи, цветла царице. Хи, хи, хи, можда се домогнем неке парице./ цинично/
Принц: Никако не волим овог ризничара. Много се по двору смуца и тумара. Хтео би, изгледа, да се игра цара.
Царица: Ма, остави се сада ризничара. Да чујемо шта нам каже књига староставна.
Цар: Хм /листа књигу/ Да видимо, хм...
Девојчица: Бато, па књига ова има најмање хиљаду листова.
Дечак: Не брини. Премудри цар је сналажљив, види се да је читалац проницљив.
Цар: /узбуђено/ Ево, нашао сам / задовољно/ Вољена царице, била си у праву. /чита/ " Принц јединац, да би заслужио славу, нек се запути по алину главу".
Царица: /згрози се/ Јао, по алину главу. Не смем ни да мислим на толику страву.
Принц: /орасположен, гледа књигу/ Стварно, лепо пише, по алину главу.
Девојчица: Е, ово већ мирише на причицу праву.
Царица: /Забринуто/ Добри див, твој ујак, кад би овде био, сигурно би ти се радо придружио.
Цар: Ах, добри див, добри див. Откад се у давну шуму отиснуо, ника га није видео ни чуо.
Ризничар: /скривено, публици/ Ја сам доброг дива кроз шуму следио и чаролијом га заувек средио. Због тога се није отуда вратио. / трља руке, сакрије се/.
Цар: /принцу/ Треба синко да имаш на уму, ако те нанесе пут у Давну шуму, у њој доброг дива, ујака потражи. Ако је при снази, он ће ти помоћи. Лакше ћеш се главе алине домоћи.
Принц: Благослови оче, мајко, а сад морам поћи. Заправо већ хитам.
Царица: Чувај се сине.
Цар: /замишљен/ Нека га на путу срећа прати. /одлазе, остаје књига/.
Ризничар: Тако значи. Принц на службени пут креће. Е, па ризнице ми вратити се неће. Аха, види чта пише /гледа књигу/ "Две три трунке отровнога праха оставиће принца потпуно без даха. Аха, принц је готов. Цар ће тешити царицу, а ја намицати пару на парицу.
Дечак: Знам шта хоћеш рећи
Девојчица: /узвикну/ Морамо принцу у помоћ притећи.

2. слика

/Сцена шуме. Долази царев ризничар./
Ризничар: У шуми је веома мрачно. Ипак, стижем тачно на време. Убрзо ће се принц појавити. Уморан је и зато воде мора пити. Ево, овде ћу му воду оставити, али ћу је отровним прахом посолити. Још ћу мало отрова ставити... тако. Принц је сигурно веома жедан. А довољан је гутљај један и збогом бели свете. А сада бежим, да ме не види.
Принц: /Уморно/ Већ сам веома далеко од дома. Ово је сигурно Давна шума. У њој је ако је здрав и жив, мој драги ујак Добри дух-див. Ау, што сам уморан, и жедан. Види вода. Хладне ћу воде пити и мало се опоравити, а онда потрагу настзавити. /пије воду/.
Девојчица: Бато, види принц спава.
Дечак: Ама, чудно му је клонула глава, не мрда, не дише. Значи готово је. Нема принца више. Умро је.
Девојчица: Нећу да принц умре. Каква је то бајка која нема принца.
Публика: Тако је. Одмах да оживите принца јединца. Одмах, одмах. Принц је живота вредан и дајте му живот још један.
Дечак: Добро, одмах ћу. Срећа па имам чаробну фрулу која ће оживети принца /свира/.
Принц: Шта то пишти. Ко то виче.
Дечак: Ми, чувари ове приче.
Девојчица: Тако је.
Дечак: Ускочили смо у причу због вас и из смрти смо вас принче вратили.
Публика: Неко је за ваш долазак знао и воду је отровао. Мени то личи на ризничара. Учинио би све због пара.
Принц: А тако, ризничар. Ух, та протува. Нека ме се чува. А сад поћи морам.
Дечак: Сачекај, ево једног дара за сина честитог цара. Ово је чаробна фрула, може вам затребати.
Принц: Да ли се са њом може постати невидљив.
Дечак: Може. Први звук свирачу невидљивост даје, с новим звуком видљив поново постаје.
Принц: Хвала вам за живот и дарове. Част ми је да вас у сред шуме ове произведем у витезове.
Дечак и Девојчица:/ клекну/ Верно ћемо вам служити принче, кроз ову и све друге приче.
Принц: Тако, а сад идем. Чекај, слушај ово... Шта је то?
Девојчица: Гледајте, то је нгумска вила.
Вила: /прилази елегантно/ Исправићу вас. Принцеза вила. Ту сам да мало изменим ток приче. Иначе, веома ми се допадате принче.
Принц: И ви мени /заводнички/.
Дечак: Изгледа да је принцеза лица, принчево срце освојила.
Девојчица: Изгледа.
Публика: Принцезо вило, не би лоше било да нам испричате да ли нешто знате о некаквој али. Извините што смо радознали.
Вила: Па добро. Једна врло млада, живи недалеко. Недавно ми је казао неко. Али, где тачно, не могу вам рећи. Јер, але су кадре, стићи и утећи. Многи с алом желе мегдан да поделе, па се зато але врло често селе.
Принц: /Опрезно/ А знате ли можда, принцезо вило, шта се мом ујаку, Добром духу-диву догодило.
Вила: Жао ми је, али не знам. Чекајте, можда би нгумски патуљак знао да каже где вам је ујак.
Принц: Принцезо вило, тако вам свега, морате нас одмах одвести до њега.
Вила: Идемо одмах. Крећемо. /сви долазе, пада мрак/.

3. Слика

Спикер: Патуљак се није надао гостима. Вероватно негде обавезе има. Знате, он је веома вредан. Увек је неком послу предан. Можда за скривеним рудницима трага. Патуљци воле подземна блага. Али, овај је и другим пословима вичан. Није баш по свему патуљцима сличан. Он се разуме у све тајне шуме. Шумом патролира, плодове сабира. Прати све што се у њој збива. У томе напросто ужива.
Патуљак: /долази на сцену/ Данас сам заиста имао среће.
Вила: /патуљку/ А, ево, стигосте. Ми смо вам на кратко свратили у госте.
Патуљак: Принцезо вило. Баш ми је мило. /изненађено/ Гле, откуд принц у нашем крају.
Публика: Зар се принц и патуљак знају. Принца изглед и понашање одају.
Принц: С нама су и ови храбри витезови.
Патуљак: Витезови. /уз наклон их загледа/ Ови. То су неки нови.. Па, јесте ли ме дуго чекали.
Вила: Знали смо да сте се послом задржали.
Патуљак: Шта да радим кад сам вредан. А сада, по старом обичају, позивам госте да самном ручају.
Вила: Доброта патуљка не зна за границе. /патуљку захвално/ Припремили сте нам праве посластице.
Патуљак: Све су то дарови мајчице шумице.
Вила: Дивно, баш лепо... Него ваша узвишена маленкости, с разлогом смо незвани гости. Принц ће вас нешто замолити.
Патуљак: /принцу/ Само изволите. част ће ми бити.
Принц: Тражим свог ујака. Јесте ли у стању да ми помогнете у трагању.
Патуљак: Нажалост, не могу. Истина је жива да у шуми нема баш ни једног, ни духа ни џина.
Дечак: Откуд то да зна патуљак, ко је принчев ујак.
Девојчица: Ни мени јасно није.
Дечак: Он нешто од нас крије.
Патуљак: Доста ми је глуме. /одлучно шири руке/ Свих ми тајни шуме, ја сам принчев ујак.
Принц: Мој ујак
Принцеза: Патуљак.
Принц: Без увреде, али... Сувише сте мали.
Патуљак: Неки се чаробњак у шуми створио, од дива ме у патуљка претворио. Бацио је чини и готова ствар.
Публика: Какав Чаробњак. То је ризничар. О књизи из царске ризнице он се брине, а њену садржину разне тајне чине.
Патуљак: Значи, постао сам жртва чаролије која се у књизи староставној крије.
Принц: /љутито/ Још једна подлост тог покварењака... Е, само да ми допадне шака.
Дечак: Принче, па имате чаробну фрулу.
Девојчица: Њом бисте могли помоћи ујаку. Само засвирајте.
Принц: Заповедам ти чаробна фруло, врати изглед овом племенитом бићу.
Див: Оооо... види, хвала ти најдражи сестрићу.
Принц: Сад те препознајем добри мој ујаче.
Див: Дивовско ми срце од радости скаче. Ето шта сестрићи у животу значе. А сад, пожуримо до царског двора да испрашимо оног подлог створа.
Дечак: Пре тога, принц мора алу да пронађе.
Девојчица: Да јој смрси конце и потопи лађе.
Принц: Тако је. Да ли знаш ујаче, где але бораве. Не враћам се у двор без алине главе.
Див: Па, ако већ ствари тако стоје, срећа прати оне који се не боје. Што се алиног тиче боравишта, о томе, сестрићу, не знам рећи ништа. Али, колико ме сећање служи, знам да једна често овом шумом кружи.
Принц: /нестрпљиво/ Којим путем се иде до ње.
Див: Не знам, уосталом она ће тебе пронаћи, а то је пут најкраћи. Ха..ха..ха....

4. Слика

Принц: Значи тако...Она ће доћи овде. /узвикне/ О, појави се, појави, грозна ало. Да знаш како ми је до двобоја стало. /чује се грмљавина и ефекти/
Принц: А-ха, значи - ту је. Одазива се на моју вику.
Дечак: Спремите се принче. Имате прилике да испробате фрулу невидимку. Тако ћете предност у борби имати.
Девојчица: Узми фрулу!
Вила: У праву су принче. Свиралу у руке. Измамите јој чудотворне звуке. /ефекти /
Див: Пожури, сестрићу, ала је све ближе. Стравичну олују око себе диже. /принц свира у фрулу, постаје невидљив/
Ала: /громогласно/ Уууууу. Ових сам се даана зажелела мегдана. Тако бих смождила неког шмокљана који себе сматра витезом без мана.
Принц: Мноого си, немани, раазуздана.
Ала: /увија се/ Ко је то. Од мог ће даха да плане. О,...оооо, прободе ме. Грдне ли ране. Ево још једне с друге стране. Ко то не уме да престане.
Принц: Онај што ће ти доћи једне главе.
Ала: О-хо, приштеди речи хвалисаве. Алина глава није забадава. Него, дођи ближе, да ти видим лице незнани витеже.
Принц: Е, то ће већ бити мало теже. Видећеш само рану по рану.
Ала: /увија се/ Ух, јој, јао.... Захтевам да такви напади престану. Зар не знаш за поштену борбу.
Принц: Ја сам принц јединац и да стекнем славу, морам да однесем кући твоју главу.
Ала: /нападајући га/ А ја сам последња преостала Ала, па зашто бих се жртвовала.
Публика: Е-хеј, ви тамо чујете да се ради о последњој али. Ми то до сада нисмо знали. Тако је. Тако је...
Вила: /забринуто/ Ако и та ала буде настрадала, од принчевих руку, с ким ће витезови у другим бајкама да се туку.
Див: Причекај, сестрићу. Одмакни се ало. Прекините с борбом. Размислите мало.
Принц: Не одустајем. /напада алу/
Ала: Ни ја /у жару борбе /
Див: Ма станите и мисли средите. Можете обоје да победите.
Принц: Како то мислиш.
Ала: /претећи/ Брзо кажи, иначе - примирје не важи.
Див: Слушај ало. Принц би да однесе једну твоју главу. Само тако може заслужити славу. На то упућује староставна књига. А што мање глава мања је и брига.
Дечак и Девојчица: Дај главу ало, дај
Вила: Мир витезови.
Ала: /негодује/ Па, каква бих тад била ала. Зар да постанем мање ружна. Ваљда сам нешто свом роду дужна. А могуће је да си у праву... Ако дам принцу једну главу... Ипак, одлука није лака...
Див: Нека ми опросте сви остали мораћу нешто да шапнем али.
Ала: /узбуђено/ Пази, молим те, то нисам знала. Кажеш, било је и таквих ала. Па добро кад је тако... Ценим те принче. Сасвим заслужијеш да постанеш цар. Стога, прими ову главу на дар.
Вила: Учинила је праву ствар. /каже присутнима/
Ала: Још нешто имам да кажем принче. Да би стекао већу славу, поклањам ти и другу главу. /скида другу главу и даје принцу/.
Принц: Хвала за обе главе ало...
Див. Ето, срећно се окончало.
Вила: Погледајте. Сад кад је принцу две главе дала, ала се јако пролепшала. /пружи јој своје огледалце/. Огледни се мало, ало. Поклањам ти огледало.
Див: Рекох ти да ћеш бити лепа.
Ала: Прелепа. Од главе до репа.
Вила: Шта ви кажете на то принче, да ли је ово крај приче.
Принц: Не није овде крај. Прво ћемо се опростити од але, а онда се кренути мора.
Сви: Збогом ало, збогом....
Принц: Кренимо сада до царског двора.

5. Слика

Ризничар: Царица копни од бриге, цар не зна где му је глава... Немам шта више да чекам, сад је прилика права. /прилази престолу/. Морам да пробам. О, људи моји, царски ми престо одлично стоји. /трља руке/. Биће пара за ризничара. Шта је то. Труба се овако чује кад неко у двор допутује.
Цар: Сигурно је неки витез луталица.
Царица: Можда нам доноси вести од јединца.
Цар: Где ли је ризничар. Ризничару, труба се чула.
Ризничар: Ево ме ваша висости.
Цар: Ризничару, по свему судећи неко долази. На староставну књигу добро пази.
Принц: Драги моји родитељи, ево вратио сам се.
Царица и Цар: /пресрећни/ Сине.
Цар: Вратио си се кући.
Царица: Ох, срце ће ми од радости пући.
Цар: /успут/ Шта је ризничару. Гле, како је блед.
Принц: /ризничару/ Чекај, уштво, да дођеш на ред. /родитељима/ Поштовани родитељи, речено - учињено. Ево алиних глава.
Цар: Наредићу да се припреми прослава.
Царица: А ко би ова лепотица била.
Принц: Мајко и оче, принцеза вила. Она ће моја невеста постати. Надам се да ћете свој пристанак дати.
Цар: Једно сте другом потпуно по мери.
Царица: Добро нам дошла у двор кћери.
Вила: Од овог тренутка нећу бити вила. Принцу ћу бити супруга мила.
Принц: Још да вам представим витезове. Заштитнике приче и моје добротворе.
Дечак и Девојчица: Увек ћемо на страну правде стати.
Цар: Онда морате и ви у двору остати.
Публика: Сада је верујем ризничар на реду. Време је да се рачуни сведу.
Принц: Оче, за многа недела он је крив. Због њега је патуљак постао мој добри ујак див.
Царица: Јао, тешко мени, мој брат је постао патуљак.
Принц: На срећу ја сам му помогао, па је поново див постао.
Царица: Благо мени.
Цар: Ма је ли могуће.
Принц: А мене је ризничар био отровао.
Царица: Отровао. Јао...
Цар: Ма, ко би рекао.
Принц: /ризничару/ Иако си преварант тешки, морам да поступим принчевски и витешки. Ево твога мача, па ко кога надјача.
Ризничар: /чим се домогне мача/ Ха, Биће, царице, лелека и плача. /долази до двобоја/
Девојчица: Победа је наша.
Дечак: Свака вам част принче.
Публика: То се зове бити главни јунак приче.
Ризничар: /на коленима моли/. Милост, господару. Опростите свом верном ризничару.
Цар: Бестидниче. Издајице. Дај кључеве од ризнице.
Царица: У тамнипу треба тог опаког створа.
Цар: Не желим га ни у подрумима. Одлази са мог двора.
Сви: Тако је. Одлази....
Царица: Очекује нас велико славље.
Цар: /публици/ Веселићемо се и у ваше здравље. /весеље на двору цара пресветлог/

Завеса
Sve naše nevolje dolaze otuda što nismo spremni da umremo od gladi.
Odgovori

Ko je OnLine

Korisnika u ovom forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju